Reklama

Polska

Warszawa: ubóstwo w Polsce tematem rozpoczętego zebrania plenarnego KEP

Wykładów o rozmiarach ubóstwa w Polsce i pomocy Kościoła na rzecz ubogich wysłuchają biskupi podczas 369. zebrania plenarnego Episkopatu. Rozpocznie się ono 9 czerwca w Warszawie. Biskupi będą mówić m.in. o pomocy Kościoła dla tych wszystkich, którzy zostali poszkodowani transformacją – zapowiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

episkopat

zebranie

Archiwum Abp Gądeckiego

Wybraliśmy temat ubóstwa, ponieważ został on wskazany przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej wizyty ad limina Apostolorum - powiedział dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem obrad metropolita poznański. Dodał, że Episkopat w swoim działaniu ma zwracać uwagę na cztery sprawy: młodzież, rodzinę, powołania i ubogich.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że temat ubóstwa jest istotny zarówno w kontekście polskim jak i na świecie, na przykład w związku z wielkimi migracjami z Afryki. "Chodzi o coś większego nie tylko ubóstwo materialne bo istnieje ubóstwo duchowe, o wiele rozleglejsze i dotkliwe niż to materialne" - zaznaczył abp Gądecki.

Podczas sesji plenarnej wykład na temat rozmiaru ubóstwa w Polsce wygłosi dr hab. Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS. Temat świadczeń państwowych na rzecz ubogich w Polsce omówi prof. UKSW dr hab. Tadeusz Kamiński, z kolei o pomocy Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz ubogich będzie mówił ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Reklama

"Biskupi będą się zastanawiać nad tym, co jeszcze powinien uczynić Kościół w sferze społecznej, w szczególności w odniesieniu do tych wszystkich, którzy zostali poszkodowani transformacją" – zapowiedział metropolita poznański. Zaznaczył jednocześnie, że główna odpowiedzialność za rozwiązywanie problemów społecznych spoczywa nie na Kościele lecz na państwie, które pobiera podatki na ten cel. Jednak, jak dodał, zasada pomocniczości nakazuje Kościołowi wsparcie "w tych sytuacjach, których w żaden sposób nie da się rozwiązać pomocą typu administracyjnego".

Biskupi będą dyskutować także nad zagadnieniami duszpasterstwa emigracyjnego, poruszą problem migracji i uchodźców, a także omówią kwestie związane z misjami, przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Zebranie plenarne wyłoni nowego rzecznika Episkopatu. Zastąpi on ks. dr. hab. Józefa Klocha, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 12 lat.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem obrad dziennikarze będą mieli możliwość zrobienia zdjęć i wideo na sali obrad (wtorek, 9 czerwca, godz. 10.45), a w drugim dniu zebrania plenarnego przewidziana jest konferencja prasowa (środa, 10 czerwca, ok. godz. 14.00).

2015-06-09 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ŚDM 2016, młodzież, uchodźcy - rozpoczęło się 370. zebranie KEP

[ TEMATY ]

episkopat

zebranie

Archiwum Abp Gądeckiego

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, portret psychologiczny młodego Polaka i sytuacja uchodźców – to główne wątki rozpoczętego we wtorek w Warszawie dwudniowego 370. zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Będzie też m.in. mowa o zbliżającej się 50. rocznicy wymiany listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi oraz o procesie beatyfikacyjnym męczenników komunizmu.

W związku z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie biskupi wysłuchają czterech wykładów nt. młodego pokolenia, w tym m.in. o portrecie psychologicznym młodego Polaka oraz jego świecie – realnym i wirtualnym, a także o duszpasterskich propozycjach Kościoła w Polsce wobec młodego pokolenia. Biskupi zapoznają się też z aktualnym stanem przygotowań do ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję