Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Jak uniknąć kosztów w sądzie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto może starać się o umorzenie kosztów procesu lub o pełnomocnika z urzędu?

Odpowiedź eksperta
Przypuszczam, że w tym pytaniu chodzi bardziej o zwolnienie z kosztów sądowych, choć właściwie ich umorzenie jest możliwe niemalże z tych samych powodów.

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Wniosek należy zgłosić na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Z kolei naliczone już należności sądowe mogą być umorzone w całości albo w części na wniosek dłużnika, jeżeli wykazał on, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić.

Jednak zwolnienie od kosztów sądowych może być zastosowane wyjątkowo, tylko dla osób w trudnej sytuacji materialnej, co podkreśla orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zgodnie z Ustawą z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić stronę z ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części, przy czym kluczowe dla oceny wniosku jest to, w jakiej sytuacji finansowej znajdują się wnioskodawca i jego rodzina.

Nie ma jednolitego wzoru wniosku – musi on jednak zawierać nazwę sądu oraz sprawy, w której ubiegamy się o zwolnienie. Nie ma też zamkniętego spisu dokumentów, które należy dołączyć do tego oświadczenia. Niemniej jednak w praktyce sądowej przyjęło się, że są to takie dokumenty jak: PIT za poprzedni rok podatkowy, zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, odcinek renty lub emerytury, wyciąg z rachunku bankowego za okres ostatnich 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, a także dowody ponoszenia opłat za media (prąd, woda, gaz, telewizja, telefon, śmieci etc.) za okres ostatnich 3 miesięcy.

Reklama

Wniosek o ustanowienie adwokata czy radcy prawnego trzeba zgłosić wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno na piśmie albo ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy.

Do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które w miarę możliwości powinny być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Oczywiście, jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie.

Złożenie wniosku jest wolne od opłaty sądowej.

2023-09-19 14:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak unieważnić umowę?

Zostałam zaskoczona pewną ofertą i podpisałam umowę. Teraz dostrzegam, że jest ona dla mnie niekorzystna. czy mogę się z niej wycofać?

CZYTAJ DALEJ

Irlandia błaga bł. Carla Acutisa: rozpal płomień wiary!

2023-11-26 17:08

[ TEMATY ]

bł Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

W Irlandii trwa peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa. Łącząc katolików całej Zielonej Wyspy, pielgrzymka będzie kontynuowana tak długo, aż obejmie wszystkie 26 diecezji. Modlitwom wiernych towarzyszy wspólne pragnienie: aby na nowo wzniecić w Irlandii płomień wiary.

Relikwia pierwszego stopnia, a więc z ciała błogosławionego, nawiedza teraz archidiecezję Dublina, stolicy Republiki Irlandii. Ta niezwykła pielgrzymka rozpoczęła się w czerwcu, od archidiecezji Armagh, w Irlandii Północnej. Relikwia, a mówi się, że jest to kawałek osierdzia, błony otaczającej serce, przybyła do Irlandii z Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu. To tam przechowywane i wystawiane są szczątki bł. Carla. Relikwii towarzyszy prałat Anthony Figueiredo, szef działu relacji międzynarodowych diecezji Asyżu, a miejscem, z którego relikwia wyrusza do dublińskich kościołów jest franciszkański klasztor kapucynów. W niedzielę Chrystusa Króla relikwia nawiedziła kościół pw. Świętego Odkupiciela, w mieście Bray. Mszę Świętą odprawił tam abp Dermot Farrell. Była też w dublińskiej parafii Świętej Rodziny, a 27 listopada dotrze do parafii pw. św. Kevina i św. Kiliana w Kilnamanagh-Castleview.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: jutro 800-lecie reguły franciszkańskiej

2023-11-28 12:54

[ TEMATY ]

franciszkanie

Karol Porwich/Niedziela

29 listopada minie 800 lat od zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III w Pałacu Apostolskim św. Jana na Lateranie w Rzymie napisanej przez św. Franciszka Reguły Braci Mniejszych.

Aby uczcić tę rocznicę, członkowie wielkiej rodziny franciszkańskiej - zakonnicy, zakonnice, świeccy należący do trzech zakonów założonych przez Franciszka - są zaproszeni do Bazyliki św. Jana na Lateranie w Rzymie, 29 listopada, o godz. 15.00, na liturgię, która - czytamy w komunikacie - „będzie miała charakter celebracji, refleksji i pogłębienia tego tekstu założycielskiego całego franciszkańskiego doświadczenia duchowego, w jego licznych odmianach na całym świecie, aż do dnia dzisiejszego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję