Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z modlitwą do Pani Rzeszowa

Matka Najświętsza ukazując się 8 września 1513 r. powiedziała do Jakuba Ado: „Pragnę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i dać pociechę strapionym”.

2022-09-21 08:04

Niedziela rzeszowska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Narodzenie NMP

Archiwum Urzędu Wojewódzkiego

Sumie odpustowej przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa

Sumie odpustowej przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa

Wezwanie Maryi podjęli Ojcowie Bernardyni i przez duszpasterską posługę głoszą chwałę Jezusa i niosą pociechę duchową strapionym. Czynią to na różne sposoby. Świętowanie wielkiego odpustu, świętowanie rocznicy objawień jest jedną z wielu form głoszenia chwały Maryi i Pana Jezusa. Tradycyjnie wielki odpust w sanktuarium Pani Rzeszowa rozpoczyna się w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września i trwa pięć dni – do święta Matki Bożej Pani Rzeszowa. Jest to wielkie świętowanie nie tylko dla rzeszowian, ale także dla wszystkich czcicieli Matki Najświętszej z okolicy. W kolejnych dniach modliły poszczególne grupy i stany: były to dzieci, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, ludzie chorzy i starsi, duszpasterskie grupy młodzieżowe, grupy apostolskie, ruchy i stowarzyszenia. W tę modlitwę zaangażowali się biskupi: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski. W ostatni dzień odpustu – święto Matki Bożej Pani Rzeszowa do sanktuarium przybyli przedstawiciele służb mundurowych, rodzin i grup parafialnych. Kazania przez wszystkie dni odpustu głosił o. Anicet Gruszczyński z Alwerni.

Sumie odpustowej w Ogrodach Bernardyńskich o godz. 18 przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stanisław Salaterski z Tarnowa. W homilii zachęcał, abyśmy podjęli wezwanie Maryi skierowane do Jakuba Ado. Podkreślił, że możemy to czynić troszcząc się o piękno celebrowanej liturgii zwłaszcza w naszych czasach, kiedy wielu wydaje się rezygnować z udziału w tych świętych misteriach. – Oddawanie chwały Bogu dzisiaj, to także troska o człowieka, który jest chwałą Pana Boga od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Chwała Boża to także troska o szlachetność, o świętość życia każdego z nas – powiedział kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba poświęcił monstrancję, która została zakupiona przez wspólnotę Wojowników Maryi z Rzeszowa. Monstrancja, ukazująca postać Matki Bożej, została wykonana według wizji św. o. Maksymiliana Kolbego. Uroczystość tradycyjnie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i władz miasta oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Najświętszej.

Na zakończenie Mszy św. kustosz o. Bolesław Opaliński podziękował uczestnikom spotkania liturgicznego za obecność i modlitwę. Wyraził wdzięczność władzom Rzeszowa za pomoc w organizacji uroczystości odpustowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: narodzenie Maryi jest świętem nadziei

2022-09-08 13:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Narodzenie NMP

Maciej Orman/Niedziela

– Narodziny Maryi są znakiem nadziei, ponieważ została powołana do tego, by zrodziła Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski. W święto Narodzenia NMP biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. odpustowej w bazylice jasnogórskiej.

Mszę św. koncelebrowali kanonicy Kapituły Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa na czele z jej prepozytem ks. Teofilem Siudym w dniu święta patronalnego tego gremium. W modlitwie uczestniczyło również Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, dla którego również jest to dzień patronalny.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję