Reklama

Niedziela Częstochowska

Wychowująca wspólnota wiary

Słowo Boże usłyszane w homilii ma nas kształtować, pogłębiać wiarę i pomagać nam dobrze żyć – mówi ks. Mariusz Sztaba.

Niedziela częstochowska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Wierni parafii św. Andrzeja Boboli w Masłowicach ze swoim proboszczem ks. Mariuszem Sztabą

Wierni parafii św. Andrzeja Boboli  w Masłowicach ze swoim proboszczem ks. Mariuszem Sztabą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw był rzut oka na parafialną stronę internetową, a potem kilkugodzinny pobyt w masłowickiej parafii św. Andrzeja Boboli, które potwierdziły słuszność komunikacyjnej zasady, że pierwsze wejrzenie jest najprawdziwsze. Oto, co zobaczyliśmy w parafii – porządek i zaangażowanie.

Pierwszy kontakt

– Pamiętam pierwszy dzień, kiedy ksiądz proboszcz Mariusz Sztaba przybył do nas i witaliśmy go na pierwszej Mszy św., rozpoczynającej nowy rok szkolny. Objaśnił nam wtedy termin „edukować”, który w języku łacińskim oznacza m.in. wydobywanie tego, co najlepsze – wspomina Janusz Jasiński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To słowo stało się, według dyrektora, inspirującym przypomnieniem fundamentalnych zasad nauczania.

– Myślę, że rolą szkoły, parafii i Kościoła jest właśnie wydobywanie z człowieka tego, co najlepsze – dzieli się swoimi przemyśleniami Janusz Jasiński.

W uzupełnieniu wypowiedzi dyrektora szkoły ks. Sztaba wskazuje na ważność wychowania w procesie edukacji. – Wychowywać to prowadzić do odpowiedzialnej wolności. A to jest trudne, by umieć odrzucać zło, a wybierać dobro. Parafia to wychowująca wspólnota wiary. Ostatnie słowo i tak należy do Pana Boga, a my mamy czynić to, do czego się zobowiązaliśmy – zaznacza.

Rada duszpasterska

Ksiądz proboszcz nie ukrywa, że bardzo liczy na nową radę duszpasterską. Mieliśmy okazję, by być na inauguracji jej działalności.

– Na razie wszystko mi się podoba – cieszy się Olga Merta, zasiadająca w radzie duszpasterskiej po raz pierwszy. Natomiast dla Ilony Grobelnej, która lubi pomagać w parafii i czuje się potrzebna, to kolejna kadencja w radzie parafialnej.

– Moje obowiązki w radzie parafialnej, w straży i w parafii w zasadzie się pokrywają, bo dbanie o miejscowość, o jej wizerunek, to dbanie również o parafię. Moja wiara jest żywą częścią mojego życia i sposobem współżycia społecznego, by relacje międzyludzkie układać po Bożemu – wyjaśnia zasady świadomej odpowiedzialności Jan Janik, sołtys Masłowic i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Masłowicach. – Wiara jest szczególnie odczuwana, kiedy np. jakaś choroba człowieka „dociśnie”. Przekonałam się o tym osobiście – odsłania swoją religijną wrażliwość Katarzyna Pietrzak, matka trojga dzieci, która z mężem prowadzi wielohektarowe gospodarstwo i znajduje czas dla parafii. Anna Matuszewska natomiast zdradza swoje literackie upodobania: – Z Biblii najbardziej lubię Psalmy, a w parafii pełnię rolę lektora. – Dzięki parafii poznałam dużo osób – wskazuje i na takie zalety wspólnoty Renata Falis, od ponad dekady masłowicka parafianka.

Reklama

– W naszej parafii straż pożarna idzie zawsze na pierwszy ogień. Jesteśmy dużym wsparciem dla niej, ze względu na zabezpieczanie wszelkich kościelnych uroczystości – w bojowym nastroju melduje gotowość do dalszej współpracy z proboszczem Sebastian Jasiński, naczelnik OSP w Masłowicach.

Nauczanie

– Ksiądz proboszcz jest ceniony przede wszystkim za wiedzę teologiczną i za sposób jej przekazywania. W naszej parafii nigdy się nie zdarzyła Msza św. bez homilii, nawet w dzień powszedni. Wtedy kazania są krótkie, ale cenne jak perełki. Wszyscy przyjezdni to podkreślają – cieszy się dyrektor Jasiński.

– Słowo Boże usłyszane w homilii ma nas kształtować, pogłębiać wiarę i pomagać nam dobrze żyć. W encyklice o wierze Lumen fidei jest napisane, że wiara ma być światłem. Moje krótkie homilie są medytacją nad słowem Bożym, po prostu wtedy głośno myślę – tłumaczy ks. Sztaba. – Ksiądz proboszcz głosi piękne i mądre kazania. Należy ich uważnie słuchać i wyciągać wnioski na życie – podsumowuje ten wątek rozmowy Olga Merta.

Uczestnictwo

Nabożeństwa prowadzone przez księdza proboszcza są zawsze pewną niespodzianką. Nie uchybiając zasadom liturgicznym, nie pozwala innym i sobie popadać w rutynę codziennego uczestnictwa. Tym bardziej, że wierni pragną w kościele doświadczać żywej obecności Pana Boga.

Reklama

– Dzięki wspólnocie, która staje się jednością w Bogu i przez osobę kapłana, Msza św. pozwala zbliżyć się nam do Chrystusa – tłumaczy Małgorzata Raszewska. – Lubię rozmawiać z Panem Bogiem, w kościele mogę się wyżalić i opowiedzieć Mu o swoich problemach – zwierza się 20-letnia Amelia Świercz. – Wiara daje mi dużo siły, dzięki temu jestem szczęśliwa. Bez Pana Boga nie dałabym sobie rady w życiu – wyjaśnia powody swojego optymizmu mama Amelii – Małgorzata Świercz i dodaje: – Kiedy przekraczam progi kościoła, to ogarnia mnie rzeczywisty „święty spokój”.

Czy skorzystają?

Ksiądz Mariusz Sztaba ma w planach powołać krąg biblijny i prowadzić edukację biblijną od podstaw. Gwarantuje zainteresowanym, że będzie to niezwykła przygoda, nie tylko intelektualna. – Chcąc stworzyć moim parafianom przestrzeń poznawania parafii, pragnień duchowych i religijnych, założyłem parafialną stronę internetową. Można tam zajrzeć i znaleźć artykuły, teksty, przemyślenia na temat wiary i treści pedagogiczne, wszak jestem z wykształcenia również pedagogiem – zachęca.

Głos ministranta

– Będąc przy ołtarzu, przełamuję stres, bo wiem, że służę Bogu i parafii. Wiara jest dla mnie sferą osobistą, a Pan Bóg przewodnikiem na drogach życia – mówi po namyśle Maciej Bednarek, uczeń pierwszej klasy liceum. Bartłomiej Grobelny ma 17 lat i zaraz po Pierwszej Komunii św. zaczął służbę przy ołtarzu. – Wiara to jest styl życia, bo do Boga zawsze się idzie, chociaż czasami się błądzi. A skoro Bóg jest przy nas cały czas, to i my powinniśmy przy Nim trwać – zaznacza.

Wezwanie organisty

– W czasach nauki w szkole średniej ówczesny ksiądz katecheta z parafii św. Stanisława w Wieluniu szukał organisty, a ponieważ w szkole muzykowałem, stwierdził, że się nadam. I tak się zaczęło. A w masłowickej parafii służę już dziewięć lat. Prowadzę też scholkę dziecięco-młodzieżową, w której śpiewa ok. 15 osób – przedstawia się Niedzieli Marek Walczak, organista parafii św. Andrzeja Boboli w Masłowicach, i za naszym pośrednictwem apeluje do parafian: – Nie bójcie się śpiewać, bo jak się już odważycie, to naprawdę brzmicie bardzo dobrze.

To się podoba

– W parafii, jak mówi ksiądz proboszcz, ma być porządek. I mnie się to bardzo podoba – cieszy się ministrant Bartłomiej. – Księdza proboszcza często można zobaczyć, jak sprząta okolice plebanii i kościoła. Jest zaangażowanym kapłanem, organizatorem życia parafialnego. Masłowice w ogóle mają szczęście do dobrych proboszczów – wyraża zadowolenie dyrektor Jasiński.

2022-12-27 08:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod znakiem Różańca

Niedziela lubelska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Agnieszka Marek

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Uroczystości odpustowe w parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach połączono ze stuleciem konsekracji kościoła oraz wizytacją kanoniczną.

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej Świętej Trójcy. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego w bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-39. Był to nieustannie kościół garnizonowy, dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię pw. Matki Bożej Różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

[ TEMATY ]

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję