Reklama

Niedziela plus

Płock

Dni patrona

Wiemy, że Kościół jest Kościołem ludzi słabych i grzesznych, a Kościół bez skazy to jedynie eschatologiczna nadzieja – zwrócił się do wiernych ks. inf. Marek Smogorzewski.

Niedziela Plus 41/2022, str. V

[ TEMATY ]

Płock

diecezjaplocka.pl

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

W Pułtusku miały miejsce 25. Dni św. Mateusza – patrona miasta i jednej z parafii. Centralnym punktem obchodów była Msza św. w bazylice, której przewodniczył ks. inf. Marek Smogorzewski. W programie dni znalazł się m.in. konkurs biblijny o Ewangelii według św. Mateusza.

– Każdy rok naszego życia, a więc i pułtuskiego świętowania, znaczony jest osobistymi przeżyciami, doświadczeniami miasta, Kościoła, ojczyzny i świata. Pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy, kondycja współczesnego Kościoła – to klimat, w którym zło i zamęt, troski i beznadzieja otaczają nas jak mgła, tak że nie bardzo wiemy, dokąd iść – podkreślił duszpasterz. I dodał: – Przychodzimy do Jezusa, czerpiemy siłę z Boga, bo kochamy swój Kościół mimo jego słabości.

– 25. Dni św. Mateusza, patrona parafii i miasta, były w jakimś sensie uroczystym podsumowaniem naszych działań i wysiłków duszpasterskich oraz kulturalnych, podejmowanych przez minione lata – zaznaczył ks. inf. Wiesław Kosek, proboszcz parafii św. Mateusza w Pułtusku. – Cieszy to, że społeczność miasta przyjmuje te dni z entuzjazmem i wiele osób włącza się w uroczystości. A skoro ludzie chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach i to robią, to znaczy, że ta idea jest w ich sercach – podkreślił.

Reklama

Dni św. Mateusza obfitowały w wydarzenia o charakterze religijnym, a także sportowym i muzycznym. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczono medale „Za zasługi dla miasta Pułtuska”. Otrzymało je osiem instytucji i osób, w tym Zbigniew Wiernicki, pierwszy prezes oddziału parafialnego Akcji Katolickiej. Miała też miejsce promocja albumu pt. Dni Patrona Miasta Pułtuska świętego Mateusza pod red. dr. hab. Radosława Lola, profesora Akademii Finansów i Biznesu Vistula – Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Z inicjatywy pułtuskiej kapituły kolegiackiej zorganizowano konkurs biblijny „Św. Mateusz i jego Ewangelia”. Odbyły się też Pułtuski Bieg Mateuszowy i Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Księdza Infułata. Wielu uczestników z całej Polski zgromadziły: ogólnopolski konkurs piosenek lat 60. i 70., koncert tenora Marka Torzewskiego w bazylice i koncert znanej wokalistki Anny Dąbrowskiej na scenie na Rynku.

2022-10-04 12:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria płocka dementuje

Nieprawdziwe informacje, zawarte w artykule Tomasza Krzyżaka pt. „Za dużo mówimy o siłach zła”, opublikowanym w „Rzeczpospolitej” w numerze z dnia 2-3 listopada 2013 r., dotyczące rzekomych wypowiedzi bp. Piotra Libery o miesięczniku „Egzorcysta”, prostuje Kuria Diecezjalna Płocka. Poniżej publikujemy pełny tekst przekazanego KAI sprostowania:

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję