Reklama

Niedziela Podlaska

Wierny i wytrwały

O osobach powołanych trzeba czasem mówić, choć one nie zawsze sobie tego życzą, ale jeszcze bardziej trzeba się za nie modlić – powiedział bp Piotr Sawczuk, rozpoczynając homilię podczas Mszy św. w Niecieczy.

Niedziela podlaska 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

bp Piotr Sawczuk

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Szymanik

Uroczystość jubileuszu kapłaństwa

Uroczystość jubileuszu kapłaństwa

Diamentowy jubileusz kapłaństwa daje ku temu sposobność, by stanąć z wdzięcznością przed Panem Żniwa – dodał pasterz diecezji. Mszę św. celebrowano w intencji dziękczynnej za 60-letnią posługę kapłańską ks. kan. Stanisława Falkowskiego, będącego na emeryturze i mieszkającego w ostatniej placówce, na której posługiwał jako proboszcz w parafii Nieciecz, w dekanacie sokołowskim. Uroczystość zgromadziła w parafialnym kościele wielu wspaniałych gości: parafian, służbę liturgiczną, przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, poczet sztandarowy Solidarności, kapłanów na czele z bp. Piotrem Sawczukiem, biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz dziekanem sokołowskim ks. prał. Andrzejem Krupą. Warto podkreślić, że na jubileusz przybyli kapłani – wychowankowie, których dostojny jubilat wprowadzał do służby ministranckiej, w czasach pracy w Sokołowie Podlaskim. Byli to m.in. ks. kan. Włodzimierz Tendorf, pracujący obecnie w Parysowie (diec. siedlecka), ks. Marek Kukiel, pracujący w Borowie (diec. siedlecka) oraz ks. Zbigniew Grzymała, pracujący w Korytnicy Łaskarzewskiej (diec. siedlecka).

Wszystkich zebranych powitał proboszcz ks. kan. Waldemar Górski. Przygotowany przez parafian ołtarz, zawierał w sobie słowa z Ewangelii św. Jana: „Wytrwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was” (J 15, 4). Wierność i wytrwałość, to cechy, które można przypisać dostojnemu jubilatowi. W świecie, gdzie wszystko jest zmienne, a słowo „często jest łamane”, jubileusz 60-lecia przypomina i daje świadectwo, że można, a nawet trzeba, żyć inaczej.

Ksiądz kan. Stanisław Falkowski urodził się 1 stycznia 1938 r. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach. Święcenia diakonatu przyjął w maju 1961 r., a kapłańskie 16 czerwca 1962 r. w Siedlcach, z rąk sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego. Zaraz po święceniach został wikariuszem w Ostrowie Lubelskim, gdzie posługiwał przez trzy lata. Kolejne miejsca pracy jubilata to Ryki, Tuczna k. Terespola, Żelechów, Stoczek Węgrowski i Sokołów Podlaski, gdzie sprawował posługę kapłańską aż dziesięć lat. 15 lipca 1982 r., podczas stanu wojennego, został proboszczem w Niecieczy i był nim aż do przejścia na emeryturę w 2013 r. Przez cały czas posługi kapłańskiej pełnił wiele różnych urzędów i funkcji. Był m.in. członkiem Rady Kapłańskiej, ojcem duchownym dekanatu sokołowskiego, członkiem Kolegium Konsultorów. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później został kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy jubileusz święceń

Niedziela przemyska 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Magdalena Święcka/DTAP

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za osobę i działania Księdza Profesora

60-lecie święceń kapłańskich obchodzi ks. prof. Kazimierz Bełch.

W kościele parafialnym Niepokalanego Serca Maryi i św. Stanisława Kostki w Grodzisku k. Strzyżowa, 12 czerwca Mszy św. odpustowej połączonej z jubileuszem 60-lecia święceń kapłańskich przewodniczył ks. prof. Kazimierz Bełch, pochodzący z pobliskiej Zawadki.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję