Reklama

Niedziela Rzeszowska

Modlitwa i wspólnota

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipinkach przeżywała od 14 do 22 sierpnia czas wyjątkowego duchowego zjednoczenia podczas tradycyjnego odpustu parafialnego.

2023-09-05 14:53

Niedziela rzeszowska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Archiwum parafii

Procesja z figurą ze starego do nowego kościoła

Procesja z figurą ze starego do nowego kościoła

Wydarzenie zgromadziło wiernych z różnych stron, którzy przybyli, aby wspólnie oddać cześć Matce Bożej, a jednocześnie celebrować ważne momenty w historii parafii. Rozpoczęcie odpustu było niezwykle uroczyste. 14 sierpnia wierni z Lipinek oraz pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Następnie odbyła się procesja, podczas której przeniesiono figurę Zaśnięcia Matki Bożej ze starego do nowego kościoła. Tym wyjątkowym chwilom towarzyszyła orkiestra z Osobnicy, a wierni oddali hołd Maryi, m.in. przynosząc róże jako wyraz swojej miłości i czci.

Główny dzień odpustu przypadający 15 sierpnia przyniósł wiele emocji i duchowego zjednoczenia. Sumie odpustowej przewodniczył również bp Stanisław Jamrozek. Wśród pielgrzymów, którzy dotarli do Lipinek, były też trzy grupy piesze: z Wójtowej, Pagorzyny i Biecza, co podkreśliło duchowe zjednoczenie całego regionu. Wiernym zgromadzonym wokół ołtarza polowego towarzyszyli orkiestra z Korczyny i chór parafialny. Na zakończenie Mszy św. wszyscy wzięli udział w procesji z tradycyjnymi wieńcami wykonanymi z kłosów zbóż, kwiatów i ziół, które stanowiły wyraz wdzięczności za plony ziemi i opiekę Matki Bożej. Również drugi dzień odpustu był wyjątkowy, gdyż obchodzono rocznicę konsekracji starego kościoła. Mszy św. przewodniczył kanclerz ks. Piotr Steczkowski, a towarzyszył temu wydarzeniu chór parafialny. Przypadający 17 sierpnia trzeci dzień odpustu był szczególnie ważny dla sanktuarium, ponieważ tego dnia wierni obchodzili 43. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Lipińskiej Królowej. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek, a przed jej rozpoczęciem wójt gminy Lipinki wręczył celebransowi akt nadania honorowego obywatelstwa gminy. To symboliczne wyróżnienie stanowiło wyraz uznania i wdzięczności za wieloletnią pracę duszpasterską oraz zaangażowanie w życie lokalnej społeczności księdza infułata.

Reklama

Wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Ta Msza św. skupiała się na modlitwie w intencji chorych i pracowników służby zdrowia, którzy starają się przynieść ulgę cierpiącym. W czasie nabożeństwa zgromadzeni wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Każdy dzień odpustu zakończony był wieczorną modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim.

Okres oktawy Chwały Maryi, trwający od 18 do 22 sierpnia, wypełniony był modlitwą i refleksją. Codziennie celebrowane były Msze święte o godz. 18. Uwieńczeniem tych wydarzeń było uroczyste zakończenie odpustu, które miało miejsce ostatniego dnia oktawy. Tego dnia bp Jan Wątroba przewodniczył Eucharystii, składając hołd Maryi i podkreślając ważność Jej roli w naszym życiu.

Odpust w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipinkach to nie tylko czas modlitwy, ale także duchowej jedności, pielęgnowania tradycji i pielgrzymowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z posługą wśród chorych

Ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego obchodzony jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Jego celem jest objęcie modlitwą osób cierpiących i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca towarzyszą chorym.

Podczas tegorocznego Światowego Dnia Chorego biskupi naszej diecezji spotkali się i modlili z licznymi grupami chorych w różnych miastach. Obchody rozpoczęły się 9 lutego br. w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, gdzie bp Edward Białogłowski celebrował Mszę św. w intencji pacjentów i pracowników tej placówki oraz odwiedził Oddział Urologiczny, przekazując chorym pasterskie błogosławieństwo. Następnego dnia – 10 lutego bp Jan Wątroba odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Kolbuszowej, gdzie słowa wdzięczności wobec przybyłego gościa wypowiedziała 101-letnia mieszkanka. Centralna uroczystość miała miejsce 11 lutego w Sanktuarium Pani Rzeszowa. W południe tego samego dnia bp Jan Wątroba spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie oraz z przybyłymi tam przedstawicielami podobnych placówek z Rzeszowa i regionu.

CZYTAJ DALEJ

Ważne sprawy liturgiczne

2023-09-23 19:08

[ TEMATY ]

gorzów

Diecezjalna Komisja Liturgiczna

ks. Andrzej Hładki

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

23 września w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie obradowała Diecezjalna Komisja Liturgiczna.

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put. Komisja poruszyła m.in. takie tematy, jak: posługa dziewcząt przy ołtarzu (tzw. ministrantki), wpływ Diecezjalnej Komisji Liturgicznej na przestrzeń liturgiczną w remontowanych, przebudowywanych i odnawianych kościołach i kaplicach naszej diecezji, rola DKL w tworzeniu formularzy dla liturgii w diecezji. Przedstawiono też sprawozdanie ze spotkania liturgistów w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

Jest Ktoś, kto na Ciebie patrzy z miłością

2023-09-23 22:32

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję