Reklama

Watykan

Watykan apeluje o zapobieganie ruchom migracyjnym i pomoc dla uchodźców

Wzmożony ruch migracyjny to konsekwencja upadku państw, uciekania się do przemocy w rozwiązywaniu konfliktów oraz spustoszeń wywołanych przez zmiany klimatyczne. Niezbędne są zatem pilne działania prewencyjne – powiedział na forum ONZ w Genewie stały obserwator Stolicy Apostolskiej. Abp Silvano Tomasi wziął udział posiedzeniu komitetu przy Wysokim Komisarzu ONZ ds. Uchodźców.

[ TEMATY ]

migranci

AndYaDontStop--Foter.com-CC-BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówiąc o przyczynach ruchu migracyjnego watykański dyplomata wskazał na porażkę polityki globalnej i światowych mocarstw w konfrontacji z wyżej wspomnianymi zjawiskami. Państwa te zachowują się jak bierni obserwatorzy albo na odległość usiłują wywierać wpływ na konflikty, które zmuszają tak wielu niewinnych ludzi do opuszczenia swych domów. Abp Tomasi przyznał, że masowy napływ migrantów budzi mieszane uczucia wśród ludności. Okazuje ona zarówno współczucie, jak i wrogość. Jednakże wspólnota międzynarodowa nie może kierować się emocjami, lecz powinna mieć na uwadze obowiązek ochrony.

Watykański dyplomata zwrócił szczególną uwagę na migrantów, którym nie przysługuje prawo do azylu, ponieważ uciekają na przykład przed biedą spowodowaną przez degradację środowiska naturalnego. Wymaga to zmian w aktualnym prawodawstwie. Stolica Apostolska wnioskuje ponadto o powszechniejsze przyznawanie wiz humanitarnych, a także o tworzenie oficjalnych korytarzy dla poszukujących azylu, aby nie musieli oni narażać życia. Watykan opowiada się również za bardziej równomiernym rozmieszczaniem uchodźców i podziałem obciążeń wynikających z udzielania im pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-06-29 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaapelował o otocznie troską migrantów

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty upominał się o los migrantów znajdujących się na granicach Europy, w tym na granicy Białorusi.

Drodzy bracia i siostry! Wczoraj spotkałem się z członkami stowarzyszeń i grup migrantów oraz ludzi, którzy w duchu braterstwa uczestniczą w ich drodze. Są tutaj na placu z tą wielką flagą! Witajcie! Pomyślmy o tym, jak wielu migrantów jest narażonych także w tych dniach na bardzo poważne niebezpieczeństwa, i jak wielu traci życie na naszych granicach. Odczuwam smutek na wieść o sytuacji, w której wielu z nich się znajduje, o tych, którzy zginęli w Kanale La Manche, o tych na granicach Białorusi, z których wielu to dzieci, o tych, którzy utopili się w Morzu Śródziemnym. Jakże wiele cierpienia, kiedy o nich się myśli, a także tych, którzy są repatriowani na północ Afryki, pojmowanych przez handlarzy ludzi i zamienianych w niewolników. Sprzedają kobiety, torturują mężczyzn. Odczuwam smutek, kiedy myślę o tych, którzy także w tym tygodniu próbowali przemierzyć Morze Śródziemne, poszukując kraju dobrobytu, a tymczasem znajdując tam grób, i wielu innych.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: kulturowo zawsze byliśmy częścią Zachodu, dzięki przyjęciu chrześcijaństwa

2025-05-03 13:16

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

To jest dzień polskiej dumy z naszych historycznych dokonań, z naszego wspaniałego państwa, z naszej wspaniałej państwowości liczącej sobie ponad 1000 lat - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

W sensie mentalnym i kulturowym zawsze byliśmy częścią Zachodu, ponieważ wpisało nas w to chrześcijaństwo przyjęte z Rzymu - podkreślił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
CZYTAJ DALEJ

"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można zabrać do Kaplicy Sykstyńskiej?

2025-05-04 06:27

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Trzask zamykanych drzwi będzie początkiem jednego z najbardziej tajemniczych i symbolicznych dni Kościoła katolickiego: w przyszłą środę, 7 maja, 133 kardynałów elektorów, zebranych na konklawe, zostanie odizolowanych od świata zewnętrznego w Kaplicy Sykstyńskiej, pod przysięgą zachowania absolutnej tajemnicy, aby wybrać nowego papieża.

Po złożeniu przysięgi Mistrz Ceremonii Liturgicznych, Monsignor Diego Ravelli, wypowie łacińskie słowa Extra omnes (Wszyscy wychodźcie!), a następnie wszyscy niebiorący udziału w konklawe zostaną natychmiast proszeni o wyjście.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję