Reklama

Niedziela Lubelska

Świadectwo miłosierdzia

Posługa miłości jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa do realizacji przykazania miłości bliźniego.

Niedziela lubelska 9/2023, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Posługa charytatywna jest zadaniem każdej osoby wierzącej

Posługa charytatywna jest zadaniem każdej osoby wierzącej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwają prace III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który został zwołany przez abp. Stanisława Budzika pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. 18 lutego w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie odbyła się V sesja plenarna, na której zostało zaprezentowane sprawozdanie ze zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze oraz dokument roboczy Komisji Świadectwo Miłosierdzia.

Jak przypomniał dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Łukasz Mudrak, diecezjalna Caritas, która realizuje misję niesienia miłosierdzia do wszystkich potrzebujących bez względu na wiek, pochodzenie czy wyznanie, została powołana w 1991 r. przez bp. Bolesława Pylaka. W swojej działalności koncentruje się na pomocy chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym, bezrobotnym i uchodźcom. Pomoc jest świadczona mieszkańcom naszej archidiecezji, jak i innych regionów Polski, Europy i świata. Od lutego 2022 r. szereg działań charytatywnych jest skierowanych do uchodźców z Ukrainy oraz do osób, które pozostają na terenie objętego wojną kraju. W ostatnim czasie lubelska Caritas przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Diecezjalna Caritas realizuje swoje działania w kilku placówkach w Lublinie, Chełmie, Dąbrowicy, Firleju i Krasnymstawie. Prowadzi m.in. kuchnię dla ubogich, hospicjum domowe, ośrodek rehabilitacji, dom pomocy seniorom, mieszkania wspomagane, ośrodek dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, świetlicę środowiskową dla dzieci, ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz dwa domy rekolekcyjne. Rocznie pomocą obejmuje ok. 30 tys. osób. Codzienną misję kościelnej instytucji wspiera 35 parafialnych zespołów Caritas oraz ponad 100 szkolnych kół Caritas, które na czynieniu dobra gromadzą ponad 3 tys. wolontariuszy. Osoby, które bezinteresownie dzielą się czasem i sercem z bliźnimi, organizują pomoc w swoich środowiskach, a także biorą udział we flagowych akcjach Caritas, jak przedświąteczne zbiórki żywności, wigilie miłosierdzia, czy śniadania wielkanocne.

Niesienie miłosierdzia wobec osób potrzebujących przyczynia się nie tylko do poprawy ich życia materialnego, ale bardzo często do poprawy życia duchowego, większej zażyłości z Kościołem, pogłębienia życia sakramentalnego. Osoby, które otrzymały pomoc materialną, budują w sobie pozytywny obraz Kościoła, a co za tym idzie są bardziej otwarte na spotkanie z Chrystusem. Dzięki posłudze charytatywnej nie tylko realnie poprawia się jakość życia tysięcy osób, które żyją „na peryferiach”, ale też dociera do nich Ewangelia.

Posługa charytatywna jako odpowiedź na przykazanie miłości bliźniego jest zadaniem każdej osoby wierzącej. Można się w nią włączyć przez osobistą pracę, jak i materialne wspieranie działalności Caritas. Okazji jest wiele, np. aktualna akcja przekazywania 1,5% podatku w ramach rocznych rozliczeń z fiskusem (KRS 0000204819).

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Caritas Polska ws. działań charytatywnych Caritas i WOŚP

[ TEMATY ]

Caritas

BIURO PRASOWE KEP

Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Wyjaśnił też, że Caritas Ordynariatu Polowego WP, zaangażowana w sobotnią zbiórkę na rzecz ofiary wojny syryjskiej, jest organizacją niezależną, która została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, zgodnie ze swoją misją statutową.

Poniżej pełny tekst oświadczenia dyrektora Caritas Polska:
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Niemal 200 interwencji strażaków; wojsko będzie pomagać w usuwaniu skutków ulewy

2025-04-19 00:17

[ TEMATY ]

pogoda

PAP

Blisko 200 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które w piątek po południu i wieczorem przeszły nad częścią Podkarpacia. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Pawłosiów, gdzie do pomocy w usuwaniu m.in. błota skierowane zostało wojsko.

Jak poinformował rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, interwencje polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, budynków, posesji i na udrażnianiu przepustów drogowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję