Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wdzięczność dla najpiękniejszej w klasie

Wierność Bogu i zachowywanie Jego przykazań – to inne myślenie niż to w świecie nieustannej zmiany.

2022-09-06 12:23

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

felieton

Archiwum Mariana Salwika

Marian Salwik

Marian Salwik

Mieszkańcy Nowego Sącza pozstaną pewnie dozgonnie wdzięczni swojej rodaczce, piosenkarce, która pośród licznych piosenek dla dzieci śpiewała m.in. o „najpiękniejszej w klasie”, za słowa wypowiedziane na pewnym kampusie: „Ja pochodzę z małego... no nie, obrażą się, z dużego miasta o nazwie Nowy Sącz, który jest zagłębiem kościelno-zaściankowym i tam myślenie jest zupełnie inne. Nic dziwnego, że uciekłam stamtąd zaraz po maturze”. Dozgonnie wdzięczni, że jednak opuściła ich „zagłębie kościelno-zaściankowe” (gdzie pewnie by się zmarnowała, występując co najwyżej w kościelnym chórze) na rzecz otwierającej na świat kariery w show-biznesie i high life’u. Taki drobiazg, dla celebrytki chyba bez znaczenia: za Nowym Sączem przemawia kilkaset lat chlubnej historii (prawa miejskie uzyskał w roku 1292), urodziło się w nim lub w inny sposób było związane z tym miastem wiele zacnych postaci. Szacunek dla dziedzictwa historycznego i dla znamienitych rodaków nakazywałby ugryźć się w język, by kogoś nie obrazić. Czy to za wielkie wymagania wobec kogoś, kto obraca się podobno w kręgach kultury? No chyba że kompleksy nie pozwalają, tym bardziej że na kampusie trzeba błysnąć jakimś, najlepiej antykościelnym, bon motem...

Dlaczego celebrytce przeszkadza „myślenie zupełnie inne” w „zagłębiu kościelno-zaściankowym”? Gwoli ścisłości w miejsce Nowego Sącza spokojnie można wstawić inne miasta, wsi nie pomijając, południowo-wschodniej Polski, gdzie mieszkańcy charakteryzują się najżywszą wiarą w Boga, największą pobożnością i najmocniejszą więzią z Kościołem. Błędem zasadniczym jest jednak zestawianie Kościoła z zaściankiem jako synonimem zacofania. Jeśli obiektywnie spojrzy się na historię Kościoła, to jest wręcz odwrotnie – tworząc struktury i administrację kościelną, rozwijając szkolnictwo, od powszechnego aż po uniwersytety, inicjując budowę świątyń, domów zakonnych i infrastruktury, inspirując różne przedsięwzięcia gospodarcze, podejmując działania w zakresie szpitalnictwa i opieki nad ubogimi – Kościół był w Polsce zawsze prekursorem rozwoju, a w czasach zaborów i wojen światowych ostoją narodowego trwania (co pięknie wybrzmiało w wykładzie prof. Mieczysława Ryby z KUL, podczas niedawnego Kongresu 966 w Kolbuszowej).

Celebrytce i wielu tym, którzy utyskują na rzekome zacofanie Kościoła i nienadążanie za „duchem czasu”, rozwój myli się z nowinkarstwem, a przede wszystkim ze sprzeniewierzeniem się nauczaniu Kościoła. Pozostaje ono niezmienne, mimo presji świata i mimo że czasami upadają i tkwią w upadku także ludzie Kościoła. Jeżeli to nauczanie ma nadążać, to przede wszystkim i jedynie za Duchem Świętym. Wierność Bogu i zachowywanie Jego przykazań – tak, to myślenie zupełnie inne niż to, które dominuje w świecie szaleńczego pędu, konsumpcjonizmu i nieustannej zmiany.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego księża o tym nie mówią?

Post i wstrzemięźliwość to nie to samo co dieta. Ich istota nie polega wyłącznie na zmianie lub ograniczeniu menu.

Spotkałem się w parafii, w której od 4 lat uczę się proboszczowania, z pytaniem, a w jakimś sensie także wyrzutem: dlaczego księża o tym nie mówią? Chodziło o różne praktyki postne. Czy one nadal obowiązują, czy już nie? Jest, oczywiście, wiele spraw, o których z większą lub mniejszą częstotliwością księża mówią. O niektórych może zbyt często, a o innych zbyt rzadko.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

[ TEMATY ]

biskup

bp Dariusz Zalewski

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska

CZYTAJ DALEJ

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

– Płyta miała ukazać się na 5-lecie zespołu, jest na 7-lecie. Niemniej jednak myślę, że ta cyfra w znaczeniu biblijnym bardzo wiele nam mówi – podkreśliła Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka i założycielka zespołu, a także malarka i poetka. Wcześniejszą premierę krążka uniemożliwiła pandemia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję