Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przywróćmy szacunek dla pracy

Każda praca jest powołaniem do stworzenia czegoś, czego wcześniej nie było – powiedział w sanktuarium św. Józefa ks. dr hab. Sławomir Zych, prof. KUL.

2023-05-17 10:11

Niedziela rzeszowska 21/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Maciej Malec

Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie obchodzi pierwszą rocznicę erygowania

Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie obchodzi pierwszą rocznicę erygowania

W sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie na Staromieściu 1 maja 2023 r. odbyły się uroczystości odpustowe z okazji obchodzonego w tym dniu wspomnienia św. Józefa Robotnika. Wydarzenie miało szczególny charakter, bowiem tego dnia minęła pierwsza rocznica ustanowienia tutejszego sanktuarium.

Marcowy odpust ku czci patrona był poświęcony kwestii rodziny i wychowania. Ukazano wtedy Oblubieńca Maryi jako kochającego męża i troskliwego obrońcę Chrystusa. Natomiast majowy odpust miał na celu ukazanie św. Józefa jako człowieka pracy i patrona pracowników i pracodawców.

Do uroczystości rocznicowej parafia przygotowywała się przez triduum, podczas którego słowo Boże głosił ks. dr hab. Sławomir Zych, profesor KUL i opiekun teologiczny sanktuariów diecezji rzeszowskiej. W konferencjach kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że człowiek jest podmiotem pracy, która ma służyć rodzinie i narodowi, a św. Józef jest dla nas wzorem zarówno pracownika, jak i przedsiębiorcy.

Reklama

– Święty Józef był mężem sprawiedliwym, rozumiał, że przez pracę wyrażamy swoją osobowość, naśladujemy Boga, który dał nam przykład pracy, stwarzając świat. Każda praca jest powołaniem do stworzenia czegoś, czego wcześniej nie było. Każda praca jest tworzeniem, mamy więc tak pracować, by tworzyć nowe, a nie niszczyć i burzyć. Wpatrujmy się w św. Józefa i prośmy w tym sanktuarium o pomoc w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Przez pracę wyraża się bowiem nasze człowieczeństwo i upodabniamy się do samego Boga – podkreślił ks. Zych.

Uroczystości odpustowe odbyły się 1 maja 2023 r. Eucharystii przewodniczył bp. Kazimierz Górny. Gości, pielgrzymów i przedsiębiorców z Rzeszowa i okolic powitał ks. Waldemar Dopart, kustosz sanktuarium. Przed Eucharystią odmówiono Koronkę do św. Józefa i Litanię do Matki Bożej, a następnie wysłuchano świadectwa przedstawiciela przedsiębiorców należących do działającego przy sanktuarium Duszpasterstwa Przedsiębiorców Talent.

Biskup Kazimierz Górny podkreślił, że w dzisiejszych czasach bardzo ważnym zadaniem jest przywrócenie godności i szacunku dla pracy. Podziękował przedsiębiorcom za dawanie świadectwa wrażliwości na potrzeby biednych. Na zakończenie zawierzono św. Józefowi cały świat pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy

[ TEMATY ]

Caritas

Rzeszów

#pomocdlaUkrainy

mat. pras

Ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy przygotowała rzeszowska Caritas. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

Nie tylko „zwykli” obywatele Ukrainy, lecz również ukraińscy żołnierze potrzebują pomocy. Wiele państw przekazuje im wsparcie militarne i informacyjne. Ale codzienną potrzebą jest również zaopatrzenie w żywność. Z tego powodu Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji PGE, przygotowała 6 222 pakiety żywnościowe, które za pośrednictwem zaprzyjaźnionej ukraińskiej organizacji trafią do ukraińskich żołnierzy. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dobrego Pasterza

Niedziela toruńska 25/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Siostry Pasterki

Archiwum Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. Marii Karłowskiej w Pniewitem

Siostry pasterki kontynuują misję wychowania dziewcząt m.in. w Pniewitem

Siostry pasterki kontynuują misję wychowania dziewcząt m.in. w Pniewitem

Często drogi mojego życia splatają się z drogami, które wcześniej przeszli święci. Niedawno do grona moich świętych przyjaciół dołączyła bł. Maria Karłowska, pierwsza błogosławiona diecezji toruńskiej, z którą łączy mnie dużo więcej niż przypuszczałam.

Maria urodziła się 4 września 1865 r. w majątku Słupówka jako jedenaste dziecko wielkopolskiej rodziny szlacheckiej. Wychowywała się w atmosferze głębokiej pobożności i wielkiego patriotyzmu. Od dziesiątego roku życia mieszkała z rodzicami w Poznaniu. Tam też podjęła pracę w pracowni haftu i szycia jako instruktorka zatrudnionych w niej dziewcząt. Oddawała się działalności dobroczynnej wśród chorych i ubogich w najbiedniejszych dzielnicach Poznania. Przełom w jej życiu nastąpił podczas spotkania z prostytutką, której pomogła. Od tego dnia postanowiła pomagać także innym zagubionym moralnie kobietom. Po licznych trudnościach założyła w Poznaniu pierwszy Zakład Dobrego Pasterza, gdzie opiekowała się wenerycznie chorymi kobietami, które nie tylko leczyła i pielęgnowała, ale pomagała im w zmianie życia. Udało się jej otworzyć 9 ośrodków wychowawczych, wyposażonych w różnorodne warsztaty pracy, gdzie wychowanki miały możliwość rehabilitacji społecznej i religijnej. Swym zapałem apostolskim porwała inne młode dziewczęta, gotowe poświęcić się pomocy i wydobyciu kobiet z nędzy moralnej. Z jej inicjatywy powstało zgromadzenie zakonne Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego zawołanie brzmi: „Szukać i zbawiać to, co zginęło”, a ona sama przyjęła imię Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Zmarła w opinii świętości 24 marca 1935 r. w Pniewitem k. Chełmna, ciało jej spoczęło w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek w Jabłonowie Pomorskim, gdzie znajduje się jej sanktuarium. 6 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II w Zakopanem ogłosił ją błogosławioną.

CZYTAJ DALEJ

Dobromierz. Historia ciągle żywa

2023-06-06 16:49

[ TEMATY ]

historia

bitwa

grupa rekonstrukcyjna

Dobromierz

Hubert Gościmski

Edward Hałdaś odpalający armatę.

Edward Hałdaś odpalający armatę.

Organizatorzy pikniku historycznego „Śladem Fryderyka II” dołożyli wszelkich starań, aby jak najwierniej oddać ducha ówczesnych czasów pełnych bojów i starć.

4 czerwca minęło 278 lat od bitwy pod Dobromierzem. Piknik zorganizowany w dniu tej rocznicy rozpoczął się od wystrzału z armaty. Grupa rekonstrukcyjna podczas całego wydarzenia kilkukrotnie oddała pokazowe strzały, chętnych zaś zaprosiła na warsztaty militarne czy konne przejażdżki. Przygotowano też inne atrakcje, a wśród nich strzelanie z łuku i warsztaty kaligraficzne. W międzyczasie Edward Hałdaś, pasjonat lokalnej historii, zaprosił na niezwykłą podróż w czasie. Przybliżył dzieje Dobromierza i znajdującej się w nim wieży widokowej, której budowę zlecono w setną rocznicę bitwy; nie zabrakło też odniesień do samego starcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję