Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz wśród Rodaków

Biskup Edward Białogłowski świętował złoty jubileusz kapłaństwa w swojej rodzinnej parafii.

2022-07-26 14:40

Niedziela rzeszowska 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Antoni Kroczek

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym bp Edward Białogłowski przewodniczył 16 lipca uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia swojego kapłaństwa oraz 38-lecia proboszczowskiej posługi ks. Józefa Misztala w miejscowej parafii. Eucharystię koncelebrowali: ks. Józef Misztal, ks. Jan Szczupak, ks. Stanisław Słowik, ks. Jerzy Kurcek, ks. Józef Galant i ks. Marek Winiarski. W homilii ks. Stanisław Słowik powiedział: – Trzymając w ręku obrazek jubileuszowy z Matką Bożą Szkaplerzną, patrzymy na Jej oblicze wszyscy – szczególne wejrzenie biskupa dziękującego za 50 lat kapłaństwa i księdza proboszcza, który na to oblicze spogląda z Wami już od 1984 r.

Kaznodzieja przybliżył sylwetkę Dostojnego Jubilata, wskazując na dom rodzinny jako pierwszą szkołę wiary: – Pobożność i gorliwość posługi kapłańskiej i biskupiej miała swój początek w atmosferze domu rodzinnego. Rytm życia rodziny Białogłowskich wytyczały modlitwa i ciężka praca na roli. Klimat rodzinnego domu przepojonego rytmem gospodarskich obowiązków, modlitwy i ludzkiej przyjaźni kształtowały zręby osobowości przyszłego kapłana i biskupa.

Przywołując najważniejsze wydarzenia z życia i posługiwania Jubilata, kaznodzieja odniósł się do publikacji przygotowanej na rocznicę 50-lecia kapłaństwa biskupa Edwarda, w której zostały opisane świadectwa i wspomnienia osób: – Jakie to szczęście spotkać: pasterza, nauczyciela, opiekuna, ojca, kapłana, człowieka, katechetę, biskupa niestrudzonego i z odwagą głoszącego Jezusa. Dziękujemy za Twoje świadectwo życia i gorliwego posługiwania – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Edward podziękował Bogu i ludziom za wszelkie dobro, którego doświadczył od rodziny, parafii i tych, którzy stanęli na drodze jego posługiwania kapłańskiego i biskupiego. Procesja Eucharystyczna była okazją do wyśpiewania Bogu dziękczynnego Te Deum za osobę Dostojnego Jubilata. Z okazji jubileuszu bp Edward przekazał parafii naczynia liturgiczne – kielich i patenę oraz ornat maryjny. Parafianie Rodacy z okazji jubileuszu wręczyli Biskupowi kosze kwiatów z 50 białymi i 75 czerwonymi różami oraz pierścień biskupi.

Dalsza część jubileuszowej uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Rozborzu Długim. Była to okazja do złożenia życzeń, poczęstunku i wyrażenia słów wdzięczności dla Jubilata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: kapłaństwo to wielka tajemnica, którą nie sposób wypowiedzieć słowami

– Zdumiewamy się tą przedziwną tajemnicą, że Bogu potrzebny jest człowiek, aby na wzór Maryi stać się schodami, po których Bóg schodzi do ludzi – powiedział abp Wacław Depo.

21 maja metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji księży archidiecezji częstochowskiej, którzy obchodzili 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

103 lata temu wybuchło pierwsze powstanie śląskie

2022-08-16 12:04

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

pl.wikipedia.org

103 lata temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I powstanie śląskie. Zakończyło się po 10 dniach, nie osiągając celu - przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Przygotowało jednak grunt pod dwa kolejne zrywy i, w konsekwencji, objęcie części regionu przez Polskę w 1922 r.

Jak przekazała we wtorek Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w rocznicę wydarzenia zorganizowano m.in. odsłonięcie w podgliwickich Przyszowicach pomnika Powstańców Śląskich, wzniesionego w 1961 r., a teraz odrestaurowanego ze środków IPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję