Reklama

Niedziela Rzeszowska

One już żyją w pełni

2023-08-29 14:24

Niedziela rzeszowska 36/2023, str. VI

[ TEMATY ]

felieton

Archiwum Mariana Salwika

Marian Salwik

Marian Salwik

Jeszcze niedawno przedstawiciele niektórych ugrupowań politycznych w Polsce sugerowali, że aby planowane referendum miało sens, należałoby poddać pod głosowanie zdecydowanie inne zagadnienia niż proponowane, zapytać wyborców o sprawy zasadnicze, np. o stosunek do aborcji. Na szczęście ani większość parlamentarna, ani rząd Zjednoczonej Prawicy tematu nie podjęli. Mam nadzieję, że uczynili tak nie dlatego, iż znając nastawienie społeczne (a może bardziej – manipulacje wokół tematu aborcji jako rzekomego „prawa kobiet”), zlękli się referendalnej porażki, lecz dlatego, że w chrześcijańskim społeczeństwie trudno sobie wyobrazić, by władza postawiła pytanie o to, czy wolno jednemu człowiekowi zabić drugiego człowieka, a zwłaszcza, czy wolno kobiecie zabić swoje nienarodzone dziecko.

Pytania referendalnego w sprawie dopuszczalności zabijania dzieci nienarodzonych nie będzie i oby nigdy nie było. Nie łudźmy się jednak, że w trakcie kampanii nikt nie wywlecze tego tematu, grając na emocjach społecznych. Jako ludzie wierzący w Boga – wszechmocnego Stwórcę, Pana życia i śmierci – miejmy odwagę stanąć w prawdzie i twardo bronić prawdy, że nie ma żadnego „prawa do aborcji”. Nie ulegajmy podszeptom, a czasami wręcz bezceremonialnej, wulgarnej propagandzie o powszechności i „dobrodziejstwach” tego pseudoprawa. To, że świat pogrąża się w aborcyjnym szaleństwie, nie oznacza, że musi pogrążyć się w nim także Polska.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy słuchać nauczania Kościoła o poszanowaniu życia ludzkiego, jeżeli zbyt już „osłuchane” (choć może lepiej powiedzieć: ciągle mało znane i słabo przemyślane) wydają nam się słowa świętych (np. św. Jana Pawła II czy św. Matki Teresy z Kalkuty, zresztą co ksiądz, nawet papież, czy zakonnica może wiedzieć o życiu? ), to posłuchajmy praktyka, amerykańskiego lekarza Bena Carsona: „Jako chirurg przeprowadziłem wiele operacji na dzieciach w łonie matki. Zapewniam, że one już żyją w pełni. Jak możecie mówić, że to jedynie zlepek komórek? Czy sobie żartujecie? ”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duma i uprzedzenie

Pogarda do wszystkiego, co polskie i sprzyjające Polsce, w ustach niektórych posłów utrzymywanych z polskich podatków jest nie tylko zadziwiająca, ale wręcz zatrważająca.

Polski Koncern Naftowy Orlen wykupuje niemieckie udziały w mediach regionalnych i lokalnych. Ta informacja to dla wielu spore zaskoczenie. Dziwi ich fakt, że można repolonizować media bez ustaw i zmian legislacyjnych. Naturalną reakcją myślącego rozsądnie człowieka na wiadomość o przejęciu przez Orlen wydawnictwa Polska Press od niemieckiej spółki Verlagsgruppe Passau powinna być radość, a być może nawet duma.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Witczyk: Historyczny przełom w polskiej biblistyce – „nauki biblijne” jako nowy kierunek studiów w KUL

2023-09-22 23:28

[ TEMATY ]

KUL

Karol Porwich/Niedziela

Studia biblijne zyskują całkowitą samodzielność prawną i organizacyjną - tak o nowej dyscyplinie – mówi KAI ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. 1 października 2023 roku w KUL Jana Pawła II zostanie powołany do istnienia i rozpocznie swą działalność dydaktyczno-naukową Instytut Studiów Biblijnych dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Będzie w nim realizowany program przewidziany dla nowej dyscypliny: nauki biblijne. Została ona ustanowiona 16 października 2022 przez MEiN w dziedzinie nauk teologicznych. - Data ustanowienia tej dyscypliny nawiązuje do historycznego wydarzenia, jakim był wybór kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II, nazwanego przez biblistów polskich na Kongresie Teologów Lublinie w roku 2000 zaszczytnym tytułem „Papa Sacrae Paginae” – tłumaczy ks. Henryk Witczyk.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Uzdrowił mnie brat Albert!

2023-09-23 20:53

[ TEMATY ]

świadectwo

św. Brat Albert

Archiwum Alberta Szułczyńskiego

Jego życie radykalnie się zmieniło w wyniku uzdrowienia za wstawiennictwem bł. Alberta Chmielowskiego. Ten cud otworzył drogę do kanonizacji tego opiekuna biednych i bezdomnych.

Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Był w agonii. Gdy mama przyszła do szpitala, aby go zobaczyć, zastała puste łóżeczko. Diagnoza brzmiała jak wyrok: poważne zakażenie całego organizmu. Rodzinie pozostała modlitwa o cud albo o dobrą śmierć dziecka. A jeszcze kilka godzin wcześniej nikt nie spodziewał się najgorszego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję