Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie reprezentantów wsi

25 września odbyła się I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Krzeszów

EPB

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Do Łaskawej Pani po raz pierwszy przybyło ponad 50 osób. W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki i krzeszowski, oprowadził pielgrzymów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Witając przybyłych gości, kustosz krzeszowski i organizator spotkania ks. Marian Kopko przypomniał o długiej tradycji służby sołtysów na wsi. – Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo krzyżackie, Andegawenów, Wazów, królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj sołtysów w Polsce jest ponad 40 tys. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem lokalnej społeczności, organizuje dla niej zebrania wiejskie i załatwia wszystkie sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, a także, aby docenić waszą pracę, chcemy, aby sołtysi z Dolnego Śląska, tu w Krzeszowie, gromadzili się każdego roku, w ostatnią niedzielę września, na swojej pielgrzymce – powiedział ks. Marian Kopko.

W pierwszej części homilii bp Ignacy mówił o przesłaniu odczytanej przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Podkreślił, że zapatrzenie się na bogactwo potrafi oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Fortuna jednak zmienia się całkowicie po śmierci. Cierpienie przemienia się w radość, bogactwo w cierpienie. Bóg wymierza sprawiedliwość, wyrównuje wszelkie niesprawiedliwości. – Przesłaniem przypowieści jest to, że tylko czas ziemskiego życia jest okresem podejmowania decyzji i wyborów moralnych, jest czasem nawracania się i podejmowania dobrych czynów. Po śmierci człowiek sam sobie nie może już pomóc. Wybierać Boga trzeba za ziemskiego życia – mówił. Biskup Dec zachęcał do troski o zbawienie własne i innych, do słuchania wskazań, jakie Bóg daje człowiekowi. W drugiej części kazania wskazał na zadania, jakie stoją przed sołtysami. Pierwszym jest potrzeba ciągłego nawracania się na służbę drugim. Drugi to walka ze złem indywidualnym i społecznym. – Najpierw w rodzinie mamy służyć naszym rodzicom, współmałżonkom, dzieciom. To są najważniejsze środowiska naszej służby. Następnie mamy dbać o dobro wspólne wiosek, gmin, zwracając uwagę zwłaszcza na biednych, zagubionych. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale o uśmiech, podaną rękę, życzliwość. Wszystko na miarę naszych możliwości – podkreślił. Ksiądz biskup zauważył, że taka właśnie postawa przyczynia się do czynienia świata lepszym. To jest także sposób na dochodzenie do świętości. – Dzisiaj szczególnie doświadczamy także kłamstwa, nienawiści. Zatem naszym zadaniem jest walka ze złem. Dziś jest czas nawracania się i dokonywania dobrych czynów – zaznaczył.

Po Mszy św. sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali Kapeli znad Baryczy. Podczas uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zaproponował, aby w przyszłym roku podczas spotkania była także okazja do rozmów i dzielenia się swoimi doświadczeniami. /EPB

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie Józefowe święto

Niedziela legnicka 11/2021, str. III

[ TEMATY ]

Krzeszów

sanktuarium św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

19 marca obchodzić będziemy uroczystość św. Józefa. Będzie to wyjątkowy dzień nie tylko w sanktuarium, ale i w całej diecezji.

W tym dniu bp Zbigniew Kiernikowski ogłosi kościół bracki św. Józefa diecezjalnym sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję