Wspólnota, przeżywając 33-dniowe rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, oddała mu się w opiekę. – Dlaczego św. Józef? – To potężny orędownik, jego rolę w historii zbawienia podkreślają kolejni papieże. W parafii głęboko przeżyliśmy nawiedzenie kopii obrazu św. Józefa, kiedy peregrynował w diecezji. Nasza parafia wiele zawdzięcza św. Józefowi – mówi proboszcz ks. Józef Majchrzyk. – Odkąd przyszedłem do Sokolnik 4 lata temu, prowadzimy poważne remonty związane z ukończeniem świątyni, wymagające wielkich nakładów finansowych, dla małej wspólnoty parafialnej jest to duży wysiłek. Kiedy w pewnym momencie były poważne problemy z pokryciem kosztów prac, zawierzyłem tę sytuację razem z parafianami opiece św. Józefa w czasie niedzielnej Mszy św. Trudno mi to inaczej wytłumaczyć, ale wierzę, że to św. Józef przyszedł nam z pomocą – wyznaje kapłan.
Czekają na poświęcenie kościoła
Dziś prace trwają, a na Wielkanoc zostanie ukończony wystrój prezbiterium. Będzie to wielki fresk, którego głównym motywem jest historia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i jego teologiczne uzasadnienie. Autorem jest znany i ceniony artysta Tomasz Morek z Wejherowa, który zrealizował już wystrój prezbiterium w kilku kościołach w diecezji, m.in. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Ponadto przygotowywany jest wjazd do kościoła. Nawieziono już ziemię, utwardzono teren, obsadzono go zielenią. – Wszystkie prace odbywają się przy wsparciu grupy mężczyzn, stale gotowych i chętnych do pomocy – mówi ks. proboszcz, wdzięczny za każdy gest dobroci, życzliwości i wsparcie. Po zakończeniu prac we wnętrzu świątyni i wokół niej nastąpi długo oczekiwany moment – poświęcenia kościoła przez bp. Jana Piotrowskiego. Uroczystość zaplanowana jest na odpust parafialny w przyszłym roku.
Rodzice w modlitwie za dzieci
Inicjatywa zawierzenia parafian św. Józefowi jest kontynuacją odbywających się rok temu 33-dniowych rekolekcji zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie. Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka 13 maja 2022 r. bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. Od tej pory parafianie podjęli codzienną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem i w domach. Adoracja odbywa się w bocznej kaplicy. Parafianie nawiedzają ją rano i wieczorem, podczas Mszy św. Proboszcz dostrzega wiele duchowych owoców zawierzenia. – Cieszę się, że codzienna modlitwa różańcowa trwa. Powstało siedem róż różańcowych, w których modli się 140 osób. Są to głównie młodzi rodzice modlący w intencji dzieci i młodzieży. Świadectwo rodziców pomaga w wierze młodym – uważa. Duża grupa młodzieży (ale także dzieci) uczestniczy w formacji przygotowującej ją do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy uda się im wyjechać do Portugalii, ale na pewno zaplanowane są wydarzenia w parafii nazwane „ŚDM na Jurze”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu