Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tutaj trafiłem na wspaniałych ludzi

Nie wszyscy wiedzą o związkach Wojciecha Kilara z Rzeszowem, chociaż jest on honorowym obywatelem miasta, a zespół szkół muzycznych nosi jego imię.

Niedziela rzeszowska 30/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Wojciech Kilar

pl.wikipedia.org

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

W świecie muzyki są kompozytorzy, którzy nadają swej twórczości szczególne przesłanie. Do nich należy Wojciech Kilar (1932 – 2013), który w wywiadzie, jaki przeprowadziłem z nim w 1998 r., powiedział: „Ja nie uważam muzyki, mimo że ją uprawiam, za najważniejszą rzecz na świecie. Muzyka służy czemuś. Czemuś większemu. A czymś większym jest budowanie dobra, budowanie człowieka”.

Muzyka to…

Nurt religijny w twórczości Wojciecha Kilara, to takie utwory, jak Bogurodzica, Angelus, Exodus, Victoria, Missa pro pace, w dużej mierze związane z kultem maryjnym, m.in. z pobytami artysty na Jasnej Górze. We wspomnianym wywiadzie mówił on: „Muzyka, to opowiadanie z miłością. Naszym obowiązkiem jest budować kościół duchowy tak, jakby od tego zależało ludzkie życie. Jeśli jesteśmy członkami kościoła, to naszym zadaniem jest ewangelizacja”.

Z Lwowa do Rzeszowa

Tuż po II wojnie światowej Wojciech Kilar znalazł się w Rzeszowie. W wywiadzie tak wspomina rzeszowskie czasy. „Wraz z moją rodziną zostałem przez bolszewików pozbawiony mojego rodzinnego miasta Lwowa. Ja tę drugą Ojczyznę, na tej mojej drodze wygnańczej, znalazłem właśnie w Rzeszowie. Trafiłem tam na wspaniałych ludzi, którzy jakąś dziwną, wielką mądrością ukształtowali mnie i przygotowali na dalszą drogę mojego życia. Myślę tutaj nie tylko o muzyce. Myślę o gimnazjum, do którego chodziłem, gdzie miałem wspaniałego łacinnika prof. Rodzonia, a także wspaniałego, choć surowego polonistę prof. Szewerę. To oni rozwinęli u mnie zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, a przy tym przekazali mi także tę najlepszą, przedwojenną tradycję, narodową. Bardzo surowy w swych zasadach ks. katecheta przekazał mi głęboką tradycję religijną. Miałem szczęście spotkać się z ludźmi, którzy przenieśli tę dawną, niepodległą Polskę dwudziestolecia międzywojennego do naszych czasów. Mogę powiedzieć, że ja się w Rzeszowie wychowałem w tej najczystszej, prawdziwej Polsce”.

Reklama

Koncert z Kilarem

W 1995 r. w Filharmonii w Rzeszowie miałem przyjemność, wraz z chórem i orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, poprowadzić jako dyrygent Victorię Wojciecha Kilara, utwór napisany dla uczczenia II Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Kompozytor posłużył się tu fragmentem listu napisanego przez Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego XI po zwycięstwie pod Wiedniem: Venimus, vidimus, Deus vicit! Przyszliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!

W 1998 r. Wojciech Kilar został Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa, a w 2003 r. Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie, którego był uczniem w latach powojennych, nazwano jego imieniem. W 2007 r. kompozytor otrzymał Honorową Nagrodę Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Przyjął te wyróżnienia z wielkim wzruszeniem. W 2012 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się nadzwyczajny koncert z jego utworami i jego osobistym udziałem. Z wielką mocą zabrzmiały dzieła: Mała uwertura, II Koncert fortepianowy, Siwa mgła, Krzesany.

Przy ul. Grunwaldzkiej 6 w Rzeszowie, na domu, w którym artysta mieszkał po wojnie, wmurowano tablicę jego pamięci treści następującej: „W tym domu w latach czterdziestych XX wieku mieszkał światowej sławy kompozytor wielki patriota gorliwy katolik WOJCIECH KILAR”.

17 lipca 2022 r. mija 90 lat od urodzin Mistrza. Możemy być dumni, że z Rzeszowa wyszedł artysta tak wielkiej miary, o światowej sławie, przy tym człowiek wielkiej skromności, głębokiej wiary i szlachetności.

Wojciech Kilar – pianista i kompozytor. W Rzeszowie mieszkał w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 6.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokazać różne oblicza Wojciecha Kilara

Niedziela małopolska 34/2019, str. 6

[ TEMATY ]

muzyka

Wojciech Kilar

Andrzej Szumowski

Muzyka Wojciecha Kilara niezmiennie chwyta za serce każdego odbiorcę – mówi Maciej Sztor

Muzyka Wojciecha Kilara niezmiennie chwyta za serce każdego odbiorcę –
mówi Maciej Sztor

– Wojciech Kilar to kompozytor, który zawsze miał coś istotnego do przekazania odbiorcom, a jego muzyka niezmiennie chwyta za serce – stwierdza w rozmowie z „Niedzielą” Maciej Sztor, znany i uznany dyrygent, który podobnie jak w Warszawie, także w Krakowie poprowadzi Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Wiem już, że jest Pan pomysłodawcą koncertu prezentującego muzykę hollywoodzkich filmów. Skąd pomysł, aby w podobny sposób zaprezentować muzykę filmową Wojciecha Kilara?

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce w Warszawie XXVII Targi Wydawców Katolickich

2022-09-27 07:50

[ TEMATY ]

targi

Targi Wydawców Katolickich

Redakcja "Niedziela"

Blisko 140 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział XXVII Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 29 września do 2 października zaprezentowanych zostanie ponad 10 tys. publikacji. Swoją ofertę zaprezentują m.in. wydawcy z Ukrainy, Białorusi i Watykanu.

Zgodnie z tradycją, Targi Wydawców Katolickich swoją tematyką nawiązują do hasła Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które w tym roku brzmi "Posłani w pokoju Chrystusa".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 20:56

[ TEMATY ]

Polskie Państwo Podziemne

wikipedia.org

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych. W nocy z 26 na 27 września 1939 r., zawiązana została pierwsza konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa Służba Zwycięstwu Polski, uznawana za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję