Reklama

Niedziela Rzeszowska

RZESZÓW

Kościół zawsze z wiernymi

– Kościół był i jest tam, gdzie jest potrzebny wiernym – podkreślił ks. Stanisław Słowik podczas obchodów 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

2023-03-07 14:37

Niedziela rzeszowska 11/2023, str. II

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Ks. Tomasz Nowak

Konferencja w Sali Papieskiej w dolnej katedrze

Konferencja w Sali Papieskiej w dolnej katedrze

Mszy św., która dla uczczenia pamiętnej rocznicy została odprawiona 19 lutego w katedrze rzeszowskiej, przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Po Mszy św. odbyła się konferencja w Sali Papieskiej, gdzie prelekcje wygłosili: Tomasz Obszański, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” („Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie z perspektywy 42 lat działalności NSZZ RI «Solidarność»”) oraz ks. Jerzy Uchman, duszpasterz rolników diecezji rzeszowskiej („Solidarność darem dla Ojczyzny – medytacje z bł. ks. Jerzym Popiełuszko”). Spotkanie było również okazją do wręczenia wyróżnień związkowych. Organizatorami obchodów byli NSZZ RI „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Rolników.

20 lutego rocznicowe obchody odbyły się w rzeszowskim kinie „Zorza”. W pierwszej części zebrani obejrzeli film dokumentalno-fabularny pt. Chłopski bunt 81 wyprodukowany przez TVP Rzeszów. Po filmie odbyła się debata, w której uczestniczyli: dr Marcin Bukała, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Henryk Cząstka, działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie oraz ks. Stanisław Słowik, były dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Debatę prowadził Grzegorz Boratyn z TVP Rzeszów.

Obchody w kinie „Zorza” zorganizowali: Wojewoda Podkarpacki i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Uroczystości 19 i 20 lutego objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska

Niedziela podlaska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Konferencja naukowa

Marek Sobisz

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

W Rawie Ruskiej odbyła się konferencja oraz otwarto wystawę pt. Zabytkowe kościoły Archidiecezji Lwowskiej przygotowaną przez węgrowską parafię.

Wydarzenia w obwodzie lwowskim miały miejsce 28 października w ramach projektu realizowanego przez parafię św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z programu „Dyplomacja publiczna 2021”. Patronat udzieliła Kuria Archidiecezji Lwowskiej RCC na Ukrainie. Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej w ramach projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów (Polska) – Rawa Ruska (Ukraina)”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych struktur zaangażowanych w realizację prac konserwatorskich, a także duchowieństwo i urzędnicy państwowi obu krajów, w tym ks. Romuald Kosk, proboszcz parafii poklasztornej w Węgrowie.

CZYTAJ DALEJ

„Nie zastąpi Ciebie nikt" – artystyczne wspomnienie św. Jana Pawła II już 2 kwietnia w TVP1!

2023-03-28 15:50

[ TEMATY ]

koncert

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 2 kwietnia przypadnie 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Tego dnia Telewizja Polska i Polskie Radio zapraszają widzów o godz. 18.00 do TVP1 na transmisję wyjątkowego widowiska artystycznego o charakterze religijnym pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci”. Współorganizatorami tego wydarzenia są Gmina Wadowice oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Widowisko artystyczne przypomni najważniejsze wydarzenia i homilie św. Jana Pawła II, które wygłosił w czasie swojego pontyfikatu. Tradycyjne pieśni i piosenki religijne, które Ojciec Święty najchętniej śpiewał, m.in. „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, „Siła jest w jedności”, „Abba, Ojcze”, wykonają znakomici polscy artyści m.in.: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, ks. Maciej Czaczyk, zespoły Siewcy Lednicy oraz Promyczki Dobra, chór Sound'N'Grace i zespół Mała Armia Janosika.

CZYTAJ DALEJ

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną

2023-03-28 17:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Igrzyska Olimpijskie

pixabay.com

Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi.

Przewodniczący MKOl Thomas Bach przekazał na konferencji prasowej w Lozannie, że zarząd organizacji "w odpowiednim czasie" zdecyduje o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję