Reklama

Niedziela Świdnicka

Tort na siedemsetlecie

Kiedy w całym kraju obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości, mieszkańcy wioski w gminie Radków mieli jeszcze jeden powód do świętowania.

Niedziela świdnicka 48/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Występ chóru Senza Rigore

Występ chóru Senza Rigore

O czasie i miejscu obchodzenia jubileuszu 700-lecia powstania Ścinawki Dolnej zdecydowali sami mieszkańcy, choć, jak przyznał współorganizator wydarzenia burmistrz miasta i gminy Radków Jan Bednarczyk, lepiej byłoby świętować w przyszłym roku. Jednak głos ludu przeważył i tak 11 listopada br. uczczono dostojny jubileusz wsi.

W intencji mieszkańców

Centralnym punktem świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Pochodzący z sąsiedniej Ścinawki Średniej biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, liturgię w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła rozpoczął od poświęcenia relikwiarza przeznaczonego na przechowywanie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pobłogosławienia obrazów papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Następnie głos zabrał gospodarz parafii. – Ekscelencjo, bardzo się cieszymy, że jesteś w ważnym dla nas dniu, kiedy obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też w dniu, kiedy w tej naszej małej Ojczyźnie, tu w Ścinawce Dolnej, pragniemy również dziękować Panu Bogu za 700 lat jej istnienia – powiedział ks. Krzysztof Papierz, zwracając się do biskupa z prośbą o sprawowanie Eucharystii w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej. Proboszcz powitał przybyłych gości i podkreślił obecność dwóch kapłanów, których powołanie zrodziło się w Ścinawce Dolnej. Chodzi o franciszkanina konwentualnego o. Zbigniewa Kluskę oraz ks. Jerzego Kozłowskiego.

Wzajemna miłość

Zanim bp Adam Bałabuch nawiązał do jubileuszu miejscowości, podkreślił, że życie każdej społeczności ludzkiej powinno opierać się na miłości wzajemnej, która jest objawieniem światu nowego ewangelicznego sposobu życia. – Miłość wzajemna objawia się nie tylko w wielkich rzeczach. Miłość objawia się często w drobiazgach w najprostszej służbie. Miłość wzajemna objawia się w naszej codzienności – powiedział hierarcha, podkreślając, że jak piękne byłoby życie w naszej Ojczyźnie i w lokalnej społeczności, a także i w Ścinawce Dolnej, Średniej i innych miejscowościach, gdyby ludzie wzięli sobie na serio do serca słowa Jezusa o wzajemnym miłowaniu się. – Nie byłoby tyle waśni i kłótni. Ludzie żyliby w spokoju, szanując się wzajemnie i budując życie na ewangelicznych wartościach – zauważył, dodając, że miłość wzajemna sprawia, że kocham i jestem kochany, a to są dwie rzeczywistości, które decydują o szczęściu człowieka. – To przykazanie powinno także stanowić fundament i cel życia każdej ludzkiej wspólnoty, czy to wspólnoty narodowej, czy lokalnej, jaką stanowi gmina Radków, czy też parafia św. Jakuba w Ścinawce Dolnej, a także sama miejscowość Ścinawka Dolna – podkreślił bp Bałabuch.

Reklama

Stynaria Inferior

Homileta przypomniał historię wielowiekowej miejscowości, która została założona ok. 1300 r. i leży na Wzgórzach Ścinawskich. W 1320 r. wieś została wymieniona w starych księgach po raz pierwszy jako Stynaria Inferior. Ścinawka Dolna słynie ze swoich obiektów sakralnych. W 1350 r. zbudowano w Ścinawce drewniany kościółek. W 1530 r. na jego miejscu wybudowano murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba. W pierwszych latach XIX wieku wybudowano nowy większy kościół (obecną świątynię parafialną) i 1 października 1904 r. odbyła się jego konsekracja. Ważnymi instytucjami w miejscowości są również domy pomocy społecznej dla dorosłych i dla dzieci prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– Chrystus zwraca się do nas wszystkich: „Słuchajcie, Ja chcę, abyście byli szczęśliwi we wspólnocie, w której żyjecie, chcę, aby każdy z was przeżył wzajemną miłość. Ja was po to wybrałem, Ja was po to zgromadziłem, Ja po to do was przyszedłem. Mnie przede wszystkim zależy na waszym szczęściu”. I jeśli chodzi o perspektywę rozwoju naszego życia, to nie wolno zapomnieć, że naszym powołaniem jest pielęgnowanie i pogłębianie miłości wzajemnej – podkreślił bp Bałabuch, zapraszając do gorliwej modlitwy o pomyślność mieszkańców.

Reklama

Koncert, statuetki i tort

Po Mszy świętej emerytowana bibliotekarka ze Ścinawki Dolnej Maria Janik przybliżyła historię wsi, a następnie w prezbiterium pojawił się wrocławski chór kameralny Senza Rigore. Studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod batutą Jolanty Szybackiej-Matczak wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznych oraz utworów Stanisława Moniuszki.

W dalszej części burmistrz Jan Bednarczyk wręczył bp. Adamowi Bałabuchowi, ks. Krzysztofowi Papierzowi oraz sołtysowi Bogusławowi Proszkowi podziękowania i pamiątkowe statuetki. Pamiątkową statuetkę obchodów 700-lecia Ścinawki Dolnej od mieszkańców otrzymał również burmistrz. Nad całością części artystycznej czuwała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków Joanna Zyzda-Kusiakiewicz.

Na ostatnią część świętowania uczestnicy wydarzenia przeszli do Wiejskiego Centrum Kultury, Integracji i Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie na wszystkich czekał gorący posiłek, domowe ciasta i jubileuszowy tort. W sali na piętrze dostępna była wystawa fotografii przygotowana wspólnymi siłami przez mieszkańców wsi, a także stare dokumenty dotyczące miejscowości sprzed ponad 300 lat.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50-lecie przeworskiej parafii

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

O. Ludwik Żołnierczyk OFM

W minioną niedzielę 31 stycznia 2021 r. w Przeworsku obchodzono uroczysty jubileusz 50-lecia Parafii pw. św. Barbary, dziękując Bogu za minione półwiecze przez wstawiennictwo Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia, św. Barbary i św. Antoniego z Padwy.

Z inicjatywy o. Erwina Ceklarza, gwardiana i proboszcza, uroczystość jubileuszową poprzedziły rekolekcje głoszone przez o. Dobromiła Godzika z klasztoru w Wetlinie. Kaznodzieja wpisał motywy dziękczynne w przestrzeń kultów wotywnych praktykowanych w przeworskim kościele Bernardynów, akcentując ich rolę w konsolidowaniu wspólnoty parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

W dobrych zawodach wystąpił. Śp. ks. Józef Huzar

2023-01-30 06:22

Archiwum parafii

Życie śp. ks. Józefa Huzara było czasem solidnej pracy, dawania świadectwa i walki o ocalenie najważniejszych wartości - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję