Niecodzienna uroczystość odbyła się w wałbrzyskim klasztorze sióstr niepokalanek w samo południe w piątek 18 sierpnia. We Mszy świętej jubileuszowej pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka w asyście ks. inf. Józefa Strugarka – spowiednika sióstr i ks. kan. Tadeusza Wróbla – miejscowego proboszcza, uczestniczyli licznie przybyli krewni jubilatki, przedstawiciele kilku pokoleń z różnych regionów Polski, a nawet z zagranicy.
Gratulacje od rządzących
Na początku liturgicznego spotkania okolicznościowe listy gratulacyjne odczytał kapelan sióstr ks. kan. Jan Olender. – Tylko nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek, zwłaszcza gdy się przeżyło 100 lat, z których wiele zbiegło się z wielkimi wydarzeniami Polski i świata. (…) Tajemnicą silnych społeczeństw jest umiejętność czerpania wzorców z życia seniorów, a szczególne miejsce wśród nich zajmują Polacy, którzy osiągnęli stuletnie doświadczenie – napisał Prezes Rady Ministrów. Życzenia pomyślności i błogosławieństwa Bożego dla Jubilatki nadesłał również wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, a w przededniu urodzin z s. Marią Augustą spotkał się prezydent Wałbrzycha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wartości zakonne
Reklama
W wygłoszonej homilii biskup świdnicki podkreślił, jak ważne są siostry zakonne w naszym życiu. Reprezentują one cenne wartości – ubóstwo, które jest prawdziwym darem wolności służącym innym; posłuszeństwo, które pokazuje głęboką siłę ducha w słuchaniu innych oraz pokorę i służbę, które są przejawem wielkiego zaangażowania w pomoc bliźnim. Wspomniał również o ich niewzruszonej modlitwie, adoracji oraz wielkiej trosce o potrzebujących. Hierarcha wyraził wdzięczność nie tylko wobec siostry Marii Augusty, ale także wobec całej jej wspólnoty zakonnej. Nie mógł nie wspomnieć o św. Helenie, patronce tego dnia. Była to kobieta, która odnalazła miejsce pochówku Chrystusa i Święty Krzyż, co wywołało wielkie poruszenie w społeczności chrześcijańskiej. Dzięki tym osiągnięciom Helena została uhonorowana tytułem „Augusta” przez swojego syna, cesarza Konstantyna. Ciekawostką jest, że ten właśnie tytuł siostra Maria Augusta przyjęła jako imię 76 lat wcześniej, kiedy zdecydowała się na życie w zakonie.
Wiara i wytrwałość
Po Eucharystii siostra przyjmowała życzenia, zapraszając na wspólny obiad, podczas którego prezentowano album z historycznymi zdjęciami Jubilatki oraz serwowano ogromny urodzinowy tort.
Przypomnijmy, że s. Maria Augusta, urodzona w 1923 r. w Niemczech, wróciła do Polski jako dziecko. Przeżyła trudy II wojny światowej, ukrywała brata zbiegłego z obozu koncentracyjnego. Miała siedmioro rodzeństwa. Po wojnie postanowiła wstąpić do zakonu, gdzie poświęciła się modlitwie i pracy fizycznej. Jej życie jest świadectwem wytrwałości, wiary i oddania. Siostra Maria Augusta to najstarsza zakonnica w Polsce ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.