Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Gdy powiedziałeś Bogu – Tak

Złoty jubileusz kapłaństwa stanowił dla chrystusowca ks. Józefa Dudziaka okazję do spotkania po latach ze swymi dawnymi parafianami.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Miczkuła

Parafianie wciąż pamiętają o swoim proboszczu ks. Józefie Dudziaku

Parafianie wciąż pamiętają o swoim proboszczu ks. Józefie Dudziaku

W uroczystość Trójcy Świętej ks. Józef Dudziak odwiedził dwie parafie, w których posługiwał przed laty. Dziękczynną Mszę św. sprawował w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Tetyniu, gdzie funkcję proboszcza pełnił przez 10 lat. Następnie przybył do Szczecina, do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, by i w tym gronie przyjaciół i znajomych dziękować Bogu za 50 lat kapłaństwa. Uroczystą jubileuszową Mszę św. szczecińskiej parafii uświetniła muzyczną oprawą Orkiestra br. Sobisia, która od lat 80. XX wieku nieprzerwanie funkcjonuje na Prawobrzeżu do dziś. Stanowiło to dodatkową okazję do wielu międzypokoleniowych rozmów i wspomnień bezpośrednio po Eucharystii.

Ksiądz Dudziak był drugim proboszczem parafii w Szczecinie-Klęskowie, erygowanej w 1981 r., a jego posługa przypadła w niej na lata 1986-91.

Jubilat urodził się 16 sierpnia 1946 r. w Przemoczu (pow. Goleniów). Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił w 1966 r. Studiował w Poznaniu (1966-72). Przyjął święcenia w stopniu prezbitera 25 maja 1972 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Pracował jako wikariusz w Szczecinie-Zdrojach. W Ziębicach Śląskich był współpracownikiem referatu powołań (1974-76), wikariuszem we Władysławowie (1976-78) i w parafii Chojnica-Morasko (archidiecezja poznańska) (1978-82). W 1982 r. został proboszczem w Chociwlu (1982-86), następnie w Szczecinie-Klęskowie (1986-91). Proboszczem był jeszcze: w Krzelkowie k. Ziębic (1991-96); w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie (1996-2005), gdzie powierzona mu została budowa kościoła na os. Chopina, a od 2005 r. w parafiach wiejskich – w Bożnowicach (archidiecezja wrocławska), później w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tetyniu. Po latach troski o życie duchowe parafian oraz prac związanych z remontami powierzonych mu kościołów i budowie kościoła, od 2015 r. służy pomocą księżom i wiernym jako rezydent w Ziębicach.

2022-06-29 06:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Niedziela podlaska 31/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Kanabrodzka

Eucharystii dziękczynnej za 25 istnienia parafii w Węgrowie przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Eucharystii dziękczynnej za 25 istnienia parafii w Węgrowie przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Jubileusz 25-lecia parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy to okazja, aby podsumować ćwierćwiecze działalności oraz dziękować Bogu za dar miejsca i ludzi. Z tej okazji, uroczystej Mszy św. 28 lipca przewodniczył bp Piotr Sawczuk, a homilię wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz

Parafia to przede wszystkim ludzie. Na przestrzeni 25 lat osoby o wielkich sercach dokładały wszelkich starań, aby parafia w Węgrowie mogła się rozwijać na chwałę Bożą. Do grona mecenasów wielkich spraw zaliczają się m.in. Jan Dobrogost Krasiński i ks. Zbigniew Latosi.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję