Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wierni miłości do końca

Na długo w pamięci pozostanie niedziela, 10 września 2023 r., dzień wyniesienia do chwały ołtarzy rodziny Ulmów.

Niedziela rzeszowska 39/2023, str. I

[ TEMATY ]

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Piotr Szorc

Do Markowej przybyło wielu wiernych z diecezji rzeszowskiej z bp. Janem Wątrobą i bp. Kazimierzem Górnym

Do Markowej przybyło wielu wiernych z diecezji rzeszowskiej z bp. Janem Wątrobą i bp. Kazimierzem Górnym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z diecezji rzeszowskiej w uroczystościach beatyfikacyjnych w Markowej wzięło udział ponad 5200 osób, 73 kapłanów, którym towarzyszyli bp Jan Wątroba i bp Kazimierz Górny. Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. W dniu poprzedzającym beatyfikację w Markowej odbyło się Święto Młodych, w którym wzięło udział 170 osób z diecezji rzeszowskiej.

Na długo w naszej pamięci pozostaną tłumy wiernych z Podkarpacia, z całej Polski i z zagranicy, którzy pełni emocji, powagi i wiary wypełnili plac beatyfikacyjny. Na długo pozostanie w pamięci apel abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, który podkreślił: – Zainspirowani przykładem błogosławionej rodziny Ulmów, poczujmy się dziś wszyscy zaproszeni do świętości w rodzinie i poprzez rodzinę. Odkryjmy jej ogromny potencjał w życiu codziennym, zdolny przemieniać umysły i ludzkie serca, w konsekwencji całe społeczeństwa i narody.

Na długo pozostanie w pamięci zachęta kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który zachęcał: – Niech w każdym z nas (…) świadectwo męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów wzbudzi szczere pragnienie odważnego życia wiarą i jej wyznawania.

Reklama

Na długo pozostanie w pamięci przejmująca cisza, którą dało się usłyszeć podczas Liturgii, cisza dostojna, głęboka, dotykająca serca. Na długo pozostanie w pamięci entuzjazm wiary, sensus fidei i radość, które towarzyszyły słowom Listu Apostolskiego Ojca Świętego Franciszka: „Naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem Błogosławionych”.

Na długo pozostaną w pamięci słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: – Niech żyje Polska, niech Pan Bóg ma w opiece naszą Ojczyznę, naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Cześć i chwała bohaterskiej Rodzinie Ulmów! I wszystkim pomagającym swoim sąsiadom narodowości żydowskiej w czasie II wojny światowej!

Na długo pozostanie w pamięci obraz, relikwiarz, hymn i jeszcze… Dopowiedzmy sami, dopiszmy zakończenie… A błogosławieni Józef, Wiktoria, Stasia, Basia, Władziu, Franiu, Antoś, Marysia i najmłodsze dziecko, przychodzące na świat w chwili męczeństwa matki, niech nam wyproszą potrzebne łaski.

2023-09-19 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed beatyfikacją rodziny Ulmów: jakie były represje wobec Polaków ratujących Żydów?

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Monika Książek

Zamordowana w czasie niemieckiej okupacji za ukrywanie Żydów rodzina Ulmów - Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci - zostanie beatyfikowana w najbliższą niedzielę w Markowej na Podkarpaciu. Według jedynie szacunkowych obliczeń od 300 do ponad 1500, a być może więcej - taka jest liczba Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej za ratowanie życia Żydów. Tak naprawdę jednak dokładna liczba i ratujących, i ratowanych nigdy nie będzie znana. O wiele więcej natomiast można powiedzieć zarówno o metodach pomocy i represji, jak i motywacjach tych, którzy odważyli się pomagać.

Władysław Bartoszewski w książce „Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty, postawy, refleksje” napisał: "Ogólna liczba bezpośrednich krwawych ofiar akcji pomocy Żydom w Polsce nie jest znana, a dokładne zarejestrowanie wszystkich tego rodzaju przypadków, czy nawet ich większości, nie jest w ogóle możliwe: bardzo wiele zainteresowanych rodzin polskich i żydowskich nie żyje, powojenne ruchy migracyjne utrudniają odnalezienie świadków wydarzeń, znaczna część materiałów dowodowych, gromadzonych w archiwach organizacji tajnych, uległa zniszczeniu w Warszawie, w okresie powstania 1944 r. Nigdy więc nie będziemy znali pełnej ceny krwi przelanej przez Polaków dla ratowania ludzi skazanych przez hitleryzm na śmierć".

CZYTAJ DALEJ

Adwent przed Adwentem?

2023-11-27 18:13

[ TEMATY ]

komentarz

#NiezbędnikAdwentowy

Red.

Do Bożego Narodzenia przed Adwentem zdążyliśmy już przywyknąć, ale by Adwent zaczynać przez terminem, to raczej niespotykane.

Tymczasem tegoroczny Adwent jest wyjątkowo krótki, bo czwarta niedziela Adwentu będzie zarazem dniem Wigilii uroczystości Narodzenia Pańskiego, zatem będzie niemal o tydzień krótszy niż zwykle.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy: Jesteś pełen Jego łaski

2023-11-28 09:17

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy

Melozzo da Forlì, Zwiastowanie Pańskie

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona*, pełna łaski, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję