Reklama

Niedziela Podlaska

Wywiezieni na Syberię

W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.

Niedziela podlaska 41/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Tadeusz Szereszewski

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

W niedzielę 25 września gości, księży, poczty sztandarowe, Sybiraków i ich rodziny oraz wiernych przywitał w świątyni ks. Tadeusz Czyżak, proboszcz parafii.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Rudce, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

– Byli pozbawieni, szacunku, godności, bo byli na swojej ziemi, musieli pozostawić ojczyznę, swoich bliskich, wywiezieni na obcą ziemię, gdzie panowały okropne warunki, głód, chłód, poniżenie przez sowieckich oprawców, a nawet śmierć. (...) Scenariusz wywózek był podobny, stukanie do drzwi w środku nocy, spakowanie się w ciągu 10 minut, płacz dzieci, ujadanie psów – mówił ks. prał. Tadeusz Syczewski.

A wszystko to działo się w lutym 1940 r. przy 40-stopniowym mrozie, a w czerwcu w ogromnym upale. Opowiadając relację jednej z wywózek ksiądz rektor wspomniał, że trzeba było podpisać deklarację, że wyjeżdża się dobrowolnie. Na miejscu rozpoczynała się ciężka praca w sowchozie, walka o wyrobienie normy, także o to, aby otrzymać czarny chleb dla rodziny.

Ksiądz prałat mówił, że i dziś jesteśmy świadkami deportacji na Ukrainie, gdzie trwa wojna. Apelował o wiarę, którą zachowali w tych trudnych czasach Sybiracy, solidarność, przestrzeganie hierarchii wartości, którym wierni byli nasi przodkowie. Apelował o troskę i odpowiedzialność za Kościół.

Spotkanie w hali sportowej szkoły poprowadzili Marcin Gawrysiak, wójt gminy Rudka i Monika Godlewska, dyrektor szkoły wraz z uczniami. Niezwykle przejmujące były okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali m.in. Marek Malinowski z Urzędu Marszałkowskiego, Sławomir Jerzy Snarski, starosta bielski, ks. Marian Niemyjski, Józef Panasiuk – Sybirak, Jerzy Bołtuć, Kazimierz Koczewski – król Bractwa Kurkowego

Uczestnicy uroczystości w szkole wysłuchali montażu słowno-muzycznego pod tytułem: „Do Ciebie Polsko wracamy”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, pod kierunkiem Agnieszki Łempickiej i Krystyny Stępkowskiej oraz Tomasza Paducha na podstawie podkładu muzycznego melodii z filmu Dom. W montażu znalazły się piosenka Syberiada oraz wiersz Wacławy Batowskiej.

Reklama

O Ziemio Syberyjska

„O Ziemio Syberyjska! Ziemio wiecznie smutna,

Czemu ludzi nam bliskich do zimnego łona

Przykuwasz nieustannie? Czemu tak okrutna,

Że nawet uśmiech dziecka na usteczkach kona?”

Młodzież wspomniała, że w czterech masowych deportacjach od 10 lutego 1940 r. do 20 czerwca 1941 r. wywieziono setki tysięcy naszych rodaków wojskowych, urzędników państwowych i samorządowych, służbę leśną i pracowników rolnictwa, rodziny policjantów, wojskowych, urzędników, kupców i przemysłowców, przeważnie krewnych osadzonych już w obozach, głównie uciekinierów z Polski okupowanej przez Niemców.

Z Rudki i najbliższych okolic zesłano do ZSRR ok. 100 osób. Część już nigdy nie wróciła w ojczyste strony. W pierwszej zsyłce wywieziono ok. 30 osób, a w ostatniej w czerwcu 1941 r. 26 osób.

Montaż zakończono Hymnem Sybiraków i występem Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz przesłaniem: „Wszystkie wichry historii, ciemne chmury nad Polską są niczym w porównaniu z siłą patriotyzmu i polskości. Siła ducha, wiara w ideały, solidarność z cierpiącymi, poświęcenie, to wartości, które nie przemijają, nie zależą od miejsca i czasu”.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

[ TEMATY ]

Wieluń

Światowy Dzień Sybiraka

Zofia Białas

17 września, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Jej mottem były słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”.

Uroczyste obchody rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem. Przybyły chorągwie powiatu wieluńskiego, gminy Wieluń, Koła Związku Sybiraków w Wieluniu i II LO im. Janusza Korczaka. Sztandary zostały uroczyście wprowadzone do kościoła, gdzie była sprawowana Msza św. w intencji zmarłych i zamordowanych na zesłaniu Polaków oraz tych, którzy przeżyli. Podczas Liturgii śpiewał zespół wokalny II LO pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję