Reklama

Niedziela Lubelska

Niedziela z Polonią

Miłosierdzie jest najszlachetniejszym obliczem miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 19/2023, str. V

[ TEMATY ]

Polonia

Agnieszka Marek

Młodzież szkolna ze sztandarem

Młodzież szkolna ze sztandarem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielę Miłosierdzia Bożego abp Stanisław Budzik spędził na modlitwie z polonijną wspólnotą parafii Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Królowej Polski w Slough w Anglii. Jak powiedział proboszcz ks. Leszek Buba, uroczystość była okazją do ponownego odczytania tytułu parafii i zagłębienia się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Proboszcz podziękował parafianom za wspólną modlitwę i za codzienną życzliwość, której doświadczają kapłani. Szczególne słowa uznania skierował do tych Polaków, którzy zainicjowali i wsparli budowę kościoła. Podziękował wszystkim za zaangażowanie w różne wspólnoty parafialne i polonijne, które pozwalają „poczuć się jak w domu” i podtrzymywać polskie tradycje.

Podczas dorocznego odpustu metropolita lubelski spotkał się z seniorami oraz z młodzieżą szkolną. Na pierwszej Mszy św. Magdalena Witkowska, dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Siostry Faustyny, poprosiła abp. Budzika o pobłogosławienie sztandaru szkoły oraz modlitwę za uczniów, aby szli drogą prawdy, miłości i sprawiedliwości oraz szanowali tak drogie dla Polaków wartości, jakimi są Bóg, honor i Ojczyzna. Arcybiskup pobłogosławił sztandar, który został formalnie przekazany uczniom przez przedstawicieli Rady Rodziców. Następnie młodzież szkolna złożyła ślubowanie; przyrzekła szanować godność i życie każdego człowieka, dochować wierności Bogu, Ojczyźnie, rodzinie i szkole oraz pilnie pracować nad sobą teraz i w przyszłości. Podczas kolejnej Liturgii metropolita udzielił polskiej młodzieży sakramentu bierzmowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do spotkania zmartwychwstałego Jezusa z Tomaszem. Zwrócił uwagę, że Jezus przyszedł do uczniów, którzy nie wytrwali pod krzyżem, jednak zamiast wymówek przyniósł pokój i przebaczenie, ukazał nieprzebraną głębię miłosierdzia. – Miłosierdzie jest najszlachetniejszym obliczem miłości, reakcją na istniejącą materialną czy duchową nędzę, której Bóg chce zaradzić, posyłając swojego jedynego Syna – powiedział metropolita. Nauczał, że w ludzkim wymiarze miłosierdzie jest pochyleniem się jednego człowieka nad drugim, a akt miłosierdzia zbliża ludzi do siebie, a także zbliża człowieka do Boga; zmienia obdarowanego i świadczącego pomoc.

Polacy w Slough są obecni od czasów II wojny światowej. Po demobilizacji polskiej armii w Wielkiej Brytanii, wojskowi wraz z rodzinami zostali umieszczeni w obozach pozostałych po stacjonujących jednostkach; kilka z nich znajdowało się w okolicy tego przemysłowego miasta nieopodal Londynu. Polacy znaleźli tu mieszkanie i pracę, bardzo szybko powołali organizacje społeczno-kulturalne, zajmujące się pielęgnowaniem ojczystych tradycji. Dzięki obecności kapelanów wojskowych, mieli dostęp do Liturgii sprawowanej w języku polskim. Z czasem podjęli budowę nowej świątyni oraz ośrodka katolickiego, które od 1984 r. służą wiernym.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne osobistości gośćmi Kongresu 60 Milionów

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

Kongres 60 Milionów

Właśnie rozpoczyna się rzeszowska edycja jednego z najważniejszych dla integracji wszystkich Polaków wydarzenia. Gośćmi kongresu są m.in.: Rita Cosby – słynna amerykańska dziennikarka i przyjaciółka Prezydenta USA Donalda Trumpa, Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Teresa Indelak Davis – Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Seattle i wiele innych znanych i cenionych postaci.

Kongres 60 Milionów to wydarzenie, które od ośmiu edycji inicjuje i pozytywnie wpływa na współpracę biznesową między Polską a Polonią rozsianą po całym świecie. W dniach 28-30 sierpnia uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz administracji rządowej i samorządowej, a także liderzy polonijni z całego świata spędzą trzy intensywne dni poświęcone rozmowom na aktualne tematy gospodarczo-kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję