Klasztor Księgi Henrykowskiej był miejscem radości, troski, wsparcia i dobrej zabawy – takiej prosto z serca. Ponad siedemdziesięciu wolontariuszy wrocławskiego KSM przygotowywało się do tego, aby móc jak najlepiej służyć osobom niepełnosprawnym, a także stworzyć dla nich jak najlepsze warunki pobytu w Henrykowie. Była to także okazja do zaproszenia na 30. rocznicę powstania KSM w archidiecezji wrocławskiej.
O radości była również mowa podczas homilii wygłoszonej przez ks. dr. Adama Łuźniaka, wikariusza generalnego metropolity wrocławskiego, w czasie Eucharystii sprawowanej w kościele Wniebowzięcia NMP w Henrykowie. Msza św. rozpoczynała całe wydarzenie. W przeczytanej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej kluczową rolę odgrywa Maryja, która mówi do Jezusa: „Nie mają już wina”. – Możemy sobie wyobrazić, co mogło to znaczyć dla nowożeńców. Także i dziś byłby to poważny problem wizerunkowy. Bo wino jest symbolem radości. Tymczasem na weselu, na którym był Jezus i Maryja, brakowało wina: radości – powiedział kaznodzieja. I dodał: – Podobnie jest w naszym życiu. Możemy opływać we wszystko, mieć dużo rzeczy, a nie mieć radości życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zauważona została także postawa Maryi, która nie była obojętna na los nowożeńców: – W Ewangelii z Kany Galilejskiej Maryja pełni ważną rolę. Pierwsza to taka, że Maryja towarzyszy osobom, które są pozbawione radości. Widzi ich smutek, potrzeby i nie zostaje wobec nich obojętna. Podejmuje inicjatywę, aby znaleźć wino dla osób, które go potrzebują, czyli znaleźć radość życia dla tych, którzy jej potrzebują. A drugą jest działanie. Maryja uwrażliwia serce tych, którzy są fizycznie sprawni. Uwrażliwia serca ludzi na relację z człowiekiem potrzebującym – zaznaczył ks. Łuźniak i zachęcił do tego, aby Maryja wypraszała wrażliwość serca na osoby potrzebujące pomocy. Na zakończenie homilii kapłan zachęcił do modlitwy z prośbą o gotowość otwarcia swojego serca na każdego człowieka, który traci radość życia, który potrzebuje bratniej duszy obok siebie. Prośmy o to, żebyśmy byli gotowi zaoferować relację przeżywaną wraz z Maryją w Bogu.
Na zakończenie pielgrzymki młodzież z KSM zaśpiewała Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a do modlitwy włączyli się nie tylko KSM-owiczowie, ale wszyscy obecni przy scenie i pod namiotami. Ksiądz Kamil Kasztelan, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej, zaprosił na następną pielgrzymkę – już piętnastą, która odbędzie się 24 sierpnia 2024 r.
Galeria zdjęć: KOD QR