Reklama

Niedziela Małopolska

W drodze do radości

Bo tu rozkwita Drzewo Życia – powiedział ks. Grzegorz Kotala, nowy proboszcz w parafii Świętego Krzyża w Krakowie.

Niedziela małopolska 39/2023, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski życzył ks. Grzegorzowi Kotali (pierwszy z lewej) m.in. ludzkiej życzliwości. Obok metropolity ks. Rafał Wilkołek i ks. Franciszek Motyka

Abp Marek Jędraszewski życzył ks. Grzegorzowi Kotali (pierwszy z lewej) m.in. ludzkiej życzliwości. Obok metropolity ks. Rafał Wilkołek i ks. Franciszek Motyka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wigilię Święta Podwyższenia Krzyża Świętego Mszę św. w kościele (przy ul. Świętego Krzyża w Krakowie) sprawował abp Marek Jędraszewski.

Żniwa

– Rozkwita i wypuszcza nowe pędy Drzewo Życia we wspólnocie Świętego Krzyża w Krakowie powiedział ks. Grzegorz Kotala po rozpoczęciu Eucharystii. I dodał: – Cieszymy się, że zbiorom tych obfitych owoców łaski i błogosławieństwa ksiądz arcybiskup może dziś, w wigilię uroczystości tytułu parafii, uczestniczyć. Proboszcz przywitał zebranych na Mszy św. Odnosząc się do wspólnoty parafialnej, zauważył: – Choć jest nas niewielu, ale gromadzimy, zapraszamy także z daleka i bliska wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w żniwach, w zbiorze owoców łaski, bo tu rozkwita Drzewo Życia!

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że Jezus został wywyższony na krzyżu i ludzie spoglądali na niego w różny sposób; jedni z szyderstwem, a inni – z bólem bezradności, z poczuciem solidarnego sprzeciwu wobec zła, przezwyciężanego przez dobro. Przywołał też pierwszy znak chrześcijan – rybę (ichthys) I tłumaczył, że to słowo utworzone z pierwszych liter greckich słów znaczy: Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel. Przypomniał historię z 312 r. kiedy przed bitwą Konstantyn ujrzał na niebie świetlisty krzyż oraz słowa: „Tym zwyciężaj”. A po zwycięstwie ogłosił, że jest poddanym krzyża i w 313 r. wydał edykt mediolański, nadający chrześcijanom prawo do otwartego wyznawania wiary w Jezusa.

Metropolita przekonywał, że w krzyż, który wciąż ma wielu wrogów, trzeba uwierzyć. Zauważył, iż wciąż są tacy, którzy w imię rzekomej tolerancji dążą do usunięcia krzyży z przestrzeni publicznej. Nawiązał do święta parafialnego, w trakcie którego jest rozważana tajemnica zbawienia płynącą z krwi Jezusa Chrystusa. Zakończył zachętą, byśmy prosili pełnego miłosierdzia Ojca, Boga dziejów i historii: – Abyśmy zostali postawieni po prawicy naszego Zbawcy i Odkupiciela i zostali wprowadzeni do radości niemającej żadnego kresu.

Reklama

Nowe zadanie

Proboszcz podziękował za dar wspólnej modlitwy. Zwracając się do zebranych, wyznał: – To są moje pierwsze kroki na tej roli. Nie spodziewałbym się, że zbiory żniwa mogą być już tak obfite sakramentalną łaską spowiedzi, którą tu sprawowali przed naszą uroczystością, i Eucharystii. Podkreślił, że to zasługa wielu osób zaangażowanych w przygotowania do odpustu.

Do nowej roli ks. Grzegorza Kotali, który równocześnie jest kanclerzem kurii krakowskiej, odniósł się abp Marek Jędraszewski. – Cieszę się jego radościami duszpasterskimi, jego entuzjazmem z jakim przyjął nowe zadanie w archidiecezji krakowskiej – powiedział metropolita i życzył proboszczowi wielu wspaniałych owoców Bożej łaski, ludzkiej życzliwości i dobroci, a przede wszystkim przekonania, że Chrystus mu błogosławi.

Po Mszy św. wierni mogli przyjąć błogosławieństwo olejem św. Charbela. 14 września, podczas odpustu parafialnego, w kościele trwała adoracja krzyża, a na kolejnych Mszach św. homilie głosił o. Damian Sochacki, karmelita bosy.

Kościół Świętego Krzyża jest jednym z najstarszych kościołów parafialnych Krakowa. Fundatorem pierwszej świątyni, pod wezwaniem Świętego Krzyża, był biskup krakowski Pełka (żyjący na przełomie XII i XIII wieku), a biskup krakowski Prandota w 1244 r. oddał kościół i parafię zakonowi Duchaków. Obecna budowla powstawała w kilku etapach na przestrzeni od XIV do XVI wieku.

2023-09-19 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: odliczanie na rok przed ŚDM

W najbliższą niedzielę, na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży, przy bazylice Mariackiej w Krakowie uruchomiony zostanie specjalny zegar, który odmierzać będzie czas pozostały do międzynarodowego spotkania młodych. Uroczystej Mszy św. o dobre owoce ŚDM będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Rozpocznie się ona w bazylice Mariackiej o godz. 10.00.

Odliczanie do ŚDM rozpocznie krakowski hejnalista, który zagra hymn Światowych Dni Młodzieży, a kard. Stanisław Dziwisz, razem z młodzieżą, uruchomi zegar odmierzający 366 dni do ŚDM. Zegar przed bazyliką Mariacką będzie przez cały rok przypominał mieszkańcom i turystom o zaplanowanym spotkaniu młodych z Papieżem.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Rzym: jutro 800-lecie reguły franciszkańskiej

2023-11-28 12:54

[ TEMATY ]

franciszkanie

Karol Porwich/Niedziela

29 listopada minie 800 lat od zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III w Pałacu Apostolskim św. Jana na Lateranie w Rzymie napisanej przez św. Franciszka Reguły Braci Mniejszych.

Aby uczcić tę rocznicę, członkowie wielkiej rodziny franciszkańskiej - zakonnicy, zakonnice, świeccy należący do trzech zakonów założonych przez Franciszka - są zaproszeni do Bazyliki św. Jana na Lateranie w Rzymie, 29 listopada, o godz. 15.00, na liturgię, która - czytamy w komunikacie - „będzie miała charakter celebracji, refleksji i pogłębienia tego tekstu założycielskiego całego franciszkańskiego doświadczenia duchowego, w jego licznych odmianach na całym świecie, aż do dnia dzisiejszego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję