Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CO NA TO NATO?
Ukraina w Sojuszu?

Czy nadszedł czas, by Ukrainę przyjęto do NATO? W czasie pierwszej od inwazji Rosji, niespodziewanej wizyty w Kijowie szef NATO Jens Stoltenberg zaprosił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO w Wilnie (starania Ukrainy o członkostwo w Sojuszu i solidne gwarancje bezpieczeństwa dla niej mają być ważnym punktem programu szczytu), ale wśród państw Sojuszu nie ma jednomyślności. Szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO wykluczył niemiecki minister obrony Boris Pistorius. – To nie jest czas na podejmowanie takich decyzji – powiedział i wskazał, że musi ona być podjęta „z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót”.

Reklama

Stoltenberg w jednej z wypowiedzi zaznaczył, że uwaga krajów Sojuszu jest skoncentrowana głównie na tym, by zagwarantować Ukrainie „dalsze istnienie jako suwerennego, demokratycznego państwa w Europie”. Tymczasem Zełenski wezwał NATO do otwarcia drogi do przyjęcia jego kraju do Sojuszu już w lipcu. Zaznaczył, że brak zaproszenia Ukrainy do NATO na szczycie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich. Podziękował za zaproszenie do udziału w szczycie, ale – jak powiedział – ważne jest również, żeby podobne zaproszenie otrzymała Ukraina. – Trudno stwierdzić, czyj wkład w europejskie bezpieczeństwo jest większy od wkładu naszych żołnierzy, którzy swoim życiem bronią wolności – zaznaczył prezydent i dodał: – Musimy uzyskać coś więcej niż obecny format relacji z NATO.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ROCZNICA
Nie bądźmy obojętni

Straszliwe zbrodnie, które popełnili tu Niemcy, napawają mnie głębokim wstydem. Proszę o przebaczenie” – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (na zdjęciu) w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Najgłośniej wybrzmiały jednak słowa ocalałego z Holokaustu szefa Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Mariana Turskiego, który przemawiał przed pomnikiem Bohaterów Getta. Zastrzegając, że nie umniejsza roli Niemców w Holokauście, przypomniał, że „podglebie istniało od setek lat, a był nim antysemityzm”. Nawiązując do słów Emila Zoli w reakcji na aferę Dreyfusa, zaapelował: „Bądźcie czujni, nie bądźcie obojętni na zło. Tych, którzy sieją nienawiść, „j’accuse, oskarżam!”. Mówiąc m.in. o wolności przyniesionej przez armię sowiecką, której większość stanowili Rosjanie, nawiązał do rosyjskiej agresji na Ukrainę: „Moja wdzięczność dla tych, którzy wyzwolili mnie z niemieckich obozów, będzie mi towarzyszyć do końca życia. Ale czy mogę milczeć, gdy dzisiaj armia rosyjska dokonuje agresji na sąsiada i zaboru jego ziem?”. W Warszawie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń, w czasie których przypomniano niespełna miesięczną walkę żydowskich powstańców.
j.k.

ROSYJSKA AGRESJA
Siła okupacyjna

Reklama

Władze Rosji nie zamierzają likwidować posterunków na granicy swojego kraju z anektowanymi ziemiami Ukrainy. Powód? Obawy o bezpieczeństwo – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Odnotowuje on, że po swojej podróży do okupowanego obwodu ługańskiego Władimir Putin skrytykował urzędników za stan posterunku na granicy Rosji i okupowanego regionu oraz polecił wzmocnienie go, w tym zwiększenie jego przepustowości, obsługi i poprawienie infrastruktury drogowej. „Istnienie posterunków jest kolejnym potwierdzeniem, że rosyjskie władze nie postrzegają mieszkańców okupowanej Ukrainy jako swoich obywateli i rządzą się tam jak siła okupacyjna, którą są w istocie, pomimo nieustannych zapewnień, że nielegalnie okupowane tereny to część Rosji” – podkreśla ISW.
w.d.

SONDAŻ
Była czy nie była?

Trzydzieści osiem procent respondentów uważa, że katastrofa smoleńska mogła być wynikiem zamachu zleconego przez Władimira Putina, 39% – że nie, 23% badanych nie ma zdania na ten temat – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl . Spośród wyborców PiS 77% uważa, że katastrofa smoleńska mogła być zamachem, 10% – że nie, wśród wyborców KO 86% uważa, że katastrofa nie mogła być efektem zamachu – taką możliwość dopuszcza natomiast 7% z nich. 59% wyborców Polski 2050 uważa, że katastrofa nie mogła być zamachem, a 24% – że mogła.w.d.

CHROŃMY DZIECI
Dość samowolki

Reklama

Należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą; szkoła jest miejscem, które ma ich wesprzeć. Przyszłość, kondycja fizyczna i psychiczna dzieci to jest polska racja stanu – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania w Sejmie z przedstawicielami komitetu inicjatywy ustawodawczej „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. Marszałek podpisała się też pod obywatelskim projektem ustawy, który ma m.in. zapobiegać seksualizacji najmłodszych. Coraz więcej organizacji i stowarzyszeń chce bowiem wchodzić z tym do przedszkoli i szkół podstawowych. „My się temu sprzeciwiamy – zaznaczyła Elżbieta Witek. I dodała: – Nie może być tak, że każdy, komu się wydaje, że może pracować z młodzieżą, może wejść do szkoły. To nauczyciele są specjalistami i oni najlepiej wiedzą, w jakim wieku jakie treści można przekazywać uczniom”. W związku z tym projekt ma za zadanie dać prawo rodzicom, aby decydowali o tym, jak ich dziecko będzie wychowywane w szkole, oraz żeby szkoła była miejscem, gdzie to nauczyciele mają najwięcej do powiedzenia na temat nauczania i wychowania, aby to oni byli prawdziwym wsparciem dla rodziców, którzy, według konstytucji, mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Komitet inicjatywy ustawodawczej „Chrońmy dzieci...” został zarejestrowany. Do wniesienia projektu do Sejmu potrzebne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów z poparciem.
j.k.

ZAPORA
Na granicy

Na granicy z Rosją, w okolicy Bezled i Sępopolu, ruszyła budowa zapory elektronicznej. Obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską o długości 199 km. Pierwsze prace w pasie przygranicznym polegają na ustawianiu słupów pod kamery i instalacje. Na słupach zostanie zawieszonych ok. 3 tys. kamer wideo oraz 700 km przewodów zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych. Prace potrwają do końca września. Od kilku tygodni trwają też prace nad Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, gdzie będą spływać sygnały z zapory; powstanie tam dwanaście stanowisk operatorskich. Prace będą kosztować ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł – utwardzenie ziemi na niektórych odcinkach granicy. – Realizacja inwestycji zapewni wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w tym z nielegalną migracją i przemytem – powiedziała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
w.d.

LAUR DLA MERKEL
Jedna wielka pomyłka

Wręczenie przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera byłej kanclerz Angeli Merkel Krzyża Wielkiego Specjalnego Wykonania, najwyższego niemieckiego odznaczenia za zasługi, to jedna wielka pomyłka – ocenił think tank Republic21. Szesnastoletnie rządy Merkel były pełne politycznych błędów wobec Rosji i jej prezydenta Władimira Putina. Trudno też dobrze oceniać jej politykę migracyjną czy energetyczną. „Polityka Merkel wobec Rosji jest określana jako najgorszy błąd polityki zagranicznej w historii Niemiec – stwierdził Andreas Rödder z Republic21. – Po aneksji Krymu należało negocjować z Putinem, np. w ramach porozumienia mińskiego. Ale prawdziwy błąd polegał na dalszym zaufaniu Putinowi, choć wszystkie widoczne sygnały wskazywały, że tak nie powinno się dziać” – dodał. Merkel jest krytykowana również za politykę klimatyczną czy brak cyfryzacji w Niemczech.
w.d.

CYFRYZACJA
Szpiegowanie on-line

Zagrożenie cyfrową inwigilacją nigdy nie było tak wielkie jak dziś. Firmy oferujące tzw. spyware rosną jak grzyby po deszczu, a klientów nie brakuje. Coraz głośniej jest o systemach szpiegujących, m.in. o oprogramowaniu Reign, które miało zostać sprzedane wielu rządom, m.in. w Europie. Amerykańska organizacja Carnegie Endowment for International Peace (CEIP) podała, że od 2015 r. zanotowano użycie tego typu programów w kilkudziesięciu krajach. Ujawnione oprogramowanie Reign mogło śledzić lokalizację ofiar, nagrywać rozmowy w otoczeniu ich telefonów, a także czytać wiadomości. Możliwości obrony przed tak zaawansowanymi systemami szpiegowania są bardzo ograniczone, szczególnie dla osób prywatnych. Zalecane jest regularne aktualizowanie komputerów, telefonów i aplikacji w celu zminimalizowania skutków ataków. Na cyberzagrożenia narażone są nie tylko osoby prywatne. Według Forrester Consulting, aż 60% firm na problemy z bezpieczeństwem IT.
j.k.

2023-04-25 15:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Oczekujący z obawą na 9 maja 2022 r. i moskiewską Defiladę Zwycięstwa, w czasie której – jak się spodziewano – prezydent Władimir Putin musiał się pochwalić jakimś sukcesem, mogli odetchnąć. Putin nie miał się czym pochwalić, a w przemówieniu powtarzał główne tezy propagandy, że Rosja rzekomo nie miała wyjścia, że wojnę z Ukrainą rozpoczęła, by bronić swojego bezpieczeństwa. Choć w przemówieniu Putina nie brakowało analogii historycznych, sięgających nie tylko II wojny światowej, to było ono poświęcone przede wszystkim toczącej się dziś wojnie na Ukrainie, rozpoczętej przez Rosję. Putin powiedział, że „neonaziści wspierani przez Zachód” planowali zbrojne odbicie, okupowanego od 2014 r., Donbasu, a w obliczu tego zagrożenia Rosja podjęła jedyną słuszną decyzję. W ten sposób Moskwa od wielu tygodni uzasadnia swoją inwazję na Ukrainę, w wyniku której zginęły już dziesiątki tysięcy cywilów, a miliony ludzi zostało uchodźcami. Putin sześć razy wspomniał Donbas, trzy razy – NATO, mówił również o banderowcach. „Rok temu nie wymienił żadnego z tych terminów” – zwróciła uwagę niezależna od Kremla telewizja Nastojaszczeje Wriemia. Putin nie ogłosił 9 maja rozpoczęcia „oficjalnej wojny” ani masowej mobilizacji – o czym mówiły wcześniej zachodnie wywiady.
CZYTAJ DALEJ

Jordania: kard. Parolin konsekrował nowy kościół w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem

2025-01-10 20:09

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Jordania

Jordan

Grażyna Kołek/Niedziela

W Al-Maghtas na jordańskim brzegu Jordanu, czczonym jako miejsce chrztu Jezusa, został poświęcony 10 stycznia nowy kościół katolicki. Uroczystości z okazji dorocznej pielgrzymki jordańskich katolików na uroczystość Chrztu Pańskiego, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W kazaniu wygłoszonym wobec kilku tysięcy wiernych wezwał do uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i podkreślił ważną rolę chrześcijan w tworzeniu sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa w ogarniętym konfliktem regionie, poinformował portal Vatican News.

Uroczystość poświęcenia, w której uczestniczyli m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa oraz liczni biskupi, przebiegała też znakiem solidarności Kościoła powszechnego ze wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie. „Moja dzisiejsza obecność tutaj powinna być widocznym znakiem jedności całego Kościoła” - powiedział kard. Parolin. Podkreślił, że tutejsi chrześcijanie mają szczególne powołanie: „być nasieniem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: 9 mln pielgrzymów w sanktuarium w Aparecidzie

2025-01-10 16:45

[ TEMATY ]

Matka Boża

Brazylia

Aparecida

Grażyna Kołek

Sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie

Sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie

Dziewięć milionów pielgrzymów odwiedziło w minionym roku narodowe sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie. Świątynia może pomieścić 45 tys. wiernych i stanowi główne miejsce pielgrzymkowe w Brazylii.

Budowę obecnego sanktuarium rozpoczęto 11 listopada 1955 roku jako nowej bazyliki. 4 lipca 1980 roku św. Jan Paweł II konsekrował sanktuarium i nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. W 1983 roku Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) ogłosiła je Narodowym Sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję