Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czas plonów – czas dziękczynienia

– Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – mówił podczas dożynek bp Edward Białogłowski.

2022-09-06 12:23

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Tomasz Nowak

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Do Parku Papieskiego w Rzeszowie, 28 sierpnia, przyjechało ponad 60 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej z wieńcami żniwnymi. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie i dekanatu Rzeszów Północ. Przed Mszą św. odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu diakonii muzycznej z parafii św. Józefa w Rzeszowie.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek: Aleksandrę i Bartłomieja Kędziorów z parafii św. Józefa w Rzeszowie, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny. W koncelebrze uczestniczył bp Edward Białogłowski, ks. inf. Wiesław Szurek oraz blisko dwudziestu księży.

Reklama

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. – Dziękujemy Bogu za rolników, którzy mimo różnych trudności i przeciwności, które dotykają polską wieś, trwają przy rodzinnych gospodarstwach. Pochylają się nad rolą, która wydaje chleb i różne rośliny, warzywa, owoce i kwiaty. Dziękujemy wam, gospodynie i gospodarze, starsi i młodzi, za troskę i bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju oraz za zapasy żywnościowe, które są sprzedawane do innych krajów, a także wspomagają naszych sąsiadów borykających się, czy uciekających ze swojego kraju przed wojną do naszej ojczyzny, aby znaleźć tutaj bezpieczny kąt – powiedział bp Edward Białogłowski.

Biskup Białogłowski kierując do zebranych słowa zachęty pytał: – Czy wasze domy rozbrzmiewają codzienną modlitwą dziękczynną i błagalną? Czy niedziela dla waszych domowników jest dniem świętym, z udziałem we Mszy św., z rodzinnym posiłkiem, z rozmową o waszej rodzinie, o jej troskach i radościach, o gospodarstwie, jego przyszłości i o przyszłości naszej ojczyzny? Zapalajcie ducha młodego pokolenia do życia ideałami: Bóg, honor, Ojczyzna. (...) Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – podkreślił bp Białogłowski.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje zaprezentowały swoje wieńce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rokitno. Dożynki diecezjalne

[ TEMATY ]

dożynki

Wniebowzięcie NMP

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyły się 15 sierpnia w sanktuarium w Rokitnie dożynki diecezjalne.

Głównym punktem obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Kobus, wikariusz biskupi i proboszcz gorzowskiej parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Prywatna wiara?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

„Ksiądz proboszcz odmówił mojemu mężowi bycia chrzestnym, ponieważ zadeklarował się jako wierzący, ale niepraktykujący”. Czy taki katolik może zostać chrzestnym?

Jednym z największych przekłamań, jakie udało mi się w życiu usłyszeć, było powiedzenie, że wiara jest wyłącznie prywatną sprawą człowieka. Nawet jeśli zawęzimy to stwierdzenie tylko do wiary chrześcijańskiej (w judaizmie czy islamie byłoby to w ogóle nie do pomyślenia), to i tak w znacznym stopniu mija się ono z prawdą.

CZYTAJ DALEJ

Prasa: Rodzina? Dziękuję, mam lepsze hobby

2022-09-26 07:05

[ TEMATY ]

rodzina

badania

Adobe.Stock.pl

Najnowsze dane GUS potwierdzają trend: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z kolei badania CBOS pokazują, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podkreśla, że według danych GUS w każdym kolejnym miesiącu tego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Łącznie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys. (7 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję