Reklama

Niedziela Rzeszowska

Polski biskup na Siczy Kozackiej

W Ropczycach gościł bp Marian Buczek, emerytowany ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej na Ukrainie.

2023-05-10 08:06

Niedziela rzeszowska 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bp Marian Buczek

PCEK w Ropczycach

Bp Marian Buczek podpisywał swoje książki

Bp Marian Buczek podpisywał swoje książki

Salę widowiskowo-konferencyjną Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie odbyło się spotkanie, wypełnili mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego na czele z wicestarostą dr Bernadetą Frysztak, duchownymi i samorządowcami. Dostojnego gościa powitała Agnieszka Ochał, dyrektor PCEK w Ropczycach. W czasie spotkania rozmowę-wywiad z księdzem biskupem poprowadził znawca problematyki Kościoła na Ukrainie prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. Spotkanie było połączone z promocją książki Biskup polski na Siczy Kozackiej. Jest to wywiad-rzeka z bp. Marianem Buczkiem, który przeprowadził wykładowca akademicki, działacz kresowy, publicysta dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL.

Biskup Marian Buczek przedstawił na wstępie swoją drogę do kapłaństwa. – Bardzo duży wpływ na wybór mojej kapłańskiej drogi wywarli dwaj kapłani z Cieszanowa, skąd pochodzę: śp. ks. prał. Józef Kłos, proboszcz parafii św. Wojciecha i śp. ks. Kazimierz Lachowicz – powiedział ksiądz biskup. – Byli to święci kapłani. Ofiarnie oddani posłudze kapłańskiej i ludziom. Postanowiłem z Bożą pomocą zostać kapłanem, takim jak oni. Ukończyłem Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Zostałem wyświęcony na księdza w Cieszanowie 16 czerwca 1979 r. przez bp. Mariana Rechowicza, administratora apostolskiego w Lubaczowie.

Od 1991 r. bp. Marian Buczek jest na stałe związany z Ukrainą. 28 lutego 1992 r. został sekretarzem Konferencji Episkopatu Ukrainy. 4 maja 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej i biskupem tytularnym Fabiany. 20 czerwca 2002 r. w katedrze lwowskiej otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Mariana Jaworskiego. 16 lipca 2007 r. został mianowany biskupem koadiutorem diecezji charkowsko-zaporoskiej. 19 marca 2009 r. został biskupem diecezjalnym tej diecezji.

– To nowy, inny rozdział w moim życiu biskupim. W Charkowie doświadczyłem zupełnie innych relacji z Kościołem greckokatolickim – powiedział bp Marian Buczek. – Inaczej kształtują się relacje polsko-ukraińskie we Lwowie, zupełnie inaczej układają się one w diecezji charkowsko-zaporoskiej. Wynika to z tego, że na wschodzie Ukrainy nie ma nacjonalizmu, a Kościół greckokatolicki nie jest przeważający. Tam dominuje prawosławie. Udało mi się wybudować budynek Kurii Diecezjalnej w Charkowie i wyremontować katedrę. Gdy objąłem posługę w diecezji, katechezy były prowadzone w barakach budowlanych. Warunki mieszkalne i socjalne były opłakane. Postanowiłem to zmienić i udało się. Dużo nauczyłem się u boku śp. kard. Mariana Jaworskiego i to mi pomogło w prowadzeniu posługi biskupiej na wschodzie Ukrainy.

Reklama

W 2009 r. bp Buczek został odznaczony ukraińskim Orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia. Od 12 kwietnia 2014 r. jest na emeryturze i realizuje filmy i pisze książki, promując Kościół rzymsko-katolicki na Ukrainie. Dzisiaj Ukraina odpiera ataki Rosji. Ksiądz biskup uważa, że ta sytuacja zmieniła podejście Ukraińców do Polski i Polaków na wschodniej Ukrainie, natomiast w zachodniej Ukrainie mieszkańcy są bombardowani propagandą rosyjską.

– W mediach w zachodniej Ukrainie słyszymy: „Polacy pomagają Ukraińcom humanitarnie, militarnie, gospodarczo, przyjmują ich w Polsce, bo chcą, aby zachodnia Ukraina wróciła do Polski” – powiedział ksiądz biskup. – Media rosyjskie piszą: „Dlaczego Polacy pomagają Ukrainie? Chcą odebrać Lwów”. Jest to prowokacja i niektóre media ukraińskie to powielają. Nie dajmy się zmanipulować. Wierzę, że Polska i Ukraina mogą w przyszłości, po wojnie, zbudować nowe reakcje oparte na współpracy politycznej, gospodarczej, militarnej, naukowej, historycznej i kościelnej. Obyśmy tylko nie stracili tej szansy. W tym roku będziemy upamiętniać 80. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na Polakach na Wołyniu i Kresach Wschodnich. Warto wykorzystać tę okazję, aby się wzajemnie pojednać. Inicjatywa powinna wyjść od Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żył i żyje Kościołem

2023-05-10 08:06

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bp Marian Buczek

Adam Łazar

W lubaczowskiej konkatedrze

W lubaczowskiej konkatedrze

Biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, rodak z Cieszanowa, w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Z tej okazji ukazał się o nim film dokumentalny. Świetny to pomysł, bo zasługuje na szczególną uwagę i pamięć ze względu na to wszystko, czego dokonał zarówno w Lubaczowie, jak i we Lwowie, Charkowie i innych miejscowościach na Ukrainie. Swoją działalnością napisał już i nadal pisze historię Kościoła na tych ziemiach.

CZYTAJ DALEJ

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Apostołowie po przeżyciach Wielkiego Piątku, a nawet po Zmartwychwstaniu nie grzeszyli odwagą. Ale Chrystus zapowiedział już wcześniej, że ześle im Pocieszyciela, który im wszystko przypomni i wszystkiego nauczy i że będą obleczeni mocą z wysokości. Nie bardzo sobie wyobrażali, jak to będzie z tym pójściem na cały świat, ale jednak już w Jerozolimie głosili Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym Jezusie Galilejczyku, Synu Bożym, nie bacząc na wrogość starszyzny żydowskiej i kary, jakie na nich nakładano. A gdy w dniu Zielonych Świątek, czyli Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni miłością Bożą – Duchem Świętym – i bez obawy poszli na cały świat, głosząc Zmartwychwstałego Chrystusa i oddając za Niego życie. Tylko jeden Jan nie umarł śmiercią męczeńską. W ślad za nimi poszły miliony i miliony misjonarzy głoszących Chrystusa tym, którzy Go nie znają, ponosząc nie rzadko śmierć męczeńską za wiarę. Wśród misjonarzy, także męczenników, nie brak i Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

2023-06-06 13:43

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Poniżej tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję