Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Gdy ministrant chce zostać lektorem

Ministranci i lektorzy tegoroczny rok formacji rozpoczęli nie tylko modlitwą.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2022, str. III

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Ks. Marcin Miczkuła

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

Corocznie, 18 września, obchodzimy święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona polskiej młodzieży. Ze względu na jego młody wiek jest on często nazywany patronem służby liturgicznej. Tradycyjnie z okazji jego święta w naszej archidiecezji organizowane są dni skupienia dla ministrantów i lektorów.

W tym roku czas wspólnej modlitwy organizowany przez Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej celebrowaliśmy 17 września br. Miejscem spotkania było sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie. Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. kan. Robert Szumowski. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Kryspin Gasiulewicz. Podkreślił, że u tronu Matki Bożej w Trzebiatowie rozpoczynamy kolejny rok formacji, rok, w którym królować ma niezmiennie Chrystus, zgodnie z ministranckim zawołaniem „Króluj nam Chryste”. Zaznaczył, że formacja to czas pracy nad sobą i ciągłego nawracania. Na zakończenie życzył, aby ten rozpoczęty czas formacji był błogosławiony dla wszystkich ministrantów, lektorów i ich opiekunów.

Po Mszy św. ks. Kryspin złożył podziękowanie wszystkim, dzięki którym była możliwa organizacja dnia skupienia. Po modlitwie w kościele na trzebiatowskim Placu Lipowym odbyła się odprawa i wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Borzęcina, aby tam rozpocząć spływ Regą, mijając Kłodkowo, w którym blisko 900 lat temu św. Otton ochrzcił rzesze Pomorzan. Po prawie dwudziestokilometrowej trasie spotkania z Bogiem w duchu franciszkańskim ministranci, lektorzy i ich opiekunowie dotarli znów do Trzebiatowa, aby z radością spędzić czas przy ognisku.

Niech rozpoczęty rok formacyjny ministrantów i lektorów będzie błogosławiony.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznali lepiej Eucharystię

Niedziela świdnicka 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza

Hubert Gościmski

reprezentanci diecezji świdnickiej z biskupami oraz ks. Krzysztofem Orą i ks. Jakubem Klimontowskim

reprezentanci diecezji świdnickiej z biskupami oraz ks. Krzysztofem Orą i ks. Jakubem Klimontowskim

Blisko 500 członków służby liturgicznej mogło w praktyce zobaczyć, że „Eucharystia jest autostradą do nieba”.

Te słowa często powtarzał bł. Karol Acutis, który patronował IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Członkowie służby liturgicznej tym razem spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, niewielkiej miejscowości w diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję