Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zajaśnieje sprawiedliwość

„Sprawiedliwi z Markowej” – „Psalmy pokoju i dziękczynienia” to hasło tegorocznego Festiwalu Psalmów Dawidowych i koncertu na cześć Rodziny Ulmów, który odbył się 27 sierpnia br.

2023-09-05 14:53

Niedziela rzeszowska 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Kolbuszowa

Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych w Kolbuszowej

Festiwal Psalmów Dawidowych w Kolbuszowej

Tłumy osób przyszły na stadion w Kolbuszowej, by posłuchać artystycznego wykonania psalmów. Wśród gości byli przedstawiciele duchowieństwa z bp. Kazimierzem Górnym i bp. Stanisławem Jamrozkiem, prezesem Fundacji SOAR, która była organizatorem festiwalu wraz z Akcją Katolicką i miejscową parafią. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, wśród nich kurator oświaty Małgorzata Rauch, która przekazała na ręce dyrektora festiwalu Bogdana Romaniuka list od Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.

Na scenie wystąpili znani wykonawcy muzyki chrześcijańskiej i żydowskiej. Byli to: Abraham Fried, Yaakov Lemmer, Minachem Bristovski, Piotr Rubik, Bartek Gliniak, Golec uOrkiestra, Michał Jurkiewicz, Andrzej Lampert, Maria Coman, Małgorzata Markiewicz, Barbara Giewont, Izabela Szafrańska, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk. Artystom akompaniowali Polska Orkiestra Muzyki Filmowej i Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti im. N. G. Kroczka. Narratorami byli Symcha Keller i ks. Tomasz Ryczek. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Michał Jurkiewicz.

Miarą pełni człowieczeństwa do dziś pozostaje więź Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, często sąsiadów, a czasami zupełnie obcych ludzi. Nie wszyscy „Sprawiedliwi” przeżyli i nie wszyscy ratowani ocaleli, ale świadectwo tych, którzy zginęli, i tych, którzy przetrwali, warte jest upamiętnienia i uhonorowania. Także modlitwą i śpiewem.

Natomiast przed południem w Domu Wsparcia Rodziny przy kolegiacie Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbył się, po raz drugi, Kongres 966, który ma upowszechniać prawdę historyczną o chrześcijańskich początkach państwowości polskiej i przypominać dziesięcioro przykazań. W tym roku prelegentami byli: ks. prof. dr hab. Jarosław Popławski, KUL; dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW; ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik i ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kongres zakończyła modlitwa psalmami o pokój prowadzona przez KSM Diecezji Rzeszowskiej pod kierunkiem ks. Tomasza Ryczka.

Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w czasie wojny dwie żydowskie rodziny. W marcu 1944 r. wraz z szóstką swoich dzieci zostali zamordowani przez Niemców. Za swój heroizm w 1995 r. zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski Instytut Yad Vashem. W 2016 r. w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja całej rodziny wraz z nienarodzonym, siódmym dzieckiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal w hołdzie muzykantom

Niedziela rzeszowska 25/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Kolbuszowa

Jolanta Sredniawa

Kapela Marcinka

Kapela Marcinka

Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki „W hołdzie muzykantom” po raz 10. odbył się w niedzielę, 28 maja, w Kolbuszowej.

Pomysłem grania muzyki ludowej, w jak najprostszy sposób, zainspirował Miejski Dom w Kolbuszowej, „ostatni Mohikanin polskiego folkloru”, Władysław Pogoda – powiedział Wiesław Sitko, dyrektor.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

2023-09-22 15:18

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Komunikat Prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA - ks. Mariusza Bakalarza.

Poniżej pełna treść Kominikatu

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa, Pismo święte i… planszówki

2023-09-24 07:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Szprotawa

Lubuska Oaza

ks. Tomasz Dragańczuk

Wspólnota oazowa w Szprotawie to miejsce, w którym jest czas i na modlitwę, i na dobrą zabawę. Ostatnie spotkanie było mocno planszówkowe – na stół wjechała popularna Sagrada.

- Tak naprawdę dopiero teraz na poważnie ruszyliśmy z formacją w nowym roku. A ogromną radością było powiększenie się naszej wspólnoty o nowe osoby – mówi moderator ks. Tomasz Dragańczuk. - Na ostatnim spotkaniu rozmawialiśmy o tym, co to jest oaza. Mogliśmy przy tej okazji przyjrzeć się temu ,jak bardzo Ruch Światło-Życie jest różnorodny, w końcu w salce były osoby, które kiedyś uczestniczyły w spotkania Oazy Dzieci Bożych, studenci, animator po pełnej formacji, przygotowujący się już do „trójki” i ksiądz z Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję