Reklama

Niedziela plus

Opole

Przyjaciółka świętych

Była świadkiem śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Niedziela Plus 41/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Opole

Archiwum Eweliny Szendzielorz

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Gizela Maria Skop podczas rozmowy z Eweliną Szendzielorz

Znała dobrze Karola Wojtyłę – późniejszego papieża Jana Pawła II, przez wiele lat działała przy boku ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie, grała na organach podczas Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra. Książka o życiu Gizeli Marii Skop jest pasjonującą opowieścią o kobiecie zasłużonej dla Kościoła, która muzyce liturgicznej poświęciła całe życie. Publikacja, wydana w serii Śląska Fermata, jest obszernym i intymnym wywiadem, który przeprowadziła Ewelina Szendzielorz – muzykolog, wicedyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, osoba, która muzyce kościelnej również poświęca się bez reszty.

Żywy świadek historii

To już czwarta odsłona Śląskiej Fermaty. – Ta seria wydawnicza jest poświęcona wywiadom rzekom ze śląskimi muzykami kościelnymi, a Gizela Skop, choć wszechstronnie zasłużyła się na polu ogólnopolskiej działalności, jest przecież związana także ze Śląskiem. Z pochodzenia jest Ślązaczką, urodziła się w Tarnowskich Górach. Wiele czasu spędziła w Katowicach, gdzie współpracowała z ks. Franciszkiem Blachnickim, zanim wyjechali za granicę. Jest to z pewnością osoba, której wspomnienia warto utrwalić. Jest ona żywym świadkiem historii, i to historii niezwykłej – mówi Ewelina Szendzielorz.

– Pani Gizela dzieli się w książce faktami, o których wcześniej głośno nie mówiła. Pewne momenty nie były dla niej łatwe, chociażby te związane ze śmiercią ks. Blachnickiego, o której też opowiada. Była świadkiem jego śmierci – to przy niej umierał. Innym trudnym dla niej momentem było opowiadanie o ciężkich czasach, które nastały po śmierci ks. Blachnickiego. Obok zabawnych historii ze swojego życia, którymi chętnie się dzieli, mówi też o bardzo osobistych sprawach, których miała okazję doświadczyć w związku z osobą ks. Blachnickiego. Myślę, że szczególnie te fragmenty książki są niezwykle ciekawe, wręcz pasjonujące – zauważa redaktorka.

Reklama

Na emigracji

Obecnie Gizela Skop mieszka w Carlsbergu w Niemczech – mieście, w którym kontynuowała swoją muzyczną posługę po tym, jak komuniści uniemożliwili dalszą pracę ks. Blachnickiemu w Polsce. Po śmierci swojego mentora postanowiła tu zostać i kontynuować zainicjowane przez niego dzieło – co trwa już ponad 40 lat. W książce dzieli się również tym bogatym bagażem doświadczeń.

Z miłości do muzyki

Gizela Skop zachwyca swoją skromnością. Choć osiągnęła wiele na polu muzyki kościelnej, to niechętnie opowiada o swoich sukcesach – uważa je za coś zwykłego. Potwierdza to redaktorka tomu, która spotkała się w Carlsbergu z p. Skop. – Jest bardzo skromna. Mimo swoich ogromnych zasług, bo przecież stworzyła znany na całą Polskę śpiewnik Exsultate Deo i była główną animatorką muzyczną Ruchu Światło-Życie, niechętnie się tym chwali. Często trzeba było z niej wyciągać różne fakty, ponieważ nie czuła, że trzeba je nagłaśniać. Dla niej była to codzienność, uważała, że po prostu powinna to robić. Zapytałam ją nawet jak to jest żyć w poczuciu, że tak naprawdę miało się okazję współpracować na co dzień ze świętymi – Jan Paweł II jest już święty, a proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego jest rozpoczęty. Powiedziała, że byli to jej przyjaciele, i myśli, iż nadal nimi są, tylko w trochę innym wymiarze – mówi Ewelina Szendzielorz. Opowieść Gizeli Skop jest znakomitym uzupełnieniem biografii ks. Blachnickiego i choćby z tej racji warto sięgnąć po Śląską Fermatę 4.

Książkę można nabyć w wydawnictwie SINDRUK-DIMK: wydawnictwo@sindruk.pl, tel. 77 44 11 509 lub w sklepie internetowym DobrePłyty.pl:

https: //dobreplyty.pl/ produkt/slaska-fermata-4_dimk-sf-004/ .

2022-10-04 12:31

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opole. Dewastacja kościoła

[ TEMATY ]

Opole

dewastacja

Facebook - parafia Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach

Wczoraj wieczorem doszło do zniszczenia fasady kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach.

Jak poinformowała parafia na swoim profilu na Facebooku, 9 marca o godzinie 20.11 młody mężczyzna ubrany w czarną przedłużaną kurtkę i czapkę z daszkiem postanowił wyrazić swoje oburzenie na fasadzie kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję