Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

To był owocny czas

Cały rok czekam na tę pielgrzymkę – mówi uczestnik rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę, która już po raz 11. wyruszyła z Biłgoraja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju, którą w intencji szczęśliwego pielgrzymowania sprawował przewodnik duchowy pielgrzymki ks. Tomasz Szumowski. – Tegorocznemu wyjazdowi przyświecają dwa cele: religijny, tradycyjnie związany z pielgrzymowaniem, czyli pogłębienie swej wiary przez codzienny udział we Mszy św., modlitwie różańcowej, Apelu Jasnogórskim oraz patriotyczny, związany z agresywną polityką Rosji i wywołaniem wojny na Ukrainie. Chcemy modlić się o łaskę opamiętania oraz pokój na Ukrainie. Chcemy także podziękować za obecnych polityków i samorządowców, którzy szanują i dbają o naszą ojczyznę, przez co staje się ona bogata, piękna i bezpieczna – podkreślił.

– Trasa licząca blisko 360 km została tak wyznaczona i podzielona, by pielgrzymka była ogólnodostępna. Przejazd odbywa się głównie drogami o niskim nasileniu ruchu, a krótkie etapy po 60-90 km sprawiają, że w pielgrzymce mogą uczestniczyć także mniej wprawieni rowerzyści. Pielgrzymom towarzyszy samochód transportowy z zapleczem technicznym, medycznym i gospodarczym. Liczymy na to, że uda się nam stworzyć rodzinną atmosferę. W związku trwającym sezonem wakacyjnym, chcemy na trasie pielgrzymki, poza przeżyciami religijnymi, zgodnie z nauką papieża Franciszka, podziwiać piękno przyrody i spotkane na trasie atrakcje turystyczne – tłumaczył organizator pielgrzymki Mirosław Lipiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Już piąty raz na Biłgorajską Rowerową Pielgrzymkę wybrał się wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – W zeszłym roku z racji obowiązków zawodowych nie mogłem wziąć urlopu i uczestniczyć w pielgrzymce. W tym roku wszystko się udało poukładać. Przyznam szczerze, cały rok czekam na tę pielgrzymkę. Jest ona sposobnością, by zastanowić się nad minionymi miesiącami, zrobić rachunek sumienia, powierzyć Panu Bogu wszystkie sprawy, jakie się nawarstwiają. To okazja do głębokiej modlitwy i przemyśleń. Bo jak mówi polskie przysłowie: „bez Boga ani do proga”. To także okazja, by odpocząć fizycznie i psychicznie od pracy, obowiązków. Telefon wyłączony, piękne krajobrazy przyrody. Ta pielgrzymka to bardzo owocny czas – powiedział.

O swoich motywacjach do uczestnictwa w pielgrzymce mówiła Wiesława Siek. – Co roku jest o co się modlić. Jak mówię, że jadę na pielgrzymkę rowerową, to większość znajomych, rodziny, osób z pracy prosi o modlitwę. Jeśli chodzi o prywatne intencje to będę omadlała moje dzieci i mojego brata. Wszystkie prośby i dziękczynienia chcę złożyć u tronu Matki Bożej – tłumaczyła.

Z Biłgoraja na pielgrzymi szlak rowerowy wyruszyło ok. 30 osób. Mieli oni do pokonania ok. 360 km i byli częścią XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej. Na Jasną Górę dotarli w sobotę, 9 lipca. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. celebrowana na jasnogórskich wałach. Honorowy patronat nad pielgrzymką objął starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być razem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie wigilijne dla członków Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych (SIRON).

Chcemy, aby wszystkie zebrane tu osoby czuły się jak w rodzinie – tłumaczył ks. Damian Leleń, wikariusz parafii w Radzięcinie i duszpasterz osób niepełnosprawnych w rejonie biłgorajskim. – Przez łaskę Chrztu świętego i sakramentów jesteśmy braćmi i siostrami w wierze. Stąd spotkanie przy wigilijnym stole przenosimy z naszych domów do większych wspólnot, którymi są zakłady pracy, organizacje czy stowarzyszenia. Chcemy dzielić się radością Bożego Narodzenia, chcemy modlić się za siebie nawzajem, a przy śpiewie kolęd składać sobie życzenia. Gromadzi nas Chrystus, który przez swoje Wcielenie przynosi światu pokój, miłość i odkupienie win. W tym duchu się spotykamy i w tym duchu chcemy się ubogacać swoją obecnością i wzajemną życzliwością – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Treść śpiewów dotyczy poszczególnych etapów cierpienia Chrystusa: od modlitwy w Ogrojcu aż do skonania na Krzyżu. Tekst całości jest rymowany, co ułatwia jego przyswojenie, zapamiętanie i wyśpiewanie. Pobudka często nazywana jest też Zachętą. Ma na celu rozbudzenie kontemplacji nad cierpieniem Zbawiciela. Jest to bardzo piękny i poetycki tekst, w którym prosimy Boga o przenikający żal, rozpalający nasze serca.
CZYTAJ DALEJ

Papież: choroba to czas próby, w krzyżu Jezusa jest źródło pocieszenia

2025-04-09 14:01

[ TEMATY ]

choroba

papież Franciszek

czas próby

krzyż Jezusa

źródło pocieszenia

Vatican Media

Papież skierował przesłanie do toskańskich pątników

Papież skierował przesłanie do toskańskich pątników

Papież skierował krótkie przesłanie do toskańskich pątników, którzy przybyli do Rzymu w jubileuszowej pielgrzymce. „W obliczu trudności, które widzimy w świecie i odczuwamy w naszych sercach, zachęcam was do wytrwałości w modlitwie, świadcząc każdego dnia o nadziei, która czyni nas solą ziemi” – napisał Ojciec Święty.

Pielgrzymi z toskańskich diecezji Grosseto i Pitigliano-Sovana-Orbetello mieli się spotkać z Papieżem na audiencji ogólnej. Z powodu papieskiej rekonwalescencji wszystkie audiencje zostały zawieszone. Franciszek prosi toskańskich pątników, by modlili się w jego intencji. Wszystkim życzy, aby przejście przez Drzwi Święte odnowiło ich w wierze i by jeszcze bardziej zjednoczyło wiernych z ich duszpasterzami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję