Reklama

Niedziela Rzeszowska

Maryjne dni w Lipinkach

„Niewiasta obleczona w słońce i wieniec z gwiazd dwunastu...” W Lipinkach przez wieki te słowa mają szczególny charakter ze względu na obecny tutaj kult Matki Bożej i jej cudowną figurę.

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

procesja maryjna

Weronika Mituś

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Bóg wybiera pewne miejsca, aby w nich w sposób szczególny była czczona Jego Matka. Takim miejscem są właśnie Lipinki, a potwierdzeniem jest oktawa chwały Maryi, która rozpoczęła się 14 sierpnia Mszą św. wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 18 w starym kościele zgromadzili się wierni, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości oraz poczty sztandarowe, aby oddać cześć Matce Boga. Eucharystię sprawował i słowo wygłosił bp Jan Wątroba. Po Eucharystii wszyscy udali się na pierwszą w historii sanktuarium procesję zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, z nowo ufundowaną i poświęconą przez biskupa figurą zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Osobnicy wraz z wokalistami. W uroczystościach uczestniczyli również uchodźcy z Ukrainy, przebywający w domu rekolekcyjnym w Lipinkach.

15 sierpnia to główny dzień odpustu, w którym dziękujemy Bogu za dar Jego Matki Maryi oraz wpatrujemy się w niebo, przepełniając się nadzieją na nasze zmartwychwstanie. Tego dnia pielgrzymi licznie przybyli na plac sanktuarium, aby uczestniczyć w sumie odpustowej. Nie zabrakło również pieszych pielgrzymek z wieńcami dożynkowymi, poprzez które, co roku ludzie dziękują za dar plonów. Tym uroczystościom przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek, obchodzący złoty jubileusz kapłaństwa, wierny czciciel Matki Bożej Lipińskiej. Swoją obecnością, modlitwą i słowem na nowo zapalił ducha gorliwości i kultu maryjnego w Lipinkach. O godz. 18 odbyła się Msza św. w obrządku grekokatolickim. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim.

Kolejne dwa dni odpustu to nieustanne dziękczynienie. 16 sierpnia dziesięciu neoprezbiterów, którzy w czerwcu przyjęli sakrament święceń, a rok wcześniej przyjęli w Lipinkach święcenia diakonatu, przybyło, aby sprawować Mszę św. prymicyjną i dziękować Matce Bożej za dar kapłaństwa. 17 sierpnia, w 42. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Lipińskiej, sanktuarium nawiedził i homilię wygłosił złoty jubilat kapłaństwa bp senior Edward Białogłowski.

Reklama

Następne dni przemijały w klimacie uroczystej oktawy chwały Maryi, a wszystko zakończyło się 22 sierpnia we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. W starym kościele licznie zgromadzeni wierni oddali cześć swojej królowej. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił ks. dr Andrzej Gerard Dyl, były wikary lipińskiego sanktuarium.

Chociaż główne uroczystości już za nami, to nie gasimy gorliwości i zapraszamy do codziennego uczestnictwa w modlitwie i obecności przed obliczem Wniebowziętej Pani Lipińskiej Królowej. Każdego dnia sanktuarium w Lipinkach zaprasza pielgrzymów, a w każdą środę odbywa się nieustająca nowenna do Matki Bożej Lipińskiej Królowej.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół częstochowski pielgrzymował

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

procesja maryjna

Beata Pieczykura/Niedziela

– Prośmy przez tę drogę pielgrzyma, aby św. Jan Paweł II z wysokości domu Ojca błogosławił nam, naszym wspólnotom, każdemu z nas na wierność łasce do końca – mówił abp Wacław Depo 25 sierpnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie podczas Nieszporów maryjnych. Następnie poprowadził procesję z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę.

Publicznym wyznaniem miłości do Maryi były uroczystości odbywające się w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane

2022-10-06 19:06

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Malta

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Domenic Aquilina

Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane, niż jest to obecnie; gdyby tak się stało, można by skuteczniej wesprzeć obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - podkreślał w czwartek na spotkaniu Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarz 17. spotkania, prezydent Malty George Vella relacjonował, że głównymi tematami spotkania w Valletcie były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił „nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję”. Prezydenci – jak przekazał – mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję