Jest nauczycielką z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, którego uczniowie w tym roku włączyli się, podobnie jak w ubiegłych latach, w organizację Światowego Dnia Ubogich. Wydarzeniu, które odbędzie się po raz szósty, tym razem w niedzielę, 13 listopada, towarzyszą słowa św. Pawła Apostoła: „Chrystus dla was stał się ubogim” (por. 2 Kor 8, 9).
– Z punku widzenia mojego zawodu, fryzjera, pragnę pokazać uczniom, że w tej pracy nie chodzi o biznes, ale są potrzeby higieniczne, których zaspokojenie, szczególnie wobec osób ubogich, jest darem dobra. Nasi uczniowie w ramach Światowego Dnia Ubogich wykonują usługi fryzjerskie dla biednych, a także pomagają przy wydawaniu obiadów. Chcemy również upiec ciasta i ciasteczka – podkreśla Ewa Rybak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zbiórka potrzebnych rzeczy
Siostra Millena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, która od wielu lat angażuje się w pomoc potrzebującym, zaznacza, że w tym roku spotkanie z bezdomnymi odbędzie się na tzw. częstochowskim Bałtyku, w Parku Lisiniec. – Harcerze, a także uczniowie z ZSTiO im. Żeromskiego, V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz ze szkoły podstawowej, zorganizowali zbiórkę wszystkich potrzebnych rzeczy. Taka zbiórka odbyła się również w parafiach naszej archidiecezji – mówi s. Millena.
Reklama
– Od kilku lat nasi uczniowie chętnie pomagają innym – zaznacza Dorota Magacz, nauczycielka z V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W gronie osób zaangażowanych w pomoc ubogim są uczniowie z tej szkoły: Dominik Heluszka, Bartosz Szmigiel i Izabela Nowak.
– W zeszłym roku wzięliśmy udział w zbiórce środków czystości oraz czapek i rękawiczek dla bezdomnych. W tym roku rozpoczęliśmy zbiórkę mydeł, żeli myjących i szamponów – opowiada Izabela Nowak.
– W naszej szkole mamy także akcje wspierające naszych rodaków na Kresach. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Nasza pomoc trafia m.in. do Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. Przeprowadzamy zbiórki darów dla Polaków z Ukrainy i Litwy. Przygotowujemy paczki św. Mikołaja dla dzieci z polskich rodzin na Ukrainie – dodaje Dominik Heluszka. Bartosz Szmigiel zauważa natomiast, że od wielu lat Szkolne Koło Wolontariatu organizuje akcje wspierające potrzebujących.
Na straży dobra
– Nasze uczestnictwo w takim wydarzeniu to wspaniała realizacja ideałów harcerskich. Harcerz powinien być ofiarny dla tych, którzy nas potrzebują. Harcerz dostrzega w każdym człowieku bliźniego. Pracuje nad sobą, a pomoc ubogim to konkretna praca nad sobą – mówi nam Matylda Szymczyk, drużynowa 87. Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Parasol” i II Środowiskowego Szczepu „Czarno-Czerwony”.