Reklama

Niedziela Rzeszowska

Muzyka w świątyniach

O święcie muzyki na Podkarpaciu z prof. dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego, wiceprezesem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Ars pro Arte rozmawia ks. Rafał Przędzik.

2023-08-29 14:24

Niedziela rzeszowska 36/2023, str. IV

[ TEMATY ]

muzyka organowa

Joanna Prasoł

Prof. dr hab. Marek Stefański

Prof. dr hab. Marek Stefański

Ks. Rafał Przędzik: Tegoroczna edycja Podkarpackiego Festiwalu Organowego dobiegła końca. W jakich miejscach Podkarpacia tym razem miał on swoje miejsce?

Prof. dr. hab. Marek Stefański: Koncert znakomitego wirtuoza organów z Drezna Holgera Gehringa w rzeszowskiej katedrze zakończył tegoroczny Podkarpacki Festiwal Organowy. W czasie jego trwania, od 15 lipca do 20 sierpnia, odbyło się 12 koncertów w siedmiu miejscowościach Podkarpacia: w Rzeszowie, Jarosławiu, Starej Wsi, Lutczy, Ropczycach, Chmielniku i po raz pierwszy w Sędziszowie Małopolskim. Sędziszowskie sanktuarium Bożego Miłosierdzia i kościół św. Rocha w Rzeszowie-Słocinie po raz pierwszy dołączyły z powodzeniem do festiwalowego kalendarza.

Czy Festiwal nadal cieszy się popularnością?

Publiczność jak zwykle nie zawiodła. Kościoły każdorazowo wypełniały się melomanami, nie tylko z miejsc, w których odbywał się dany koncert. Była całkiem spora grupa słuchaczy, którzy podróżowali szlakiem festiwalowych koncertów, odwiedzając kolejne miejsca ich prezentacji.

Czy instrumenty znajdujące się w podkarpackich świątyniach i akustyka obiektów cieszyły się uznaniem muzyków?

Znakomicie sprawdziły się organy podkarpackich świątyń, każdorazowo prezentując się w innej odsłonie stylistycznej i brzmieniowej, ukazując w pełni swoje walory pod palcami znakomitych wirtuozów z Polski, Włoch i Niemiec. Piękną kantyleną zabrzmiał również głos sopranowy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Zalesiu, jak też pełen osobliwych brzmień saksofon w zabytkowym drewnianym kościele w Lutczy.

Reklama

Zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, wymaga zaplecza finansowego. Czy są jeszcze hojni mecenasi sztuki?

Organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ars pro Arte, a wsparcia finansowego udzielają: Województwo Podkarpackie, Gmina Miejska Rzeszów, Miasto Jarosław, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz prywatne przedsiębiorstwo paliwowe Watkem. Dzięki tym mecenatom kultury wysokiej wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Festiwal dobiegł końca. Czy możemy oczekiwać jego kolejnej odsłony?

Mam nadzieję, że za rok w miesiącach letnich, w Rzeszowie i na Podkarpaciu ponownie, już po raz 34, będzie rozbrzmiewać przede wszystkim muzyka organowa, ale i kameralna z udziałem organów. Z pewnością do kalendarza koncertowego dołączą kolejne nowe miejsca. Już dziś mogę zdradzić, że prawdopodobnie jednym z nich będzie Cmolas, gdzie w dwóch kościołach: w sanktuaryjnym oraz w starym drewnianym, znajdują się wysokiej klasy organy, o różnorodnej stylistyce i estetyce brzmienia. Instrument w starym kościele w Cmolasie odzyska niebawem pełnię swoich artystycznych walorów i w pełnej odsłonie usłyszymy go, mam nadzieję, już w przyszłym roku, podczas Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygoda życia

Praca organisty jest przede wszystkim służbą. Organista daje ludziom muzykę, która pomaga w modlitwie i ma się podobać Bogu. Ze Stanisławem Maryjewskim, organistą archikatedry lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz.

Urszula Buglewicz: Pod koniec stycznia tego roku, po dwóch latach renowacji, zostały oddane do użytku organy w archikatedrze lubelskiej. Co może Pan powiedzieć o tym instrumencie?

CZYTAJ DALEJ

Ważne sprawy liturgiczne

2023-09-23 19:08

[ TEMATY ]

gorzów

Diecezjalna Komisja Liturgiczna

ks. Andrzej Hładki

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put

23 września w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie obradowała Diecezjalna Komisja Liturgiczna.

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Put. Komisja poruszyła m.in. takie tematy, jak: posługa dziewcząt przy ołtarzu (tzw. ministrantki), wpływ Diecezjalnej Komisji Liturgicznej na przestrzeń liturgiczną w remontowanych, przebudowywanych i odnawianych kościołach i kaplicach naszej diecezji, rola DKL w tworzeniu formularzy dla liturgii w diecezji. Przedstawiono też sprawozdanie ze spotkania liturgistów w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

Jest Ktoś, kto na Ciebie patrzy z miłością

2023-09-23 22:32

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję