Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jestem szczęśliwy i bardzo spełniony…

Te słowa śp. ks. Andrzej Tokarz wypowiedział w lutym 2022 r. podczas ferii w Zakopanem, kilka dni po otrzymaniu diagnozy i informacji o swojej chorobie nowotworowej.

2023-03-07 14:37

Niedziela rzeszowska 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum autora

Ks. Andrzej Tokarz (1983 – 2023)

Ks. Andrzej Tokarz (1983 – 2023)

Było w nim wiele spokoju i ufności, że to, co go spotyka, prowadzi do większego celu.

Droga do święceń

Ksiądz Andrzej Tokarz urodził się 8 listopada 1983 r. w Ropczycach jako najmłodsze dziecko Stanisława i Heleny. Wraz z trzema siostrami i bratem wychowywał się w rodzinie rolniczej w Brzezinach w atmosferze wiary, pobożności, ale także ciężkiej pracy. W 1998 r. ukończył Szkołę Podstawową w Brzezinach. Służył w parafii do Mszy św. jako ministrant, angażował się w grupie KSM. Egzamin dojrzałości złożył w 2003 r. w Technikum Elektronicznym w Sędziszowie Małopolskim. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, gdzie po 6 latach przyjął święcenia kapłańskie w katedrze rzeszowskiej z rąk bp. Kazimierza Górnego 30 maja 2009 r.

Blisko ludzi

Pierwszą placówką jego duszpasterskiej posługi było sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, gdzie pracował do sierpnia 2012 r. Stąd został skierowany do parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, gdzie przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza. Tutaj, oprócz obowiązków parafialnych, był m.in. kapelanem Zakładu Karnego w Rzeszowie i asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Kolejnymi miejscami jego posługi były: parafia św. Anny w Święcanach (2016-17) i sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie (2017-20). Ostatnim miejscem posługi była parafia św. Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach.

W każdym z tych miejsc angażował się w katechizację i duszpasterstwo, szczególną troską otaczając dzieci i młodzież. Organizował wyjazdy, zabawy, chętnie spędzał czas z wiernymi. Podróże, zwiedzanie nowych miejsc oraz relacje z ludźmi były jego pasją. Wszędzie potrafił zaskarbić sobie serca wielu, ponieważ był blisko ludzkich spraw, pomagał i wspierał w potrzebach.

Ostanie rekolekcje

Od lutego 2022 r. większość jego czasu stanowiły pobyty w szpitalach w Warszawie i Lublinie. Ostatni etap jego życia związany był z chorobą i cierpieniem. Pomimo to starał się żyć aktywnie, można powiedzieć normalnie. Nie chciał rozmawiać o chorobie, narzekać. Interesowało go to, co się dzieje w życiu innych, w parafii i domu rodzinnym. Kiedy tylko mógł i pozwalały na to siły, odwiedzał znajomych, przebywał w domu rodzinnym, pomagając najbliższym, załatwiał różne sprawy, tak, aby dla nikogo nie być ciężarem. Czas choroby był dla niego swoistymi rekolekcjami, podczas których zbliżył się do Boga jeszcze bardziej i starał się innym dopomóc w wierze. Z wielką ufnością powierzał się woli Bożej, nie rezygnując z modlitwy o swoje zdrowie i angażując innych w modlitewne wsparcie. Zmarł wieczorem 14 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie.

Reklama

Eksporta do kościoła parafialnego w Ropczycach – Witkowicach miała miejsce 17 lutego 2023 r. Przewodniczył jej biskup senior Kazimierz Górny, a słowo wygłosił o. Samuel Węgrzyn, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej, który duchowo towarzyszył ks. Andrzejowi w ostatnich miesiącach.

Pogrzeb śp. ks. Andrzeja Tokarza odbył się w rodzinnej parafii św. Mikołaja w Brzezinach również 17 lutego. Przewodniczył mu biskup rzeszowski Jan Wątroba. Homilię wygłosił kolega z rocznika święceń ks. dr Sławomir Jeziorski. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło blisko stu księży oraz rzesza wiernych, którzy żegnali kogoś bliskiego. Ksiądz Andrzej Tokarz spoczął na cmentarzu parafialnym w Brzezinach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co powiedziałby nam dziś?

Niedziela kielecka 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

K.D.

Dzieło ks. Piwowarczyka trwa i wciąż inspiruje – mówi przełożona Instytutu

Dzieło ks. Piwowarczyka trwa i wciąż inspiruje – mówi przełożona Instytutu

Minęło 120 lat od urodzin niezwykłego kapłana diecezji kieleckiej i sługi Bożego. Niestrudzony duszpasterz niepełnosprawnych i wielu środowisk katolickich, ojciec duchowny Seminarium, wychowawca kleryków i kapłanów, gorliwy i niezwykle pracowity ksiądz – wciąż inspiruje.

Jego postać przypomnieli liczni prelegenci, biskupi, kapłani, świeckie środowiska czerpiące z jego charyzmatu, w czasie sympozjum 12 listopada zorganizowanego przez Instytut Świecki Chrystusa Króla, jedno z dzieł o. Piwowarczyka.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: tragiczna sytuacja Kościoła w Niemczech

2023-03-28 13:53

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Jako „godzinę wielkiej tragedii” określił sytuację, jaka powstała w Kościele niemieckim w związku z procesem drogi synodalnej kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił wywiadu katolickiemu tygodnikowi „Tagespost”, którego całość ukaże się w najbliższych dniach.

Zdaniem niemieckiego purpurata kurialnego odpowiedzialne władze w Watykanie od początku nie doceniały całego procesu i zjawiska, które określił jako „furor teutonicus”. Przypomniał, że podczas Reformacji Rzym był częściowo odpowiedzialny za apostazję dużej części Kościoła katolickiego w całej północnej Europie, nie robiąc nic lub podejmując działania spóźnione. „Najbardziej godne ubolewania jest to, że w tym wypadku kompetentne władze nie oceniają realnie warunków niemieckich i nie spełniają swojej odpowiedzialności wystarczająco energicznie, aby być wieczną zasadą i fundamentem jedności Kościoła w objawionej prawdzie Chrystusa” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

2023-03-28 14:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

"Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" - napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. "Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - czytamy w wystosowanym komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję