Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Młodzi znawcy historii

Już po raz 27. w Biłgoraju odbył się Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Podczas zwiedzania muzeum

Podczas zwiedzania muzeum

Organizatorami konkursu byli: szkoła podstawowa nr 1 im. bł. ks. Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jego celem jest pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, a w szczególności o jego najnowszej historii. Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej był także okazją do uczczenia 83. rocznicy bitwy o Biłgoraj i prezentacji realizowanego przez muzeum zadania pod nazwą: „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” – strony internetowej, mającej na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a poszczególne szkoły mogły reprezentować trzy drużyny, w skład których wchodziło trzech zawodników.

Poszerzać wiedzę

Pierwszą część wydarzenia stanowił test sprawdzający wiedzę, a po nim uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia muzeum, gdzie wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu. Dodatkowo okolicznościowy wykład o polskiej broni białej wygłosił Janusz Jarosławski.

– Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie historia, szczególnie ta z czasów II wojny światowej. Dzięki przygotowaniom mogę tę wiedzę poszerzać, dowiedzieć się nowych rzeczy, lepiej też poznać historię mojego regionu i tego, co działo się np. w Biłgoraju i okolicach w roku 1939. To dla mnie bardzo ważne i dziękuję pani nauczycielce Kindze Birut-Solak od historii za tak doskonałe przygotowanie – tłumaczyła Monika Ciosmak z katolickiego liceum.

Nastoletni historycy

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli: Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski ze szkoły podstawowej nr 5 w Biłgoraju, II miejsce: Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz z tej samej szkoły podstawowej, zaś III miejsce: Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra z biłgorajskiej „Piątki” oraz drużyna ze szkoły podstawowej nr 1 w Biłgoraju w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Reklama

Młodość bogata w historię

W kategorii szkół średnich I miejsce zajęły: Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce: Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, zaś III miejsce: Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Indywidualnie w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Artur Zabłotni, II miejsce zdobyli ex quo: Michał Bielak i Mateusz Gilowski, zaś III miejsce ex quo: Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Z kolei indywidualnie w kategorii szkół średnich I miejsce zdobyły ex quo: Dominika Szubiak z I LO im. ONZ i Monika Ciosmak z KLO im. papieża Jana Pawła II, a II miejsce również ex quo: Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ i Karol Łuczyn z KLO im. papieża Jana Pawła II.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal Żyję ekologicznie. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać sił. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać. Również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję