Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz wśród Rodaków

Biskup Edward Białogłowski świętował złoty jubileusz kapłaństwa w swojej rodzinnej parafii.

Niedziela rzeszowska 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Antoni Kroczek

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

W domu rodzinnym w Rozchorzu okrągłym wszystko się zaczęło

W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym bp Edward Białogłowski przewodniczył 16 lipca uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia swojego kapłaństwa oraz 38-lecia proboszczowskiej posługi ks. Józefa Misztala w miejscowej parafii. Eucharystię koncelebrowali: ks. Józef Misztal, ks. Jan Szczupak, ks. Stanisław Słowik, ks. Jerzy Kurcek, ks. Józef Galant i ks. Marek Winiarski. W homilii ks. Stanisław Słowik powiedział: – Trzymając w ręku obrazek jubileuszowy z Matką Bożą Szkaplerzną, patrzymy na Jej oblicze wszyscy – szczególne wejrzenie biskupa dziękującego za 50 lat kapłaństwa i księdza proboszcza, który na to oblicze spogląda z Wami już od 1984 r.

Kaznodzieja przybliżył sylwetkę Dostojnego Jubilata, wskazując na dom rodzinny jako pierwszą szkołę wiary: – Pobożność i gorliwość posługi kapłańskiej i biskupiej miała swój początek w atmosferze domu rodzinnego. Rytm życia rodziny Białogłowskich wytyczały modlitwa i ciężka praca na roli. Klimat rodzinnego domu przepojonego rytmem gospodarskich obowiązków, modlitwy i ludzkiej przyjaźni kształtowały zręby osobowości przyszłego kapłana i biskupa.

Przywołując najważniejsze wydarzenia z życia i posługiwania Jubilata, kaznodzieja odniósł się do publikacji przygotowanej na rocznicę 50-lecia kapłaństwa biskupa Edwarda, w której zostały opisane świadectwa i wspomnienia osób: – Jakie to szczęście spotkać: pasterza, nauczyciela, opiekuna, ojca, kapłana, człowieka, katechetę, biskupa niestrudzonego i z odwagą głoszącego Jezusa. Dziękujemy za Twoje świadectwo życia i gorliwego posługiwania – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Edward podziękował Bogu i ludziom za wszelkie dobro, którego doświadczył od rodziny, parafii i tych, którzy stanęli na drodze jego posługiwania kapłańskiego i biskupiego. Procesja Eucharystyczna była okazją do wyśpiewania Bogu dziękczynnego Te Deum za osobę Dostojnego Jubilata. Z okazji jubileuszu bp Edward przekazał parafii naczynia liturgiczne – kielich i patenę oraz ornat maryjny. Parafianie Rodacy z okazji jubileuszu wręczyli Biskupowi kosze kwiatów z 50 białymi i 75 czerwonymi różami oraz pierścień biskupi.

Dalsza część jubileuszowej uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Rozborzu Długim. Była to okazja do złożenia życzeń, poczęstunku i wyrażenia słów wdzięczności dla Jubilata.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze proboszcza z Jaźwiny

Niedziela świdnicka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Ks. Przemysław Pojasek

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak
będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Ponad rok po 50. rocznicy święceń ks. prał. Stanisława Kucharskiego wspólnota parafialna zaprosiła biskupa, by razem z nim świętować trzy ważne daty.

Pierwszą z nich jest wspomniany złoty jubileusz święceń, którego obchody zostały przesunięte w czasie ze względu na trwającą pandemię. Parafialna rodzina znalazła jednak także dwie inne okazje do uczczenia swojego proboszcza.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Ballady i romanse w Tyńcu!

2022-09-27 23:47

plakat organizatorów

    W dniach 13-14 października br. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wspólnie z Fundacją Chronić Dobro organizują konferencję „Mickiewicz w Tyńcu. Ballady i romanse”.

    Jak informują organizatorzy, wydarzenie wpisuje się w obchody trwającego Roku Romantyzmu Polskiego, w związku z przypadającą 200. rocznicą wydania zbioru „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Przypominają, że w Uchwale Sejmu RP zapisano, iż był to: „tomik poetycki, który ustanowił początek polskiego romantyzmu.”A ponadto: „literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowała wymiar i profil duchowy Polaków…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję