Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przykład dla młodego pokolenia

Społeczność szkoły podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju przeżywała wyjątkową uroczystość. Na placu przed budynkiem szkoły został posadzony dąb, poświęcony aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który zginął w Katyniu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

upamiętnienie

Joanna Ferens

Moment posadzenia drzewa

Moment posadzenia drzewa

Akcja jest elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Katyń... ocalić od zapomnienia. O szczegółach opowiedziała Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor placówki: – Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie i uczczenie niemal 22 tys. osób skrytobójczo zamordowanych przez sowietów wiosną 1940 r. i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Jeden dąb to jeden oficer, jeden bohater, który zginął w bestialski sposób. Zwracamy też uwagę na aspekt wychowawczy, gdyż dąb został posadzony w szkolnej alei dębów sławnych Polaków. Czci ona tych, którzy winni być dla młodego pokolenia przykładem godnego i dobrego życia, poświęcenia dla Ojczyzny, pracy i patriotyzmu.

Bohater z Katynia

– Długo poszukiwaliśmy osoby, którą chcielibyśmy w ten sposób uczcić i uhonorować, i po długich analizach nasze drzewo zostało poświęcone aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który urodził się 26 września 1891 r. w Biłgoraju. Był synem sitarza Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. Od 1 sierpnia 1919 r. był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Zamościu, pełniąc przez wiele lat służbę starszego posterunkowego w Wydziale Śledczym. Po 13 września 1939 r. jako funkcjonariusz zamojskiej Policji Państwowej został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 r. Jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 r. pośmiertnie otrzymał mianowanie na stopień aspiranta Policji Państwowej – dodała dyrektor.

Edukacja młodzieży

Musimy pamiętać o Katyniu i patrzeć również na to, co dzieje się na Ukrainie – zaznaczył Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Dziś musimy w sposób szczególny stawiać na edukację młodego pokolenia. Naszego pokolenia w szkole nie uczono o Katyniu i zbrodniach, których stał się synonimem. W wolnej Polsce ta prawda jest odkrywana, a ci, którzy zostali przez sowietów zamordowani – należycie uczczeni. Musimy także stawiać na wychowanie, bo zdawało nam się, że Katyń i ta straszliwa zbrodnia już się nie powtórzą, a dziś jesteśmy świadkami bestialstwa i mordów, jakich dokonują rosyjscy żołnierze na Ukrainie. Warto więc w duchu prawdy i patriotyzmu oraz miłości do drugiego człowieka wychowywać młode pokolenia – powiedział.

Reklama

– Cieszymy się, że szkoła uczy dzieci patriotyzmu, gdyż bardzo ważne jest, aby szkoła współpracowała z rodzicami. Dzieci powinny znać historię, szczególnie tę lokalną, która działa się na naszych terenach. Chcemy im, jako reprezentantom młodego pokolenia, wpajać dobre wartości, gdyż to oni kiedyś przejmą po nas przysłowiową „pałeczkę” i będą uczyć swoje dzieci. A Bóg, wolność, Ojczyzna, honor i rodzina to wartości, których znaczenia nie da się przecenić i trzeba o ich znaczeniu mówić dzieciom od najmłodszych lat. Dlatego dziękujemy dyrekcji szkoły i nauczycielom, że tę prawdę historyczną przekazują – mówiła przedstawicielka rodziców, Anita Maińska.

Znak pamięci

Dąb został posadzony przez przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców biłgorajskiej „Piątki”, w akcję włączyli się również burmistrz Janusz Rosłan i komendant powiatowy Policji, młodszy inspektor Marek Jamroz. Poświęcony został przez ks. Marcina Pudo, wikariusza parafii św. Jerzego. Dopełnieniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rocznicę kolejowej masakry

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2022, str. IV

[ TEMATY ]

upamiętnienie

GOK w Bełżcu

Wartę przy pomniku trzymają harcerze

Wartę przy pomniku trzymają harcerze

W kościele parafialnym w Bełżcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę mordu pasażerów pociągu pod Bełżcem.

Wydarzenia, które upamiętniono, miały miejsce 16 czerwca 1944 r., około 7.30 rano. Zachariasz Procyk, pochodzący z Żurawiec ukraiński maszynista, niespodziewanie zatrzymał w lesie koło Zatyla pociąg relacji Bełżec – Rawa Ruska – Lwów. Wtedy zaatakowała banda UPA, która dokonała niewyobrażalnej rzezi na polskich pasażerach pociągu. Wydarzenie sprzed 78 lat wpisało się na karty historii gminy Bełżec, jako jedno z najważniejszych i najbardziej tragicznych.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję