Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dla seniorów i...juniorów

Niedawno bp Jan Wątroba poświęcił tutaj Dom Wsparcia dla Rodziny, a także Dom Dziennego Pobytu Seniora i świetlicę dla dzieci oraz otaczające te obiekty Bulwary im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela rzeszowska 31/2022, str. III

[ TEMATY ]

dom seniora

Alina Ziętek-Salwik

Uczestnicy zajęć przed Domem Dziennego Pobytu w Kolbuszowej

Uczestnicy zajęć przed Domem Dziennego Pobytu w Kolbuszowej

Mowa o Kolbuszowej, gdzie zaistniała pilna potrzeba przebudowy przedwojennego budynku parafialnego. Jak podkreślił ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii farnej, w trakcie przygotowywania projektu okazało się, że można zrobić większe przedsięwzięcie, bo potrzeby w środowisku są ogromne. Śmiała inwestycja – ze wsparciem środków unijnych, prowadzona z wielkim rozmachem przez kilka lat, w życzliwej współpracy parafii z władzami miasta i starostwa – przyniosła efekty o ogromnym zasięgu. W ramach zagospodarowania terenów parafialnych na zapleczu kościoła powstały bulwary ciągnące się wzdłuż kolbuszowskiej rzeki Nil. Zbudowano ścieżki pieszo-rowerowe, powstał amfiteatr ze sceną plenerową oraz fontanna multimedialna. Ustawione zostały ławki, stojaki na rowery, murki gabionowe oraz stoły do gier, plenerowa siłownia, zjeżdżalnia, rampa dla deskorolkarzy. Przed plebanią urządzono ogród z piękną altaną, mogącą pomieścić 100 osób. Projekt miał charakter wieloetapowy, bo chodziło o zmianę całego otoczenia wokół rynku i wokół kościoła w Kolbuszowej.

Świetlica „Przystań”

– Świetlicy profilaktyczno-wychowawczej nie było w projekcie, ale jak widać, Pan Bóg ma swoje plany – zauważył ksiądz proboszcz. W związku ze wzrostem kosztów utrzymania przestała istnieć świetlica w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, więc parafia we współpracy z gminą zaopiekowała się podopiecznymi PKPS. W świetlicy dzieci mają różne zajęcia rozwijające, a teraz, w czasie wakacji, trwa już drugi turnus półkolonii dla trzydzieściorga dzieci. W ciągu całego roku rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy w godzinach od 11 do 17, wiedząc, że dzieci pozostają pod dobrą opieką, a lekcje będą odrobione pod okiem fachowców. Pierwszeństwo mają dzieci z rodzin wielodzietnych lub potrzebujących szczególnego wsparcia.

Dom Seniora

Stare zabudowania gospodarcze zmieniły się w funkcjonalny, nowoczesny dom dziennego pobytu dla seniorów. Osoby starsze mogą tu spędzać czas w miłym towarzystwie. Jest nowoczesna sala ćwiczeń, sale do zajęć, aby wszyscy mogli rozwijać swoje zainteresowania i zajmować się tym, co lubią. Razem spożywają śniadania i obiady. Codziennie spędza tu czas ok. 30 osób, na których twarzach widać uśmiech, czyli jest to miejsce spełniające ich oczekiwania.

Reklama

Wsparcie dla rodziny

Dom Wsparcia Rodziny to budynek wielofunkcyjny, mogący służyć różnym celom: formacyjnym i modlitewnym, konferencyjnym, ale też rekreacyjnym. Budynek jest dostosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Dom ma służyć zwłaszcza przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa, zwłaszcza że planowana jest zmiana formuły tego przygotowania. Spotkania ogólne będą się odbywały raz na kwartał. Zajęcia planowane będą na cały dzień i będą połączone z dniem skupienia, natomiast spotkania indywidualne narzeczeni będą mieli w dogodnym dla nich terminie. Ponadto ksiądz proboszcz zaznacza, że chodzi o profesjonalną poradnię rodzinną, w której różnorodną pomoc znajdą także małżeństwa w kryzysie. Trwają prace organizacyjne, poszukiwani są specjaliści.

Ksiądz Lucjan Szumierz podkreśla, że wszystkie przedsięwzięcia łączy osoba bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego pomnik usytuowany jest między świątynią a bulwarami. Wszystko udało się zrealizować przy jego wsparciu, bo przecież był człowiekiem niezwykłej pobożności i wielu inicjatyw społecznych.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe miejsce

Niedziela podlaska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

seniorzy

dom seniora

Profil FB Klubu Seniora w Milejczycach

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Potwierdza to wyremontowany, z inicjatywy ks. Jarosława Rosłona, drewniany dom kościelny, który został przeznaczony na dom dziennego pobytu dla seniorów z gminy Milejczyce. Mimo niektórych braków w wyposażeniu, klub seniora rozpoczął już swoją działalność.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję