Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar kapłaństwa

Większość swojej posługi ofiarował wiernym z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu; we wspólnocie jest proboszczem od 32 lat. Ks. kan. Eugeniusz Grzyb obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.

Niedziela sosnowiecka 26/2022, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. kan. Eugeniusz Grzyb (trzeci z prawej) podczas jubileuszowej Eucharystii

Ks. kan. Eugeniusz Grzyb (trzeci z prawej) podczas jubileuszowej Eucharystii

Koncelebrowanej Eucharystii w dniu 4 czerwca przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim modlili się m.in. bp senior Piotr Skucha, ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Piotr Noga i ks. Zbigniew Książek. Na uroczystości przybyli także kapłani wywodzący się z parafii oraz wikariusze pracujący we wspólnocie na przestrzeni 30 lat. Przede wszystkim dopisali wierni reprezentujący wszystkie ruchy i grupy działające w parafii. Obecny był też prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

– Ks. Eugeniusz, podobnie jak inni księża, usłyszał to wołanie „Pójdź za Mną!”. Pan Jezus jasno mówi: „Nie wyście Mnie wybrali – to Ja was wybrałem. Abyście szli do ludzi i owoc przynosili”. To dotyczy także ks. Eugeniusza, który przepracował tutaj 32 lata posługując ludziom. I to jest ważne dla całego lokalnego Kościoła, bo posługiwał przecież mieszkańcom Sosnowca i gościom, którzy tutaj przebywali. Ileż Mszy św. sprawował, ileż udzielił Komunii św., chrztów, ileż pobłogosławił małżeństw, ileż wiernych wyspowiadał – to wszystko wielkie dobro, którego doświadczaliście każdego dnia. Bogu niech będą dzięki – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Ks. Eugeniusz Grzyb przyjął święcenia kapłańskie 21 maja 1972 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Wcześniej ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. Powołanie odkrył bardzo wcześnie. Nie przeszkodziła mu nawet 2-letnia służba wojskowa odbywana w Bartoszycach. Równolegle z nim w wojsku służył ks. Jerzy Popiełuszko. Posługę proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela rozpoczął w 1990 r. Nominację otrzymał z rąk bp. częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym dziełem było zamówienie ogniotrwałego tabernakulum. Następnie nowy proboszcz zajął się posadzką zniszczoną na skutek szkód górniczych. Kamienną posadzkę ułożono nawiązując do stylu romańskiego, łącząc kolory ciemne z jasnymi. Po wymianie podłogi przyszedł czas na ściany. Malowania kościoła podjął się prof. Pałka z Katowic. Jednak na nic zdałoby się malowanie i złocenie ścian, gdyby nie uszczelnienie i wymiana ubytków w oknach witrażowych. Po tych inwestycjach przyszedł montaż nowego, nawiewowego ogrzewania gazowego. W połowie lat 90. ks. Eugeniusz zlecił odrestaurowanie ołtarza głównego św. Jana Chrzciciela autorstwa Pawła Turbasa i dwóch bocznych, Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Remontu doczekał się także chór organowy i same organy. Wyremontowana została wieża kościoła. Kostką brukową wyłożony został również plac wokół i przed świątynią, by wyliczyć tylko niektóre prace.

– Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Jestem wdzięczny Bogu i świadomy tej wielkiej łaski, jaką otrzymałem – podkreślił ks. Eugeniusz. Podziękował Bogu i zmarłym rodzicom śp. Władysławie i Józefowi za dar życia. – Dziękuję za wychowanie, modlitwy i takie ukształtowanie mojej osobowości, że mogłem odpowiedzieć pozytywnie na głos Bożego powołania. Moje powołanie rozwijało się w rodzinnej parafii w Kowali k. Radomia pw. św. Wojciecha. Jestem wdzięczny tym wszystkim dobrym i mądrym nauczycielom, katechetom, wychowawcom i profesorom. Pragnę podziękować tym wszystkim dobrym i życzliwym proboszczom, wikariuszom i parafianom w parafiach: Osjaków, Sączów, Sulmierzyce, Sosnowiec-Środula, Wojkowice-Żychcice, Poręba-Niwki. Serdecznie dziękuję wam, całej parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce i wszystkim biskupom sosnowieckim za to, że mogłem przez 32 lata być tutaj proboszczem. Dziękuję za wasze modlitwy, za okazywaną pomoc i zaufanie, i za każdy przejaw życzliwości – zaznaczył ks. Eugeniusz Grzyb.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siewcy pełni nadziei

Niedziela podlaska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Dostojni jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie 35 lat temu

Kapłańskie życie może być błogosławione, jeśli jest ubogacone pracą, doświadczone latami i zasłużone wiernością – powiedział ks. Tadeusz Syczewski podczas uroczystej Eucharystii w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana.

Msza św. celebrowana w drohiczyńskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka była dziękczynieniem za 35 lat posługi kapłańskiej pasterza diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję