Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła rocznica

Modlitwa dziękczynienia płynęła z ust zebranych w świątyni w Szkopach, wdzięcznych Bogu za 100 lat istnienia parafii.

Niedziela podlaska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Zubka

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Okazją do świętowania jubileuszu był dekret wydany przez pierwszego biskupa diecezji podlaskiej czyli siedleckiej 15 stycznia 1922 r. – dekret biskupa Przeździeckiego powołujący parafię w Szkopach.

Biskupa Sawczuka na początku Mszy św. powitali przedstawiciele parafii oraz miejscowy proboszcz – ks. Tomasz Szmurło, który jest siedemnastym z kolei proboszczem parafii Szkopy. Zwracając się do biskupa Piotra, powiedział: – Przybywasz dzisiaj do nas, by pod Twoim przewodnictwem w tej świątyni rozbrzmiało dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy. Wraz z Tobą, Pasterzem Kościoła drohiczyńskiego pragniemy wyśpiewywać chwałę dobremu Bogu, który przez minione lata w tym miejscu otaczał swoją opieką wszystkich, którzy tu zanosili swoje modlitwy.

Oprócz pasterza powitano także kapłanów przybyłych z parafii diecezji drohiczyńskiej oraz siedleckiej, a wśród nich m.in. ks. prał. Andrzeja Krupę – dziekana sokołowskiego, ks. kan. Jarosława Rzymskiego – notariusza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, a także poprzedniego proboszcza parafii, ks. Andrzeja Dryżałowskiego – obecnie emeryta mieszkającego w Drohiczynie.

W uroczystościach uczestniczyły rodziny związane z parafią, wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk, Ochotnicza Straż Pożarna. Przybyli także mieszkańcy miejscowości: Szkopy, Repki, Baczki, Wierzbice Górne i Mołomotki.

Podczas uroczystości zebrani goście poznali historię parafii zarówno z ust ks. Tomasza Szmurło jak i biskupa Piotra, który w kazaniu skierowanym do zebranych mówił o początkach wspólnoty. Na zakończenie homilii pasterz diecezji powiedział: – Dziś dziękujemy Bogu za 100 lat istnienia rzymskokatolickiej parafii w Szkopach. Parafia zdążyła wpisać się już na trwałe i w duchowy i w architektoniczny krajobraz miejscowości. Kilka pokoleń żyjących tu chrześcijan się z nią utożsamia, bo tu był ich chrzest, czy ślub, czy bierzmowanie, tu się spowiadają, przyjmują Komunię św., tu słuchają słowa Bożego, tu się modlą i tu czują się wspólnotą Pańskich uczniów.

Reklama

Uczestnicy uroczystości mieli okazje obejrzeć dekret erygujący parafię, wydany przez bp. Przeździeckiego oraz pierwszą Księgę Chrztów parafii, wypożyczone z Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Ciekawostką jest też, że pierwszego sakramentu chrztu udzielono w parafii już tydzień po jej erygowaniu – 22 stycznia 1922 r.

Mszę św. zakończyły uroczyste Ciebie Boga wysławiamy oraz podziękowania skierowane przez miejscowego proboszcza.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszają na Piknik Królewski

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Rajcza

Jubileusz parafii

Andrzej Ryłko

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Wspólnota z Rajczy przygotowuje się do wielkiego świętowania. Co tam się będzie działo?

Pięć lat temu bp Roman Pindel koronował Cudowny Obraz Matki Kazimierzowskiej w Rajczy koronami biskupimi. 353 lata temu król Jan Kazimierz darował obraz Matki Bożej Częstochowskiej Góralom Rajczańskim i wtedy wydano pozwolenie na budowę kościoła. Za te rocznice wierni parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza wraz z zaproszonymi gośćmi podziękują w niedzielę 3 lipca na Pikniku Królewskim.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję