Reklama

Niedziela Świdnicka

Moje spotkania z papieżem Benedyktem XVI

Specjalnie dla czytelników Niedzieli Świdnickiej bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki, podzielił się wspomnieniami ze spotkań z papieżem Benedyktem XVI.

Niedziela świdnicka 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Diecezja Świdnicka

Spotkanie bp. Ignacego Deca z papieżem Benedyktem XVI w ramach wizyty ad limina Apostolorum w 2005 r.

Spotkanie bp. Ignacego Deca z papieżem Benedyktem XVI w ramach wizyty ad limina Apostolorum w 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy odchodzą z tego świata ludzie wielcy, znani niemal w całym świecie, próbujemy sobie przypomnieć i utrwalić naszą wieź duchową czy także nasze osobiste spotkania z nimi. 31 grudnia 2022 r. odszedł do wieczności wielki papież Benedykt XVI, który sterował łodzią Kościoła Chrystusowego od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 r.

W czasie szkolenia

Reklama

W czasie pontyfikatu papieża Benedykta XVI byłem 11 razy z wizytą w Wiecznym Mieście. W czasie tych wizyt miałem sposobność kilkanaście razy podchodzić do papieża, by ucałować pierścień Rybaka i przyjąć papieskie błogosławieństwo. Okazję ku temu stanowiły audiencje ogólne, na zakończenie których biskupi zawsze mieli możliwość, by podejść do papieża, aby się przestawić i prosić o błogosławieństwo. Spośród tych kilku bezpośrednich spotkań z Benedyktem XVI zatrzymam się przy trzech. Pierwsze miało miejsce w Castel Gandolfo, w czasie specjalnego szkolenia dla nowo mianowanych w ciągu ostatniego roku biskupów. Spotkanie to odbyło się w dniach od 13 do 21 września 2005 r. w Rzymie u Księży Legionistów w Centrum Regina Apostolorum. Przewodniczył mu ks. kard. Giovanni Battista Re, prefekt Kongregacji Biskupów. W poniedziałek, 19 września, udaliśmy się do Ojca Świętego Benedykta, który w tym czasie przebywał w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Po słowach powitania wypowiedzianych przez kard. Giovanniego Battistę Re i po wygłoszeniu przemówienia i udzieleniu błogosławieństwa, papież Benedykt osobiście przywitał się z setką biskupów. W czasie rozmowy poprosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla nowo powstałej diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty rozpoznał mnie

Reklama

Drugie spotkanie, które tu chcę wspomnieć, to spotkanie z głową Kościoła w czasie wizyty ad limina Apostolorum w listopadzie 2005 r. Podczas tej wizyty rozmawiałem z papieżem Benedyktem XVI dwukrotnie. Najpierw po zakończonej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra 23 listopada. Podszedłem do papieża o godz. 11.35. Ojciec Święty rozpoznał mnie, jako że 5 lat wcześniej był naszym gościem we Wrocławiu. Drugą rozmowę odbyłem następnego dnia w czwartek, 24 listopada, kiedy mieliśmy wyznaczone dla biskupów naszej grupy indywidualne rozmowy z papieżem. Grupa biskupów z metropolii wrocławskiej była przyjmowana przez papieża w Pałacu Apostolskim od godz. 11. Najpierw Ojciec Święty spotkał się z całą naszą grupą. Było indywidualne przywitanie się i przedstawienie. Następnie były robione pamiątkowe zdjęcia z Benedyktem XVI – grupowe i indywidualne. Po spotkaniu nastąpiły rozmowy indywidualne. Moja rozmowa z Ojcem Świętym trwała prawie 20 minut. Zaczęła się od wspomnień z pobytu Ojca Świętego we Wrocławiu w dniach 26-29 października 2000 r. Benedykt XVI dokładnie pamiętał przebieg wizyty we Wrocławiu. Wspominał dzień otrzymania doktoratu honoris causa i wizytę w Henrykowie. W rozmowie wspomniałem, jak uczyłem przyszłego papieża odpowiedzi na niedzielne powitanie żołnierzy Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Słowa te brzmiały: „Czołem żołnierze”. Kardynał wówczas poprawnie je wypowiedział i usłyszał odpowiedź żołnierzy: „Czołem Księże Kardynale!”. W dalszej części rozmowy Ojciec Święty pytał o mieszkańców diecezji świdnickiej, o ich kondycję duchowo-religijną. Pytał o kondycję rodzin, dzieci i młodzieży, o katechezę. Zapytał także o duszpasterstwo kuracjuszy, wiedząc, że mamy na terenie diecezji kilka uzdrowisk i domów wczasowych. Zauważyłem, że był do tej rozmowy bardzo dobrze przygotowany. Spotkanie zakończyło się przyjęciem błogosławieństwa i ucałowaniem pierścienia Rybaka. Dodam, że z Benedyktem XVI spotkaliśmy się jeszcze raz w ostatnim dniu wizyty, w sobotę, 26 listopada 2005 r. – w gronie wszystkich biskupów, wtedy otrzymaliśmy od papieża pamiątkowe krzyże.

Pielgrzymka Kapituły

Trzecie spotkanie z papieżem Benedyktem, które chcę wspomnieć, to spotkanie w czasie pielgrzymki Świdnickiej Kapituły Katedralnej do Wiecznego Miasta, która miała miejsce od 7 do 10 listopada 2011 r. Spotkanie członków Kapituły Katedralnej ubranych w stroje chórowe odbyło się przed rozpoczęciem audiencji generalnej w środę, 9 listopada. Ustawiliśmy się pod murem Bazyliki św. Piotra od strony auli Pawła VI. Papież jadąc samochodem na Plac św. Piotra zatrzymał się przy nas. Wysiadł z samochodu i przyszedł do nas. Witając się ze mną powiedział. Wir kennen uns schon seit langer Zeit („Znamy się od dawna”). Krótko przedstawiłem członków Kapituły, zostało zrobione zdjęcie i poprosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo. Następnie udaliśmy się na Plac św. Piotra i uczestniczyliśmy w audiencji ogólnej. Po końcowym błogosławieństwie, w gronie biskupów jeszcze raz podszedłem do Ojca Świętego, by podziękować mu za dar beatyfikacji sługi Bożego ks. Gerharda Hirschfeldera, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau 1 sierpnia 1942 r., a którego w imieniu Ojca Świętego beatyfikował 19 września 2010 r. w katedrze w Münster kard. Joachim Meisner, metropolita koloński. Wręczyłem Ojcu Świętemu obraz nowego, a dla nas pierwszego, błogosławionego.

Spotkania z papieżem Benedyktem są niezapomniane. Stały się one dla nas katechezą i pouczeniem jak zdobywać świętość, mądrość, pokorę, prostotę, nadzieję, a także wiarę, która działa przez miłość. Przed wyborem ks. kard. Ratzingera na papieża miałem jeszcze dwa bezpośrednie spotkania z przyszłym papieżem: w lipcu 1995 r. w Rzymie i w październiku 2000 r. we Wrocławiu. Ale o tym będzie można przeczytać w kolejnym numerze Niedzieli Świdnickiej.

2023-01-11 07:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas na dialog z judaizmem o Jezusie

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI broni się przed zarzutem, jakoby opowiadał się za prowadzeniem działalności misyjnej wśród Żydów. „Takie stwierdzenie jest po prostu fałszywe” – napisał papież senior w najnowszym wydaniu teologicznego miesięcznika „Herder Korrespondenz”. We wrześniu na łamach tego czasopisma zarzut prowadzenia działalności misyjnej wśród Żydów i uprawiania antyjudaizmu postawił papieżowi seniorowi niemiecki dogmatyk prof. Michael Böhnke z Wuppertalu.

Prof. Böhnke komentował wówczas traktat Benedykta XVI pt. „De Judaeis”, opublikowany rok temu w dwumiesięczniku „Communio”, po którym nie milknęły głosy krytykujące Benedykta XVI. Teraz głos zabrał sam papież senior, broniąc się zdecydowanie przed stawianymi mu zarzutami. W tekście zatytułowanym „Sprostowanie: Nie misja, a dialog” pisze on, że zarzuty prof. Böhnkego to „groteskowy nonsens i nie mają nic wspólnego z tym, o czym mówiłem. Dlatego odpieram jego artykuł jako w najwyższym stopniu nieprawdziwą insynuację“.
CZYTAJ DALEJ

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Niedziela płocka 46/2003

[ TEMATY ]

św. Cecylia

pl.wikipedia.org

22 listopada Kościół obchodzi wspomnienie św. Cecylii. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską. Jakub de Voragine w Złotej legendzie w taki oto sposób pisze o św. Cecylii: „Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała. Przyszła wreszcie noc, kiedy Cecylia znalazła się ze swym małżonkiem w tajemniczej ciszy sypialni. Wówczas tak przemówiła do niego: Najmilszy, istnieje tajemnica, którą ci wyznam, jeśli mi przyrzekniesz, że będziesz jej strzegł troskliwie. Jest przy mnie anioł Boży, który mnie kocha i czujnie strzeże mego ciała. Będziesz go mógł zobaczyć, jeśli uwierzysz w prawdziwego Boga i obiecasz, że się ochrzcisz. Idź więc za miasto drogą, która nazywa się Appijska i powiedz biedakom, których tam spotkasz: Cecylia posyła mnie do was, abyście pokazali mi świętego starca Urbana. Skoro ujrzysz jego samego, powtórz mu wszystkie moje słowa. A gdy on już oczyści ciebie i wrócisz do mnie, wtedy ujrzysz i ty owego anioła. Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł trzymał w ręce dwa wieńce z róż i lilii i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego. One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła”. Pierwszym miejscem kultu św. Cecylii stał się jej grób w katakumbach Pretekstata, gdzie zachowała się grecka inskrypcja „Oddała duszę Bogu”. Następnie kryptę powiększono, przyozdabiając jej sklepienie malowidłem przedstawiającym Świętą w postaci orantki. Pierwsze ślady kultu liturgicznego Świętej męczennicy zawiera Sakramentarz leoniański z V w., gdzie znajduje się 5 formularzy mszalnych z własnymi prefacjami. Z kolei w aktach synodu papieża Symmacha z 499 r. znajduje się wzmianka o kościele pw. św. Cecylii wzniesionym w połowie IV w. Inną sławną świątynią dedykowaną Świętej jest bazylika zbudowana przez papieża Paschalisa na rzymskim Zatybrzu w początkach IX w., gdzie złożono pod ołtarzem jej doczesne szczątki. Za patronkę muzyki kościelnej uznano św. Cecylię dopiero pod koniec średniowiecza. Miało to swoje źródła w błędnym rozumieniu treści jednej z antyfon oficjum brewiarzowego: Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat. Owo sformułowanie antyfony spowodowało powstanie licznych przedstawień ikonograficznych św. Cecylii, która gra na instrumencie przypominającym organy. W nawiązaniu do tej średniowiecznej tradycji od XVI w. w Kościele zachodnim zaczęły powstawać stowarzyszenia, których celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej. Największy jednak rozgłos zyskało Stowarzyszenie św. Cecylii, które powstało w Bambergu w 1868 r. Dążyło ono do odnowienia prawdziwej muzyki kościelnej poprzez oczyszczenie liturgii z elementów świeckich i przywrócenia w liturgii chorału gregoriańskiego oraz polifonii Szkoły Rzymskiej. Rychło ruch cecyliański rozszerzył się na cały Kościół powszechny, a wybitni kompozytorzy dedykowali jej swoje dzieła.
CZYTAJ DALEJ

Watykan potwierdził papieską wizytę na Korsyce

2024-11-23 14:08

[ TEMATY ]

papież

Adobe Stock

Odpowiadając na zaproszenie władz cywilnych i kościelnych kraju papież uda się z podróżą apostolską do Ajaccio 15 grudnia z okazji zakończenie akongresu „Pobożność ludowa w regionie Morza Śródziemnego” - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Tematem przewodnim jednodniowej wizyty papieża będzie „Jezus czynił dobro”. Podróż odbędzie się zaledwie dwa dni przed 88. urodzinami Franciszka, które przypadają 17 grudnia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję