Reklama

Kultura

Kobiety o Kobiecie

Ta książka jest czymś więcej niż kolejnym traktatem mariologicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła trafia do naszych rąk publikacja, która wymyka się schematom. Książka Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia to pasjonująca i bardzo osobista opowieść dwóch niezwykłych kobiet o najważniejszej kobiecie wszech czasów – Maryi. Jak przyznają autorki – s. Anna Maria Pudełko, apostolinka, i Maria Miduch, długo dojrzewały do napisania książki, która jest spojrzeniem na Maryję przez biblijne okno, a nie przez tradycję, apokryfy czy zwyczaje ludowe, jak ma to miejsce w wielu innych publikacjach poświęconych postaci Bożej Rodzicielki. Oczywiście, te tradycyjne spojrzenia są bardzo ważne, ale dopiero klucz biblijny pozwala dotrzeć do autentycznego piękna Maryi, co też w subtelny i refleksyjny sposób czynią Maria Miduch i s. Pudełko.

Z dwugłosu Wolność jest w Niej wyłania się tożsamość Maryi wiernej tradycji ojców, „spadkobierczyni proroków i odważnych kobiet Biblii”. Autorki odkrywają w Niej kobietę wolną. – Wolną od grzechu, od niewolniczego trzymania się reguł, od presji otoczenia. Mającą odwagę iść swoją (Bożą) drogą, której zapewne większość Jej współczesnych w ogóle nie rozumie – zauważa Maria Miduch.

Wspomniany dwugłos jest bodaj największym atutem książki. Autorki o ugruntowanej świadomości własnej kobiecości – jedna jest zakonnicą, psychopedagogiem powołań, teologiem pastoralnym i kierownikiem duchowym, druga jest doktorem teologii biblijnej – patrzą na Maryję z różnych perspektyw i wzajemnie się uzupełniają w opowieści o Matce Boga. Ukazują one Maryję nie tylko jako przykład, z którego kobiety mogą czerpać pełnymi garściami, ale też, przede wszystkim, prowadzą do zaprzyjaźnienia się z Nią. Siostra Pudełko zauważa: „To świadectwo naszego zasłuchania się w słowo Boże i w tajemnicę własnego życia”.

Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia
S. Anna Maria Pudełko, apostolinka, i Maria Miduch
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

2023-09-19 14:26

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bella V. Dodd - historia nawróconej komunistki

[ TEMATY ]

książka

Ponad pół wieku Bella V. Dodd, ujawniła szokujące metody, dzięki którym komuniści mieli zawładnąć rządem dusz w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Opisała ją w wydanej właśnie książce pt. „Szkoła ciemności” (wydanie polskie - Fundacja Instytut Globalizacji 2019 r.).

Dodd należała do wierchuszki najbardziej wpływowych funkcjonariuszy. Przez lata piastowała wysokie stanowiska w partii. Była też wieloletnią przewodniczącą Związku Nauczycieli. Jej świadectwo stanowi cenny materiał źródłowy dla historyków, studentów i dziennikarzy

CZYTAJ DALEJ

O bł. Rodzinie Ulmów

2023-11-27 13:23

Teologia Polityczna

Już jutro na uniwersytecie Angelicum w Rzymie odbędzie się konferencja „Błogosławiona Rodzina Ulmów – Męczennicy wojny” organizowana przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Sympozjum będzie można oglądać on-line.

Konferencja poświęcona rodzinie Ulmów zostanie otwarta wystąpieniem dr. Mateusza Szpytmy, historyka i krewnego błogosławionej Wiktorii Ulmy. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział prof. Catherine Joseph Droste OP (Wydział Teologii, Angelicum), Kamil Kopera (Instytut Pileckiego), George Weigel (Ethics and Public Policy Center) oraz dr Tomasz Herbich (Uniwersytet Warszawski/Fundacja Świętego Mikołaja). Konferencja zakończy się projekcją filmu dokumentalnego „The Ulmas. A blessed family”.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Warchoł powołany na urząd Ministra Sprawiedliwości

2023-11-27 18:20

[ TEMATY ]

Prof. Marcin Warchoł

Karol Porwich/Niedziela

Marcin Warchoł

Marcin Warchoł

Premier Mateusz Morawiecki wręczył dziś (27 listopada br.) Marcinowi Warchołowi akt powołania na urząd Ministra Sprawiedliwości. Dotychczas Marcin Warchoł pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

Marcin Warchoł urodził się 13 lipca 1980 r. w Nisku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowany nauk prawnych, adwokatem. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, a od 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego. Jest wiceprezesem Fundacji Ius et Lex.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję