Reklama

Niedziela Rzeszowska

Będziemyski duszpasterz

Parafia św. Jacka w położonym nieopodal Sędziszowa Małopolskiego Będziemyślu została erygowana 27 lipca 1927 r. W swojej historii miała wielu duszpasterzy. Jednym z najdłużej posługujących w niej był ks. Józef Mleczko.

Niedziela rzeszowska 18/2023, str. V

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Ks. Józef Mleczko (1932 – 2022)

Ks. Józef Mleczko (1932 – 2022)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na świat przyszedł 2 marca 1932 r. w Dołach w parafii Porąbka Uszewska. Nad jego dzieciństwem i młodością cieniem położyła się najpierw II wojna światowa i okupacja niemiecka, a później okres stalinowski. Mimo zewnętrznych trudności w tym czasie w rodzinnej parafii rozpoczął edukację, którą później kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym (1945-50) i Seminarium Duchownym w Tarnowie (1950-56). Etap formacji intelektualnej, duchowej i pastoralnej zwieńczył 24 czerwca 1956 r. w katedrze tarnowskiej, przyjmując sakrament kapłaństwa z rąk bp. Karola Pękali.

Święcenia zaprogramowały jego dalsze życie, które skoncentrowane zostało na posłudze duszpasterskiej. Jej realizację rozpoczął od pracy wikariuszowskiej. Wykonywał ją w następujących parafiach: Lubzinie, Pleśnej, Cmolasie, Łęgu Tarnowskim i Rzepienniku Biskupim. Głównym miejscem jego posługi były tamtejsze kościoły, sale szkolne i parafialne punkty katechetyczne. Podejmował też szereg zadań związanych z duszpasterstwem nadzwyczajnym, m.in. koordynował pracę różnych grup religijnych. Dał się poznać jako gorliwy i pracowity duszpasterz, prowadzący także głębokie życie religijne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

20 sierpnia 1973 r. rozpoczął się nowy etap jego kapłańskiej misji, czas samodzielnej pracy duszpasterskiej, jako proboszcza parafii w Będziemyślu. Jego proboszczowanie przypadło na czas wielkich zmian na płaszczyźnie politycznej i kościelnej. W pierwszym przypadku były to protesty społeczne, stan wojenny, upadek systemu komunistycznego i wprowadzenie rządów demokratycznych. Natomiast na płaszczyźnie kościelnej, m.in. wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego pielgrzymki do Ojczyzny, reorganizacja struktur kościelnych w Polsce i powstanie diecezji rzeszowskiej, w której znalazła się jego parafia, powrót nauczania religii do szkół.

Zapisał się jako zaangażowany, gorliwy duszpasterz i administrator. Ważnym polem jego działania była troska o obiekty sakralne, m.in. kościół parafialny ubogacono o kaplicę św. Jacka, wyposażono w ogrzewanie, dach pokryto blachą miedzianą, zainstalowano nowe witraże i położono marmurową posadzkę oraz wyremontowano organy i stacje drogi krzyżowej. W 1998 r. wzniesiono tutaj grotę Matki Bożej z Lourdes, a od 1983 r. w Klęczanach zainicjowano budowę kościoła filialnego, który w 1987 r. został świątynią parafialną erygowanej tam nowej parafii. Jego dokonania doceniła władza duchowna, przyznając mu wyróżnienia: Expositorium Canonicale i przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu.

Po blisko trzydziestu latach 21 sierpnia 2002 r. przeszedł na emeryturę. Pozostał w Będziemyślu wspierając swoich następców w pracy duszpasterskiej. Ponadto przez kilka lat był dekanalnym ojcem duchownym kapłanów. W 2022 r. z uwagi na stan zdrowia zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Rzeszowie. Tam zmarł 9 grudnia 2022 r. Jego doczesne szczątki złożono na cmentarzu w Będziemyślu.

2023-04-25 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia katecheza kanonika

Niedziela świdnicka 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum prywatne

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

W tym numerze wspominamy ks. kan. Zenona Ochela, którego ziemskie życie było opowieścią o poświęceniu, oddaniu bliźnim i głębokiej wierze, która towarzyszyła mu od początku do końca jego dni.

Ksiądz kan. Zenon Ochel pozostawił po sobie nie tylko bogate dziedzictwo duchowe, ale również cenne zapiski, które odsłaniają przed nami obraz człowieka pełnego pasji, odwagi i niezłomnej wiary. Jego życie było przepełnione zarówno dramatycznymi wydarzeniami, jak i chwilami głębokiej radości, które pielęgnował przez lata swojej posługi kapłańskiej. Potwierdzenie tych słów można było usłyszeć podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 24 sierpnia br. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.
CZYTAJ DALEJ

„Leon XIV to człowiek o fantastycznym poczuciu humoru”. Misjonarka z Peru szczerze o nowym papieżu

2025-08-22 21:05

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

misjonarka z Peru

szczerze o nowym papieżu

PAP/EPA

Papież Leon XIV słynie ze swojego poczucia humoru

Papież Leon XIV słynie ze swojego poczucia humoru

Jakim biskupem w czasie pracy w Peru był aktualny papież? Czy jednoczył ludzi? Jakie miał poczucie humoru? W najnowszej książce Wydawnictwa eSPe „Leon XIV. Papież na ratunek Kościołowi” opowiada o tym s. Brygida Koeppen FMM, która ponad 25 lat pracowała w Chile oraz w Peru i doskonale pamięta obecnego papieża.

Artykuł zawiera fragment książki „Leon XIV. Papież na ratunek Kościołowi”, wyd. eSPe. Zobacz więcej: https://boskieksiazki.pl/pl/p/Leon-XIV.-Papiez-na-ratunek-Kosciolowi/1400
CZYTAJ DALEJ

Abp Szal podczas dożynek w Tyrawie Wołowskiej: Szanujmy chleb

2025-08-23 17:17

ks. Maciej Flader

Poświecenie wieńców dożynkowych

Poświecenie wieńców dożynkowych

Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za chleb. Szanujemy ten chleb, niech ten chleb, który dzielimy, także w czasie Eucharystii i ten chleb, który dzielimy, choćby przy obrzędem dożynkach, przy obrzędzie dożynkach będzie znakiem nie dzielenia ludzi, ale zjednoczenia. mówił abp Adam Szal w Tyrawie Wołowskiej podczas dożynek gminno-powiatowych.

Ordynariusz Przemyski podkreślał wagę wdzięczności, porównując ją do Bożego daru życia, który otrzymujemy każdego dnia. W kontekście współczesnego świata, naznaczonego wojną i kataklizmami, Kaznodzieja wzywał do wdzięczności za możliwość bezpiecznego zbioru plonów. - Wdzięczność to piękna cecha. A my dzisiaj przychodzimy po to, aby zawołać ziemię wydała swój plon. Pan Bóg nam pobłogosławił. Ta wdzięczność jest ważna, gdy zorientujemy się, gdy doświadczymy, Ile jest niebezpieczeństw we współczesnym świecie. Dlatego dzisiaj nie chcemy podziękować za to, że mogliśmy zebrać plony, że mimo tego, że w pewnych momentach pogoda nie sprzyjała żniwom, to jednak udało się zebrać plony – mówił abp Adam Szal.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję