Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na drogach wiary i historii

Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja upamiętniająca duszpasterską i naukową działalność bp. Mariusza Leszczyńskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bp Mariusz Leszczyński

Joanna Ferens

Podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Różańcu

Podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Różańcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński zajmuje się dziejami Kościoła XIX i XX wieku. Jest autorem 370 publikacji z bardzo dobrze źródłowo udokumentowaną monografią Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992 i opracowaniem Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Słownik biograficzny na czele. W tym roku ukazała się kolejna publikacja zatytułowana Na drogach wiary i historii.

Bogactwo słowa

W słowie wstępnym czytamy: „Głoszenie Słowa Bożego to jedno z najważniejszych zadań uczniów Jezusa Chrystusa. Jeśli obowiązek głoszenia Ewangelii leży w naturze całego Kościoła i każdego z jego synów, ma to miejsce szczególnie w przypadku biskupów, którzy w dniu święceń włączając ich w sukcesję apostolską, przyjmują jako główny obowiązek głoszenia Ewangelii wzywając w mocy Ducha do wiary lub utwierdzając w żywej wierze”. Publikacja bp. Mariusza Leszczyńskiego jest zbiorem wybranych homilii i kazań głoszonych z okazji ważnych rocznic, jubileuszy i uroczystości kościelnych. Ich ozdobą są piękne wątki literackie i cytaty włączone w teksty głoszonych homilii. Książka rozpoczyna się słowami podziękowań wypowiedzianymi w dniu święceń biskupich 4 lipca 1998 r. w katedrze zamojskiej wobec Ojca Świętego Jana Pawła II, rodziców, konsekratorów: abp. Józefa Kowalczyka – nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Michalika – metropolity przemyskiego, bp. Jana Śrutwy – pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, księży, profesorów, nauczycieli i katechetów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wątek patriotyczny

Młody biskup w katedrze w Zamościu wygłosił patriotyczną homilię w 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ubarwioną cytatami z kazań abp. Józefa Teodorowicza, papieża Jana Pawła II, poetów – Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida. 10 lat później – 11 listopada 2008 r., także wygłosił homilię o odzyskaniu niepodległości przez Polskę i patronie św. Andrzeju Boboli, tym razem w prokatedrze w Lubaczowie. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości bp Leszczyński homilię głosił w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z cytatami o Ojczyźnie kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego. Ceniony historyk Kościoła dr hab. Mariusz Leszczyński zapraszany był do wygłoszenia homilii z okazji innych rocznic historycznych: 80. rocznicy bitwy pod Komarowem, 350-lecia ślubów króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej, 25-lecia rekoncyliacji kościoła Franciszkanów konwentualnych w Zamościu, ku pamięci żołnierzy niezłomnych w bazylice Bernardynów w Radecznicy, otwarcia w lubaczowskiej konkatedrze wystawy „Żołnierze wyklęci – antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”, 3 czerwca 2005 r. w katedrze w Zamościu z okazji 400-lecia śmierci hetmana Jana Zamoyskiego (1542-1605), 12 lipca 2008 r. na cmentarzu w 65. rocznicę mordu na Polakach przez Ukraińską Armię Powstańczą w Porycku na Wołyniu, 29 września 2013 r. w kościele w Horodle z racji 600-lecia Unii Horodelskiej, pogrzebu żołnierza Armii Krajowej kapitana Romana Szczura vel Szumskiego 4 marca 2021 r. w Radecznicy, 2 kwietnia 2008 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w 400-lecie pobytu Bernardynów w Leżajsku, 22 listopada 2012 r. w kolegiacie w Jarosławiu z okazji 400-lecia śmierci ks. Piotra Skargi, 15-lecia śmierci ks. prof. Bolesława Kumora, w kościele w Tarnogrodzie 19 grudnia 2021 r. z okazji 40-lecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Reklama

Na drogach formacji

Biskup Mariusz Leszczyński był w latach 2003-13 Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej. Głosił homilię podczas spotkania na Skałce w Krakowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM i 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Uroczystość Chrystusa Króla stała się świętem Akcji Katolickiej. O niej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie 23 listopada 2003 r. homilię wygłosił bp Leszczyński.

Reklama

Dostrzec świętość

Nie zabrakło w publikacji jego refleksji na temat dwóch największych Polaków. O aktualności przesłania prymasa Stefana Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację mówił w kościele akademickim KUL 30 stycznia 2021 r. oraz na dożynkach diecezjalnych w Tarnogrodzie z modlitwą o beatyfikację 13 września 2020 r. Na Rynku Wielkim w Zamościu 7 kwietnia 2005 r. mówił o drodze do Domu Ojca papieża Jana Pawła II i swoich kontaktach z Ojcem Świętym, a w homilii Święty Jan Paweł II – dar Bożej Opatrzności i zadanie podzielił się refleksją w 30-lecie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Biskup Mariusz Leszczyński jest wielkim miłośnikiem historii regionalnej. W kościele w Lipsku 22 września 2003 r. w homilii przybliżył wiernym postać bł. s. Marii Bernardyny Jabłońskiej w 125. rocznice jej urodzin. O śladach św. br. Alberta Chmielowskiego na Roztoczu Południowym mówił w homilii 30 czerwca 2018 r. w Manasterzu koło Werchraty, gdzie była pustelnia, a obecnie Nadleśnictwo Lubaczów zbudowało kaplicę (wiatę), którą poświęcił bp Leszczyński. Jest on najwybitniejszym absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, które 8 czerwca 2013 r. świętowało stulecie swojej działalności. W konkatedrze Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów przewodniczył bp Leszczyński. W homilii wspominał historię szkoły i wspaniałych profesorów tego „ogólniaka”. Rodak z Horyńca-Zdroju, autor publikacji o swojej miejscowości, przewodniczył uroczystości odsłonięcia i pobłogosławienia odrestaurowanego „Pomnika Wolności”.

Ocalić od zapomnienia

Homilie wygłaszane z czasem idą w niepamięć. Homilie utrwalone na papierze i innych nośnikach mają dłuższy żywot. Można do nich sięgnąć w każdym czasie. A do homilii bp. Mariusza Leszczyńskiego warto sięgać. Dużo w nich argumentów, jak pielęgnować swoją wiarę, by osiągnąć życie wieczne oraz faktów z historii Polski i Kościoła. Książka zawiera wiele kolorowych zdjęć, m.in. na okładce można zobaczyć zdjęcie bp. Leszczyńskiego klęczącego przed papieżem Janem Pawłem II.

2023-04-25 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup od wiary

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Bp Mariusz Leszczyński

Ks. Krzysztof Hawro

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Czas pandemii uniemożliwia radosne świętowanie nie tylko wielkich uroczystości, ale też naszych prywatnych świąt, takich jak imieniny czy urodziny. 19 stycznia imieniny obchodził bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.

Niestety, tym razem wierni nie mogli udać się do bp. Mariusza, by złożyć mu najserdeczniejsze życzenia. W zamian za to wielu oferowało swoją pamięć i modlitwę. Imieniny to najlepszy czas, by zastanowić się, kim był święty patron i na ile wspiera on w naszych poczynaniach.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnicy szczytu na rzecz pokoju i braterstwa przybyli do Watykanu w czasie, kiedy „świat jest w ogniu”, by powtórzyć swoje „nie” wojnie i „tak” pokojowi, świadcząc o humanizmie, który łączy nas jako braci. Franciszek nawiązał do słów Martina Luthera Kinga o tym, iż „nauczyliśmy się latać, jak ptaki; pływać jak ryby, ale wciąż nie nauczyliśmy się prostej sztuki życia razem jako bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję