Reklama

Niedziela Rzeszowska

W drodze ze Zmartwychwstałym

Parafianie z Nienadówki ofiarowali nabożeństwo Drogi Światła w intencji św. Jana Pawła II. Dziękowali mu za opiekę nad naszą Ojczyzną i prosili Boga, by Polacy potrafili oddać mu należny szacunek.

2023-05-17 10:11

Niedziela rzeszowska 21/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Nienadówka

Elżbieta Motyl

W kościele parafialnym św. Bartłomieja w Nienadówce 27 kwietnia o godz. 19 zebrało się około 120 wiernych, którzy przyszli, by uczestniczyć w tej niezwykłej modlitwie w drodze. Część osób niosła zapalone lampiony. Nabożeństwo prowadził ks. Jerzy Uchman, proboszcz parafii.

Spotkania ze Zmartwychwstałym

Na czele kolumny druhowie z miejscowej OSP nieśli figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Obraz w niedalekiej przyszłości znajdzie się w nowej remizie, a druhowie OSP otrzymali go w darze od księdza proboszcza.

Przy każdej z 14 stacji kapłan intonował wezwanie: „Chrystus Zmartwychwstał”, na które zebrani odpowiadali: „Prawdziwie zmartwychwstał”. Następnie wierni słuchali fragmentów Ewangelii ukazujących spotkania ze Zmartwychwstałym Panem oraz korespondujących z tekstami Pisma Świętego krótkich rozważań. Pomiędzy stacjami zgromadzeni śpiewali pieśni wielkanocne moderowane przez parafiankę Agnieszkę Ożóg.

Reklama

Blisko 1,5 km trasa wiodła od kościoła, przez pobliski parking, ku osiedlu na górce, by następnie przez posesję Zofii i Jana Ożogów wyjść na drogę zmierzającą do kapliczki przy remizie w sąsiedztwie kościoła. To przy kapliczce Matki Bożej Leżajskiej miała miejsce ostatnia stacja. Po krótkiej modlitwie księdza proboszcza przy obrazie Matki Bożej odśpiewano Apel Jasnogórski, a duchowny udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa.

Pokonać mroki

Tak jak męka Chrystusa kojarzy się nam z ciemnicą i mrokami okrywającymi Golgotę, tak tajemnica Zmartwychwstania Jezusa to światło poranka Wielkiej Niedzieli. Chrystus, jako pogromca szatana i zwycięzca śmierci, jawi się nam w promieniach chwały – niezwykłej i wiecznej światłości. Ta, wynikająca z głębi naszej wiary, idea przyświecała proboszczowi parafii św. Bartłomieja w Nienadówce ks. Jerzemu Uchmanowi przy organizowaniu tego nabożeństwa, które wpisuje się w trwający w Kościele okres wielkanocny.

Droga Światła nawiązuje do 14 stacji Drogi Krzyżowej, jest jednak okazją do adorowania nie Chrystusa umęczonego, ale Zwycięskiego. Odczytywane podczas kolejnych stacji fragmenty Ewangelii, które głoszą Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu, dają każdemu wierzącemu siłę do pokonania własnych, codziennych „mroków”. Jest to okazja do osobistej medytacji, ale jest to także czas poświęcony na kontemplację Zmartwychwstałego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy: zniszczenie elektrowni w Nowej Kachowce zagrożeniem dla Europy

2023-06-06 16:53

[ TEMATY ]

episkopat

Ukraina

Rkc.org.ua

bp Witalij Skomarowski

bp Witalij Skomarowski

W nocy 6 czerwca współczesna historia naszej Ojczyzny została naznaczona kolejną katastrofą, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ta zbrodnia wojenna zagraża życiu i bezpieczeństwu nie tylko Ukraińców, ale także całej Europy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w odpowiedzi na zniszczenie przez armię rosyjską zapory elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

Bp Witalij Skomarowski przypomniał, że zniszczona elektrownia była związana z bezpiecznym działaniem elektrowni jądrowej Zaporoże, tymczasowo okupowanej przez Rosjan. Przewodniczący zaapelował o modlitwę za tych, których „życie jest zagrożone z powodu gwałtownego wzrostu poziomu wody, za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji w obliczu niebezpieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję