Reklama

Niedziela Legnicka

Radosna służba przy ołtarzu

24 września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbył się doroczny dzień skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej.

Niedziela legnicka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Arch. duszpasterstwa służby liturgicznej

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Na spotkanie przybyło ponad 200 ministrantów, kandydatów, lektorów i ceremoniarzy z różnych parafii w diecezji. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Dzień skupienia rozpoczął ks. Mateusz Rycek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Jesteście tutaj, w tym wyjątkowym miejscu, aby dokładniej spojrzeć na waszą służbę, bo bycie ministrantem to coś wyjątkowego. Wasza posługa to nie tylko spełnianie określonych czynności, ale to służba samemu Jezusowi – podkreślił ks. Mateusz.

W programie znalazła się konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w diecezji jest opiekunem i moderatorem roku propedeutycznego w seminarium duchownym, czyli formuje kandydatów do kapłaństwa. Prowadzi także wyprawy w góry w ramach Dobrego Rozeznawania Powołania.

Ksiądz Tomasz tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. – Służba przy ołtarzu to wyjątkowe, podniosłe wydarzenie, ponieważ uczestniczymy w tym, co jest najważniejsze w historii zbawienia: w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Poprzez pełnione zadania pomagacie Panu Bogu w dotarciu do człowieka z Jego łaską. To z kolei stawia przed nami zadanie, abyśmy także poza kościołem dawali dobre świadectwo służby Jezusowi. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, komu służycie! – przypomniał.

Jak dobrze realizować tę służbę? Ksiądz Tomasz podkreślił, że przede wszystkim przez własny rozwój, pogłębianie wiadomości, które pomagają w lepszym rozumieniu znaczenia tej służby. Trzeba rozwijać się duchowo, dojrzewać na modlitwie, uczestnicząc w liturgii. Co może w tym pomóc? Ksiądz Metelica zaproponował udział w comiesięcznych spotkaniach w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznawania Powołania. To są wyprawy w góry o charakterze integracyjno-formacyjnym dla chłopców od klasy 7 do wieku studenckiego. – To okazja do modlitwy, rozmów, podziwiania pięknych okolic, ale także szukania odpowiedzi na pytanie, do czego Bóg mnie powołuje, jaka jest droga mojego życia? – tłumaczył.

Reklama

Centralnym momentem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Wygłosił również homilię o radosnej służbie. Podczas liturgii bp Andrzej ustanowił 15 nowych ceremoniarzy. Natomiast na zakończenie modlitwy wręczył dekrety powołujące nowych opiekunów służby liturgicznej. Dla regionu legnickiego duszpasterzem mianował ks. Mateusza Maleńczuka, dla bolesławiecko-zgorzeleckiego – ks. Marcina Boguckiego, dla lubińsko-polkowickiego – ks. Przemysława Rogusza, a dla jeleniogórsko-kamiennogórskiego – ks. Michała Kamińskiego.

Po wspólnej modlitwie i agapie młodzież wyruszyła z relikwiami św. Dominika Savio, patrona służby liturgicznej, na górę św. Anny, gdzie w godzinie miłosierdzia odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tam po błogosławieństwie ks. Mateusza zakończył się dzień skupienia.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomysł na życie

Niedziela lubelska 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Paweł Wysoki

Na takie spotkanie chłopcy czekali aż 2 lata

Na takie spotkanie chłopcy czekali aż 2 lata

Liturgiczna Służba Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

W pierwszy dzień wakacji, 26 czerwca, ministranci, lektorzy i członkowie parafialnych scholi z ponad 20 parafii przyjechali do Wąwolnicy, by podziękować za Boże błogosławieństwo i zawierzyć Maryi codzienną służbę przy ołtarzu. W pielgrzymce udział wzięły grupy z parafii w: Wojciechowie, Klesztowie, Chełmie (ze Świętego Ducha, Świętej Rodziny i Matki Teresy z Kalkuty), Kraśniku (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa), Lubartowie (św. Anny), Sernikach, Kijanach, Lublinie (Najświętszego Serca Jezusa, Matki Bożej Różańcowej, św. Jakuba, Świętej Rodziny, św. Urszuli Ledóchowskiej i św. Józefa), Poniatowej, Dorohuczy, Siedliszczu, Chłaniowie, Czernięcinie i Turobinie.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję