Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z krzyżem na ulicach

Myśl przewodnia tegorocznej Drogi Krzyżowej na ulicach Rzeszowa: „A wy za kogo Mnie uważacie?” jest pytaniem skierowanym do każdego z nas.

2023-03-07 14:37

Niedziela rzeszowska 11/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Tomasz Nowak

Uczestnicy Drogi Krzyżowej wypełnili ul. 3 Maja

Uczestnicy Drogi Krzyżowej wypełnili ul. 3 Maja

Tradycyjnie już w pierwszy piątek Wielkiego Postu 24 marca br. na ulicach Rzeszowa została zorganizowana Droga Krzyżowa. Wierni przeszli z krzyżem z placu Śreniawitów do kościoła Ojców Bernardynów. Nabożeństwo, któremu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, zgromadziło wiele osób w różnym wieku od dzieci i młodzieży po starszych. Wszyscy w sposób wspólnotowy chcieli rozpocząć przeżywanie Wielkiego Postu, dać świadectwo swojej wiary oraz ofiarować swój trud w osobistych intencjach. Przedstawiciele różnych środowisk, m.in. duchowieństwa, uczniów, służb mundurowych, wolontariuszy Caritas, Rycerzy Kolumba, młodzieży z Ukrainy, podjęli trud niesienia krzyża.

Rozważania i oprawa muzyczna były dziełem członków DA Emaus i wspólnoty Rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia. Obie wspólnoty w piękny sposób angażują się na co dzień w różne akcje duszpasterskie w parafii akademickiej św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Swoim zaangażowaniem w prowadzenie rozważań i śpiewu podczas nabożeństwa dali świadectwo, że nie jest dla nich problemem publiczne mówienie o Bogu i wspólna modlitwa wszędzie, także w centrum miasta.

Tegoroczne rozważania zatytułowane były: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Wskazano w nich na charakter krzyża zarówno w jego znaczeniu dosłownym, w postaci krzyży przydrożnych, naściennych czy noszonych na szyjach wielu osób, jak i w postaci krzyży symbolicznych: krzyży chorób, problemów małżeńskich, wojen itp. W rozważaniach poszczególnych stacji wskazano na istniejące zagrożenie odwrócenia znaczenia krzyża i błędne uznawanie wszystkiego za krzyż. Akcentowano, że najważniejszy jest krzyż Chrystusa. To przez niego przyszło zbawienie, to on jest bramą do nieba i powinien być odczytywany jako znak zwycięstwa, nie zaś jako klęska czy też kara. Dlatego też to ten krzyż powinien być postawiony w centrum, nie tylko w Wielkim Poście.

Droga Krzyżowa ulicami miasta przypomniała, że powinniśmy rozpoznawać nasze krzyże i tak jak Chrystus ochoczo je podejmować. Idąc ulicami, pomiędzy sklepami, restauracjami, gdzie toczyło się codzienne życie, uczestnicy Drogi Krzyżowej dali szczególne świadectwo. Nie wstydzili się przejść przez te miejsca z krzyżem, nie wstydzili się publicznie modlić i manifestować swojej wiary. Przez udział w tym szczególnym nabożeństwie każdy mógł poczuć się świadkiem wiary i dać odpowiedź, że Jezus jest moim Mistrzem, za którym chcę kroczyć i tak jak on ochoczo dźwigać swoje krzyże. Droga Krzyżowa zakończyła się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów.
Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek.


Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.

CZYTAJ DALEJ

Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II [Zaproszenie]

2023-03-28 11:34

mat. pras

DOLNY ŚLĄSK ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II to wspólny projekt Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej, Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w dniach 31 III - 2 IV 2023r.

Powstał specjalny serwis na FB: Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II na którym umieszczane będą bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie Archidiecezję Wrocławską, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej czy eparchii Wrocławsko - Koszalińskiej [kościół grekokatolicki]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję