Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Europy do Rzeszowa

Rzeszów i Kraków były przez tydzień domem dla młodzieży z Hiszpanii, Ukrainy, Węgier i Słowacji.

Niedziela rzeszowska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Archiwum Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów

Pamiątkowe zdjęcie uczestników tegorocznego spotkania

Pamiątkowe zdjęcie uczestników tegorocznego spotkania

Stało się tak z powodu kolejnego spotkania młodych (Piarist Youth Meeting), które w tym roku przebiegło pod hasłem I am (z ang. „Ja jestem”), a jego myślą przewodnią było odkrywanie przez młodych ludzi swoich talentów, motywacji, wiary, wartości i własnej tożsamości. Coroczne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to nie tylko sposób na spędzanie wakacji i wyjazd zagraniczny oraz nawiązywanie przyjaźni z osobami z innych krajów – to wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi kulturami, wzajemne wspieranie się, nawiązywanie relacji opartych na wartościach chrześcijańskich oraz poznawanie tradycji i historii kraju gospodarzy. Ojcowie Pijarzy oraz Siostry Pijarki prowadzą szkoły na terenie całej Polski i posiadają długoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, jednak zgodnie twierdzą, że każde organizowane przez nich spotkanie jest inne, wyjątkowe. Tegoroczne, choćby ze względu na gości z Ukrainy – kraju dotkniętego wojną.

Harmonogram spotkania trwającego od 20 do 26 lipca był bardzo bogaty i obejmował zarówno spotkania modlitewne i konferencje, jak i poznawanie lokalnych atrakcji turystycznych. Młodzież zwiedziła zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz zabytki Krakowa. Popołudniami odbywały się warsztaty rozwijające talenty uczniów, np. teatr, ręczne wykonywanie biżuterii, śpiew lub rękodzieło.

– To brzmi trywialnie, ale w obecnych czasach bardzo istotne jest, aby pokazać młodym ludziom, jak można kreatywnie wykorzystać czas wolny. Większość z nich ma swoje pasje i hobby, ale niestety jest też spora grupa, która spędza czas przed komputerem czy smartfonem. Poprzez te warsztaty chciałabym pokazać młodym ludziom, że przy odrobinie umiejętności i wykorzystaniu prostych materiałów mogą za pomocą swoich rąk tworzyć prawdziwą sztukę – powiedziała siostra, prowadząca warsztaty z makramy, czyli artystycznego zaplatania sznurków.

Wieczory obfitowały we wspólne rozmowy i tematyczne zabawy taneczne, czyli coś co może połączyć wszystkie kultury. Co młodzi ludzie zabiorą ze sobą do domów po tym spotkaniu? Niewątpliwie poczucie jedności, pomimo trudnej sytuacji, która panuje obecnie na świecie. Młodzi ludzie powinni mieć poczucie, że mogą, potrafią, a nawet powinni zmienić ten świat na lepszy oraz że posiadają ku temu wszelkie narzędzia. Ojcowie Pijarzy i Siostry Pijarki dokładają wszelkich starań, aby młodzieży nie dzieliły żadne granice, a poczucie sensu i przynależności towarzyszyło im każdego dnia. I am – ja jestem: jestem chrześcijaninem, który kocha, uczniem, który jest gotów poszerzać swoje horyzonty, człowiekiem, który może wszystko zmienić.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiślica: odbyło się XVIII Spotkanie Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzież

Spotkanie młodzieży

youtube.com

Koncert, konferencja, Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, świadectwa, radosna integracja – tak wyglądało sobotnie XVIII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Wiślicy, z udziałem ok. 150 osób. Były to dekanalne reprezentacje młodzieży i wspólnot młodzieżowych, pozostali chętni korzystali z transmisji on-line.

Ze względu na zagrożenie COVID-19 nie był możliwy udział wszystkich chętnych do spotkania na wiślickich błoniach. Zwykle w tym miejscu, nazywanym kolebką chrześcijaństwa na świętokrzyskiej ziemi, uczestniczyło od kilkuset do ponad 2 tysięcy osób.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję